YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çevik Bir Erbakan'ı arayıp zam istedi
AK Parti İzmir Milletvekili Kocabıyık, 28 Şubat döneminde Genelkurmay 2. Başkanı olan Çevik Bir'in, Erbakan'a telefon ederek, "Askerlere zam verecektiniz hala vermediniz, eğer bu zammı hemen vermezseniz bildiri yayınlayacağız." dediğini iddia etti.
Çevik Bir Erbakan'ı arayıp zam istedi
20 Nisan 2016 / 20:05 Güncelleme: 20 Nisan 2016 / 23:45

AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, 28 Şubat döneminde Genelkurmay 2. Başkanı olan Çevik Bir'in, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'a telefon ederek, "Askerlere zam verecektiniz hala vermediniz, eğer bu zammı hemen vermezseniz bildiri yayınlayacağız." dediğini belirterek, "Bundan büyük üzüntü duyan Erbakan, üzüntüsünü Çiller'e söylüyor. Tansu hanım da 'üzülmeyiniz, ben Genelkurmay Başkanı ile bu konuyu konuşacağım' diyor." ifadesini kullandı.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen 28 Şubat Davasında tanık sıfatıyla ifade veren Kocabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 28 Şubat Davasının, Türk siyasi hayatı içinde son derece önemli olduğunu vurguladı.

Kocabıyık ifadesinde, bugüne kadar medyaya intikal etmemiş birtakım hakikatleri de söyleme imkanı bulduğunu belirtti.

Hüseyin Kocabıyık, şöyle konuştu:

"Verdiğim önemli bilgilerden bir tanesi, o dönemin darbeci zihniyetini ve anlayışını göstermek bakımından önemli bir örnekti; o da şuydu: Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, dönemin Başbakanı merhum Necmettin Erbakan'a telefon ediyor; 'askerlere zam verecektiniz hala vermediniz, eğer bu zammı hemen vermezseniz bildiri yayınlayacağız' diyor.

Erbakan çok ciddi devlet adımıydı, devlet kurallarına çok önem veren, özen gösteren bir adamdı. Böyle bir saçma hareketten dolayı çok üzüntü duyuyor. Bu üzüntüsünü ortağı Tansu Çiller'e aksettiriyor, söylüyor; olayın hemen akabinde 'böyle bir olay oldu' diyor. Tansu hanım da kendisine, 'üzülmeyiniz, ben Genelkurmay Başkanı ile bu konuyu konuşacağım.' diyor. Anlattığı olay budur. Ben bunu doğrudan doğruya o zaman danışmanı olduğum Tansu Hanım'ın kendisinden dinlemiştim."

"28 Şubat darbesinin hesabı görülecek"

"Davanın sonunda hesap sorulabilecek mi?" sorusuna Kocabıyık, "Mahkeme heyetinin tarafsızlığını, dürüstlüğünü ve dava dosyasındaki malzemelerin, delillerin çokluğunu dikkate aldığım zaman, bu hesap görülecekmiş gibi görünüyor." yanıtını verdi.

Vesayetçi Katakulle Düzenler
 // Davut
Vesayetçi katakulle düzenler bu demokrasi dışı güçlere, mafyalara, eşkiyalara fırsatlar veriyordu. Ülkede demokrasi ve insan hakları zemin buldukça bu defolar da ortadan kalkacak....
21 Nisan 2016 Perşembe 08:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler