YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Çetelerden arınmamızı önemsiz bulanlar olabilir'
'Çetelerden arınmamızı önemsiz bulanlar olabilir'
'Çetelerden arınmamızı önemsiz bulanlar olabilir'
22 Mart 2008 / 09:18 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


'Birileri çetelerden arınmamızı önemsiz bulabilir. Siyasi ve hukuki meşruiyeti herşeyin üzerinde tutuyoruz. Kimse AK Parti'nin bölge, zümre siyaseti yaptığını söyleyemez. CHP önce Türkiye partisi olsun. Bizim demokrasi anlayışımız her ferdin özgürlüğünü korumaktır. Geriye doğru tek bir adım atmayacağız.'


Türkiye kazanacaksa biz kaybetmeye hazırız


'Bakıyorum fakülte dekanları bildiri yayınlıyor. Seçkinci kesim halkı ötelemeye çalışıyor. Onlar bu irade bizimdir diyerek halkı yok saymıştır. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin değil midir? Bunu nasıl görmezden gelebilirsiniz? Biz hor görülerlere sahip çıkıyoruz. Eğer Türkiye kazanacaksa biz kaybetmeye hazırız.'


Siyaset dışı yollardan medet mi umuluyor


'Baykal 29 Ocak'ta türban düzenlemesi önemli siyasi gelişmelere yol açacaktır dedi. Baykal'ın o günden bir bildiği mi vardı? Baykal söyleyince doğru başkaları yanlış mı? Baykal, bileğini bükemedikleri için siyaset dışı yollardan mı medet umuyor? Böyle özlemler içinde olmak yerine siz de çalışın.'


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 29 Ocak'ta CHP grup toplantısında yaptığı konuşmada “Türban düzenlemesi önemli siyasi gelişmelere yol açacaktır” dediğini hatırlatarak, “Baykal'ın o günden bir bildiği mi vardı. Baykal, bileğini bükemedikleri için siyaset dışı yollardan mı medet umuyor. Bunu daha önce de denediniz. Böyle özlemler içinde olmak yerine siz de çalışın, milletin teveccühünü görürsünüz” dedi. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan AK Parti hakkında açılan kapatma davasını değerlendirdi. AK Parti olarak hiçbir aşırılığın tarafı olmadıklarını belirten Erdoğan, “Birileri ülkenin itibarının yükselmesini, AB'ye girmesini, hukuk reformları ile vatandaşın, devletin güçlenmesini, siyasetin normalleşmesini, krizlerin bitmesini, milli gelirin, ihracatın artmasını, enflasyonun düşmesini hukuk devletinin çetelerden arınmasını önemsemeyebilir. Ama biz Türk milletinin hukukunu korumak için bu hedeflerimizden geriye doğru tek bir adım bile atmayacağız” dedi.


AZINLIĞIN TAHAKKÜMÜ


AK Parti olarak seçimlerde yüzde 47 oy aldıklarını hatırlatan Erdoğan, “Dün yüzde 34'ün siyasi meşruiyeti nedir diyenler, yüzde 47'yi görünce şimdi de çoğunluğun dediği mi olacak diyor. Bizim için tek bir ferdin iradesi bile önemlidir. Azınlığın hukukunu korumak çoğunluğun hukukunu korumak kadar en azından bizim için önemlidir. Biz hor görmek değil hor görülenlere sahip çıkmak, dışlamak değiş dışlananlara kucak açmak için yola çıktı. Demokrasi çoğunluk istibdadı değildir, bunu böyle söyleyenler azınlık tahakkümünü de savunuyor olmasınlar sakın. Oyu itibariyle azınlıktaki seçkincilerin, ülkenin rotasını biz çizeriz diye halkı ötelemişlerdir. Azınlıktalarsa çoğunluk haksız, çoğunluktalarsa zaten azınlık haksızdır. Her zaman onlar haklıdır, biz bu anlayışı doğru bulmadık” diye konuştu.


BAYKAL'IN İMTİYAZI MI VAR?


Başbakan Erdoğan CHP Lideri Deniz Baykal'ı eleştirirken “Baykal söyleyince doğru, CHP yapınca doğru ama başkaları yapınca yanlış, böyle şey olmaz. Bir şey ya doğru ya yanlıştır. Aynı anda ikisi birden olamayacağına göre Baykal'ın yanlış yapma imtiyazı mı var. Birileri zorla, şımardılar, ayakları yerden kesildi diyerek yaptıklarımızı gölgelemek istedi. Ne kadar gayret ederseniz edin milletimiz bizi kendi içinde görüyor, yaşıyor” dedi.


KENDİMİZE DEMOKRAT DEĞİLİZ


Siyaset dışı müdahalelere karşı olduklarını belirten Erdoğan, “Siyaset dışı müdahalelerle siyasi alan tanzim edilemez, siyasetin rotasını da ancak millet belirler, siyasi alanı da millet tanzim eder. Biz kendimize demokrat olmadığımızı her zaman gösterdik. Baykal, DTP'yle ilgili sözlerimi eleştiriyor. Hani bir fıkra var ya, “namaza yaklaşmayın”, halbuki başını söylemiyor, sadece orasını cımbızlıyor, başında “sarhoşken yaklaşmayın” diyor. Ben, demokratik mücadele yolları açık tutulmalı, katı defans uygulanırsa onları da dağa gönderirsiniz, dokunulmazlığı kaldırmak doğru olmaz dedim. Silah ve şiddet yerine anayasal sitemde demokratik siyaset yapanlara kapıları kapatmamak gerektiğini de belirtmiştim. Bunu başarmak da siyasetçilerin görevidir” dedi.


BAYKAL'IN BİR BİLDİĞİ Mİ VARDI


Deniz Baykal'ın 29 Ocak'ta CHP grup toplantısındaki konuşmasını hatırlatan Erdoğan, “Baykal 29 Ocak'taki grup konuşmasında bir kehanette bulunuyordu. 'Türban düzenlemesi önemli siyasi gelişmelere yol açacaktır' diyordu. Baykal'ın o günden bir bildiği mi vardı. Baykal, bileğini bükemedikleri için siyaset dışı yollardan mı medet umuyor. Bunu daha önce de denediniz. Böyle özlemler içinde olmak yerine siz de çalışın, milletin teveccühünü görürsünüz. Milletimiz sizin durumunuzu “kıskanma ne olur, çalış senin de olur” dedi. n


Ne kadar güzel demek bu iş size kadar düştü


Başbakan Erdoğan 26 hukuk fakültesi dekanının yayınladığı bildiriyi eleştirirken, “ İlginç yorum ve tavırlar geliyor, niçin rahatsız oluyorsunuz. Bu tavırlarınız rahatsızlığınızdan mı, yoksa meydan bulamadığınız için zil takıp oynayamıyorsunuz, bundan mı. Fakülte dekanları da bildiri yayınlıyor. Ne kadar güzel, demek iş size de düştü. Şimdi içinizdekileri ortaya koyuyorsunuz. Türkiye kazanacaksa biz kaybetmeye hazırız. Ama bunun böyle olmadığını gizli gizli sevinenlerin mahcubiyetinden de anlarsınız” diye konuştu.


DEMOKRASİ İMTİHANI


Erdoğan, “Yalnız bırakıldığımız, demokrasi imtihanına tek başımıza girdiğimiz dönemler oldu, ama hepsinden alnımızın akıyla çıktık. Bugün yeni bir imtihanın eşiğindeyiz, inşallah bundan da yüzümüzün akıyla çıkacağız. AK Parti ne yapacak deniyor, hukuka, demokrasiye, millet iradesine sadakatle bağlı kalacak. Uğradığımız haksızlıklar, önümüze çıkarılan zorluklar karşısında da aynı azimle, kararlılıkla durmak yok yola devam diyoruz. Son derece üzücü gelişmeler yaşansa da çizgimizi kaybetmek bize yakışmaz” dedi.


NEVRUZ'A GÖLGE DÜŞÜRMEYE BAŞLADILAR


Başbakan Erdoğan 21 Mart Nevruz Bayramı'nı kutlarken “Nevruz, yeni başlangıçlar tazelenme yenilenme bayramı olan yeni gün nevruzu kutluyorum, sevgi barış kardeşlik bağlarımızı güçlendirmesini temenni ediyorum. Ancak sözüyle özü bir birbirine uymayanlar dün geceden itibaren Nevruza gölge düşürmeye başladılar cam çerçeve indiriyorlar.Yaktıkları ateş nevruz ateşi değil oralarda huzursuzluk ateşi,hanelere ateş düşürüyorlar, bu ateş bütün o çevreleri rahatsız ediyor” dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler