YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP anayasa masasına 6 şartla oturacak
CHP, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun yapacağı ilk toplantısı öncesi “yol haritası”nı ve izleyeceği stratejiyi netleştirdi. CHP, komisyonda, Anayasa değişikliğiyle birlikte darbe yasalarının eşzamanlı değiştirilmesini şart koşacak.
CHP anayasa masasına 6 şartla oturacak
31 Ocak 2016 / 07:41 Güncelleme: 31 Ocak 2016 / 11:38

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ın başkanlığında ilk toplantısını 4 Şubat Perşembe günü yapacak olan Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda; CHP’yi Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan temsil edecek. CHP’nin, toplantıda gündeme getireceği başlıklar ve talepler şöyle:

EŞZAMAN ŞARTI: Darbe yasaları, Anayasa ile eşzamanlı olarak değişmeli. Gerekirse yasalar için yeni bir komisyon kurulabilir. CHP, “Önce Anayasa, sonra yasalar değişsin” yaklaşımını kabul etmeyecek. Aynı heyet, alt metinleri tarasın, alt metinlerle beraber çalışma yapsın.

KURUCU İRADE: Kurucu irade, diğer deyişle Anayasa’nın ilk 4 maddesi tartışılmayacak. Ne bu Meclis’in ne de komisyonun Anayasa’nın ilk 4 maddesini değiştirme yetkisi var.

SİSTEM EKSENİ: Anayasa çalışmaları, parlamenter sistem ekseninde yürütülmeli. Sistem, kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenemez. Hükümet sistemi açısından parlamenter demokrasinin zaaflarını da giderecek yöntemler bulunmalı. Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin kısılacağı, TBMM’nin daha etkin çalışacağı hükümet sistemi hedeflenmeli.

BAŞKANLIK BOĞMAMALI: Başkanlık sistemi, Anayasa sürecini boğmamalı. Başkanlık sistemine yönelik tartışmaların parçası olmayız. Başkanlık sistemi, demokrasiyi ve Türkiye’nin üniter yapısını tehdit eder.

OYBİRLİĞİ ŞARTI: Komisyonda kararlar, oybirliğiyle alınmalı. Bu süreç, Anayasa yapımının yanı sıra darbe ile yüzleşme ve arınma için önemli bir olanaktır. Gerçekten darbe ile yüzleşme ve arınma niyetinde olanlar varsa masaya oturulmalı.

KOMİSYONLAR: Meclis Başkanı, ihtisas komisyonlarını çalıştırmalı. Sanki “Sistem tıkanıyor” algısı yaratmak için özel bir çaba var. Hiçbir komisyon çalışmıyor. Uzlaşma Komisyonu’nda TBMM Başkanı’na “Komisyonları çalıştırın” çağrısı yapılmalı. 

 

HABERTÜRL

 // Ottoman
Asıl sizin niyetiniz belli ey chp. Mini mini menfaaylsriniz rantınız elinizden gitmesin diye gosterdiğiniz çabayı su memleketin menfaatine olan islerde kullansaydınız şimdi işler daha farklı olurdu....
31 Ocak 2016 13:47
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler