YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, 29 Mart'taki yerel seçimlere dinî semboller eşliğinde hazırlanıyor
CHP, 29 Mart'taki yerel seçimlere dinî semboller eşliğinde hazırlanıyor
CHP, 29 Mart'taki yerel seçimlere dinî semboller eşliğinde hazırlanıyor
21 Şubat 2009 / 08:16 Güncelleme: 21 Şubat 2009 / 00:00

CHP, 29 Mart'taki yerel seçimlere dinî semboller eşliğinde hazırlanıyor. 'Çarşaf açılımı', 'her mahalleye Kur'an kursu vaadi', 'imam aday', 'türbe ziyareti' ve 'tarikatçıya rozet'in ardından başörtülü aday gündemde. CHP, Ankara'nın Nallıhan ilçesinde yarışa başörtülü belediye başkan adayı Meryem Bıçkıcı ile giriyor.


Bıçkıcı, 2004 yerel seçimlerinde CHP'den belediye meclis üyesi seçilmiş. Orada kullandığı fotoğrafının da başörtülü olduğunu söylüyor. "Namazımı kılarım. Kur'an okumayı bilirim. Yasin'imi okurum. Kur'an dersi aldım, hadis okudum." diyor.


Nallıhan'da doğup büyüdüğünü ve hayatına burada devam ettiğini ifade eden Bıçkıcı, dinine bağlı, Atatürkçü bir aile olduklarını söylüyor. "Seçildiğimde de Atatürk anıtına çelenk koymaya gittiğimde de başımı açarım." ifadelerini kullanan Bıçkıcı, şimdiye kadar CHP ve belediye meclisinden 'başörtünü çıkar' denilmediğini aktarıyor: "Türkiye'nin böyle bir sorunu yok."


Meryem Bıçkıcı, yıllardır başörtüsüyle siyaset yapıyor. Başını, kendine özgü bir stille kapatıyor. 2004 yerel seçimlerine de bu şekilde girmiş ve belediye meclisi üyeliğine seçilmiş. Meclis toplantılarına başı kapalı katılmış. Sadece resmî törenlerde başörtüsünü çıkarmış. Nallıhan'da doğup büyüdüğünü anlatan Bıçkıcı, "Biz dinine bağlı, Atatürkçü bir aileyiz. Namazımı kılarım. Kur'an okumayı bilirim, hadis okudum. Seçildiğimde de, Atatürk anıtına çelenk koymaya gittiğimde de başımı açarım." ifadelerini kullanıyor. Görev dışında başını kapatmayı sürdüreceğinin altını çizerken, şimdiye kadar CHP ve belediye meclisinden "başörtünü çıkar" denilmediğini aktarıyor. Üniversitelerdeki başörtüsü yasağıyla ilgi yorum yapmak istemiyor: "Türkiye'nin böyle sorunu yok. Bunlar suni şeyler." Bıçkıcı, seçilmesi halinde ilçenin en önemli sorunu olan istihdama yönelik çalışmalar yapacağını belirtiyor. İnanç, doğa ve av turizmini geliştireceğini ileri sürüyor.


Merve Kavakçı, Meclis'ten atılmıştı


Bıçkıcı'nın belediye meclisinde başörtülü olarak görev yapması iki ismi akıllara getirdi. 1999'da Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilen Merve Kavakçı, başörtülü olduğu için TBMM'den atılmıştı. Alkışlarla protesto edilen Kavakçı, 'dışarı dışarı' sloganlarıyla protesto edilmişti. Kavakçı, ardından vatandaşlıktan çıkarılmıştı. MHP'den Meclis'e giren Nesrin Ünal ise baskılar sonucunda başörtüsünü çıkarmak zorunda kalmıştı. ZAMAN


CHP'nin "yeni" açılımları İNÖNÜ'nün mirası çıktı!

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler