YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP 60 yıldır seçimleri hazmedemedi
CHP sadece son seçimde değil, 60 yılda kaybettiği her seçimde sorun çıkardı. Millet iradesine saygı duymak yerine her seferinde itirazda bulundu
CHP 60 yıldır seçimleri hazmedemedi
21 Nisan 2017 / 12:08 Güncelleme: 21 Nisan 2017 / 12:14

Seçim yarışında aldığı mağlubiyetleri kabul edemeyen CHP 60 yıldan fazladır aynı söylemleri kullanıyor.

Sadece yakın geçmişte değil çok partili sisteme geçilen yıllardan beri aynı savunmayı yapan CHP liderleri halkın iradesini yok sayarak seçimlere itirazlarda bulunuyor.

16 Nisan referandumuna itirazı reddedilen CHP'nin geçmişte manşete taşınan itirazlarından birkaçı şu şekilde:

1954 GENEL SEÇİMLERİ

CHP'nin çok partili hayata geçtikten hemen sonra aldığı ilk yenilgilerden birisi olan 1954 genel seçimlerinde Demokrat Parti 503 vekil kazanırken CHP yalnızca 31 vekil kazanmıştı. Bu büyük farka rağmen CHP ilk iş olarak seçim kanununun aksaklığına itiraz etmişti.

CHP'nin itiraz ettiği liste usulü çoğunluk sistemi 1946 seçimlerinden beri kullanılan ve CHP'nin Meclis'te çoğunluğu bulundurduğu dönemde itiraz etmediği bir sistem.

s1.jpeg

CHP'nin çok partili hayata geçtikten sonra 1954 genel seçimleri... Sonraki yıllarda aldığı seçim yenilgileri ve bitmeyen hazımsızlığı.

1957 GENEL SEÇİMLERİ

Bir sonraki genel seçim olan 1957'de yine ezici bir üstünlük kuran Demokrat Parti'ye karşı CHP Lideri İsmet İnönü itirazlarda bulunmuştu. Seçim sonucunda Demokrat Parti 424 vekil kazanırken CHP 178 vekili Meclis'e gönderebilmişti.

Bu sonuçlar karşısında birçok büyük ilde seçimin tekrarını isteyen CHP'liler o dönem de radyo yayınını kanuna aykırı bulmuşlardı.

2002'DEN GÜNÜMÜZE

Yakın tarihimize baktığımızdaysa 2002 sonrası AK Parti'nin tek başına liderliği aldığı her seçimde CHP seçim sonrası başarısızlıklarını seçim sonuçlarına gölge düşürmeye çalışarak kapattı.

Elektrik kesintileri, dışarıdan oy pusulaları gibi sebepler öne süren CHP'liler son genel seçim olan 2015 Kasım seçimlerinden sonra da seçimin olağanüstü koşullarda gerçekleştiği bahanesini ileri sürdü.

TEK İSTİSNA 7 HAZİRAN AMA...

CHP'nin itirazlarının öne çıkmadığı tek seçim ise 7 Haziran 2015 seçimi oldu. Kemal Kılıçdaroğlu birinci olan AK Parti'nin tek başına iktidar olamamasını ve CHP'nin ikinci parti olmasını başarı olarak görerek "Demokrasinin kazandığını ve istifa edecek bir durum olmadığını" söyledi.

Seçimden sonra yapılan bu değerlendirmeler her dönem için CHP'nin kendi başarısızlığını perdelemek için kullanılan bahaneler olarak algılandı.

s2.jpegs3.jpeg

SABAH

hatıra yazmadan ölenler utançlarından yazamıyorlar.
 // hursit dilaver
yahu,marşal yardımı olmasaydı bunlar demokrasi dedikleri şeye geçerler miydi.rusyanın kars ve boğazları istemesi,milletin mısır somagı ile kepek yemesi,ahalinin aldığı toz şekerin 5 katı eksik fiatla memura satılması ve milletin bilinen sessiz isyanı..daha önce yazdığım nuri demirağın bir anadolu eşrafına anlattıkları..ABD yi 46 da kandırdılar ama 950 de yemedi ve iktidar,ÇARIKLI,SARIKLI,ŞAKŞIRLI,ŞALVARLI,TENEKECİ,LEHİMCİ, NALBANT,SÜTÇÜ GİBİLERE KALDI DİYE TİYATORACI KADIN NASIL İSYAN ETMEZ.....
21 Nisan 2017 Cuma 15:01
asla değişmez.ama bu sene bitiyor.
 // hursit dilaver
türkiyede hangi seçimi CHP kabul edebildi ki, daha 10 gün olmadı, BU DEMOKRASİYİ GETİREN GEÇMİŞ 2 NESLİ ASLA AFFETMYECEĞİM DİYEN TİYATORACI VAR YAHU.siz bakmayın bunlara ÇANAKKALEDE YEDEK SUBAY NESLİ ŞEHİT OLDU DA,MEYDAN BUNLARA KALDI.kaç tane ilk okul mezunu prof oldu emirle..neler anlatayım ki.ama asıl özellik halka, o şehitlerin ailelerine duyulan aşağılama, nefret bir fravunun dediği gibi ÖKÜZ ANADOLULU,SENİN İŞİN TARLADA ÇİFT SÜRMEK VE ÇAĞRILINCA ASKERE GELMEK.bu kafa hala değişmedi. ...
21 Nisan 2017 Cuma 14:53
dün neyseler..
 // atiker
bu günde aynılar genlerinde var hizmete doğruya hakka hukuka karşı durmak sürekli muhalefet etmek fitne çıkarmak istiyorlarki hep kendileri yönetsin sömürsünler etkin güç olsunlar suç dahi işleseler hesap soran olmasın sıkıştılarmı ihtilal yapsınlar batılı güçlerle sürekli ittifak içerisinde olsunlar hep ballı kaymak bunların olsun 50 yıllarda demokrat partililere söylediklerini şemdi ak partililere söylüyorlar hala atatürk dönemi ismet dönemindeki dokunulmazlık 1.sınıf adamlık peşindeler.....
21 Nisan 2017 Cuma 13:11
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler