YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ceza evlerinden tabut çıkarmayacağız'
'Ceza evlerinden tabut çıkarmayacağız'
13 Kasım 2012 19:01
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevlerindeki açlık grevlerine ilişkin, ''Biz söz verdik. Cezaevlerinden cenaze, tabut çıkarmayacağız'' dedi.

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi önünde seçim otobüsünden partililere seslenen Demirtaş, ''cezaevlerinde 63 gündür süren direnişe hükümetin sessiz kaldığını'' ileri sürdü.

''Açlık grevi yürüten arkadaşlarımızın talebi bizim talebimizdir'' diyen Demirtaş, açlık grevi eyleminin arkasında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Demirtaş, şunları söyledi:

'' Buradan zindandaki yoldaşlarıma, arkadaşlarıma sesleniyorum: Biz bir tekiniz bile canını, hayatını kaybetmemesi için direniyoruz. Her birinizin canı bizim için kutsaldır. Biz söz verdik. Cezaevlerinden cenaze, tabut çıkarmayacağız. Bu nedenle Kürt gençlerine sesleniyorum: Kaybedecek zamanımız yok, tek bir saniyemiz, tek bir dakikamız yok. 24 saat direnişte olmak zorundayız.''

Açlık grevi yapanların taleplerini anlatan Demirtaş, onlara destek verilmesini isteyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Vicdanı olan, ahlakı olan hiçbir Kürdün evde oturmaması lazım. Özellikle saat 19.00'da yapılan ışık kapatma eylemlerinin yaygınlaşarak devam etmesi gerekiyor. Ama sadece ışık kapatarak değil, her gece 19.00'da sokağa çıkarak, her mahallede, her sokakta yürüyüş yaparak, her sokakta sloganımızla içerdeki arkadaşlarımıza ses olarak, soluk olarak bu mücadeleyi yükseltmeliyiz.''

''Cezaevlerinde açlık grevlerini bitirmek isteyen herkesin, yolu, yöntemi bu olmalı'' diye konuşan Demirtaş, ''Biz bugün, şu dakikada açlık grevleri bitsin istiyoruz. Ama bunun için mücadele etmek gerekir. Onların cezaevlerinden cenazesi çıksın istiyorlarsa biz buna engel olacağız. Bu nedenle mücadelemizi yükseltip, açlık grevi yapanların taleplerinin kabul edilmesini sağlayacağız. Doğru yol, doğru yöntem budur işte'' ifadesini kullandı.

Demirtaş, açlık grevi yapan insanların isteğinin makarna, kömür, beyaz eşya ve kanepe olmadığını, özgürlük talep ettiklerini kaydetti.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler