YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı: Vatandaşlarımız terör belasından kurtulacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı: Vatandaşlarımız terör belasından kurtulacak
19 Mart 2016 04:59
Sarı: "Vatandaşlarımızın gönlü ferah olsun, çok kısa bir zamanda Türkiye'nin her bir köşesi terör belasından kurtulacak" - "Yöresel mimarinin ortaya çıkacağı, avlularıyla, revaklarıyla, cumbalarıyla yörenin dokusunun ve mimari özelliklerinin yansıtıldığı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "Vatandaşlarımızın gönlü ferah olsun, çok kısa bir zamanda Türkiye'nin her bir köşesi terör belasından kurtulacak" dedi.

Sarı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Türksoy Genel Merkezi'nde düzenlenen "2016 Haydar Aliyev Yılı Açılış Programı ve 2016 Bakü Türk Dünyası Şehircilik Kurultayı Tanıtım Toplantısı"na katıldı.

Bakan Sarı, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale şehitlerinin anıldığı günde merhum Haydar Aliyev'i de yad ettiklerini belirtti. Sarı, bu iki anma arasında derin bağlantı olduğuna dikkati çekerek, "Biliyorsunuz, Çanakkale muharebesinde, birçok lise ve üniversite talebesi vatanı uğruna okullarını bırakıp savaş meydanına koştu. Aynı özveriyi Sayın Haydar Aliyev’in hayatında da görüyoruz.

Mimariye gönül veren Haydar Aliyev, bu eğitimi almak üzere üniversiteye başlamış, ancak İkinci Dünya Savaşı'nın çıkması ile birlikte, tıpkı Çanakkale'ye koşan öğrenciler gibi kendisi de ülkesini savunmak için cephede görev almayı seçmiştir. İşte bu iki örnek, vatan sevgisi ve millet aşkı ile kalpleri atan devletlerimizin birbirine ne kadar benzediğinin en açık göstergesidir" diye konuştu.

Terörün sadece Türkiye'nin değil, dünyanın ortak sorunu olduğunu söyleyen Sarı, "Maalesef ülkemiz, komşu ülkelerde yaşanan istikrarsızlığın da etkisiyle, terör saldırılarının hedefi haline gelmiştir. Fransa'da bir gece vakti, yüzlerce masum insanın canına kastedenlerle, Ankara’da otobüs durağında bekleyen vatandaşlarımızı hedef alanların, birbirinden farkı yoktur" ifadelerini kullandı.

Terörle mücadele konusunda uluslararası işbirliği ve dayanışmanın şart olduğunu belirten Sarı, terör konusundaki duruşlarının net olduğunu vurguladı.

Terörün, bu topraklarda barındırılmayacağını belirten Sarı, şöyle devam etti: 

"Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi; ülkemize yönelik tehditlere karşı, farklılıklarımızı bir kenara bırakarak, bir 'millet koalisyonu' oluşturmaya ihtiyacımız var. Vatandaşlarımızın gönlü ferah olsun, çok kısa bir zamanda Türkiye'nin her bir köşesi terör belasından kurtulacak. Bu vesileyle bir kez daha yitirdiğimiz canlarımızı rahmetle anıyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."

"Yörenin dokusunun yansıtıldığı bir Sur çalışması yapacağız"

Şehirleşmede "Yöresel Mimari Özelliklerine Uygun Konut Projeleri"ne önem verdiklerini aktaran Sarı, "Bu kapsamda ülkenin her yöresine uygun, mimari çevre oluşturma ve kırsal alanlarda kimlikli yapılaşma çalışmaları yapıyoruz" ifadesini kullandı.

Son dönemde çok önemsedikleri "Sur Projesi"nin bu anlamda bahsettiği özellikleri içinde barındırdığına dikkati çeken Sarı, 2012 yılında koruma imar planı ilan edilen Sur'da yörenin mimari dokusuna sadık kalınmasının, öncelikli hassasiyetleri olduğunu anlattı.

Sur ilçesinde yapılacak çalışmaya ilişkin Bakan Sarı, şunları kaydetti: 

"Yöresel mimarinin ortaya çıkacağı, avlularıyla, revaklarıyla, cumbalarıyla yörenin dokusunun ve mimari özelliklerinin yansıtıldığı bir Sur çalışması yapacağız. Sur örneğinde olduğu gibi ortak bir vizyon belirleyerek, şehirleşmede Türkiye genelinde çok katlı yapılar yerine 'yatay mimariyi' öncelikli hale getirmeyi amaçlıyoruz.

Deprem gibi afetlere karşı, riskleri de azaltabilecek bir yaklaşım olan yatay mimariyle, insanın toprakla bağının ve sosyal ilişkilerinin güçlendirilmesini hedefliyoruz. Böylece hem daha güvenli, hem de kadim medeniyetimizin birikimini yansıtan yapılarla, şehirlerimizin daha yaşanabilir alanlar olmasını sağlayacağız."

"Ankara iri, diri olursa Bakü'de, Kosova'da iri olur, diri olur"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu da ikinci bir Çanakkale olayının yaşandığını, bölücü terör örgütü ile mücadele edildiğini ifade etti.

"Önce biz bir olacağız, sonra iri olacağız ondan sonra diri ondan sonra koskocaman bir büyük Türk-İslam dünyası olacağız" diyen Topçu, "İşte bir olurken dilde de bir olacağız, fikirde de bir olacağız ve netice itibarıyla bu birlikteliğimiz büyük Türk dünyasına, büyük İslam dünyasına fayda getireceği gibi dünyadaki bütün mazlum milletlere de fayda getirecek ve bu birliktelik dünyanın da güvenliğine, özgürlüğüne, refahına vesile olacak" diye konuştu.

Türkiye'nin kalbinde bombalar patladığını belirten Topçu, "Yüzyıl önce medeniyet coğrafyamızda harita belirleyenler şimdi de Ankara'nın kalbinde bombalar patlatarak, o harita belirleyecekleri masada Ankara'nın olmasını istemiyorlar.

Onlar biliyorlar ki Ankara iri, diri olursa Bakü de Kosova da Bosna da Aşkabat da iri olur, diri olur. Neticede Gazze'deki çocuk ağlamaz, Arakan'daki çocuk bilmem kim tarafından sırtına kırbaç yemez" değerlendirmesinde bulundu.

Programda Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TDMMB) Genel Başkanı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı, TDMMB Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Cahit Turhan ve Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva da konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Bakan Sarı ve Topçu'ya ödül takdim edildi.

Daha sonra toplantıya katılanlar, TRT Sanatçısı İmran Koç'un seslendirdiği Kahramanlık Türküleri Konseri'ni dinleyip Oğuz Seymenleri'nin folklor gösterisini izledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler