YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemil Çiçek açıklama yaptı
Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı
Cemil Çiçek açıklama yaptı
15 Şubat 2010 / 18:26 Güncelleme: 15 Şubat 2010 / 19:23

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, eski Milletvekili Hatip Dicle'nin açıklamalarıyla ilgili CHP'nin gensoru vereceğini açıklamasını, 'hukuken sorunlu birisinin sorumsuz açıklamaları üzerinden bu beyanların gensoru verilecek olmasını' "Biri attı biri tuttu" şeklinde değerlendirdi.
 

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, CHP tarafından gensoru önergesi verilecek olmasıyla ilgili bir soruya  verdiği cevapta; gensorunun içeriğinin nasıl doldurulacağını bilmediklerini belirtti. Çiçek, "Onu bilmeden değerlendirme yapmak da eksik oluyor diye düşünüyorum. Basına yansıyan şekliyle diyorum ki gensoru önergeleri çok önemli önergeler. Eğer bu denetim mekanizması içi iyi doldurulmadan gerçek çok haklı çok doğru sebeplere dayanmadan verildiği takdirde bu denetim müessesi aşınmış olur." dedi. Basından yazılanlardan, olayın Habur'la ilgili olduğunun anlaşıldığını ifade eden Çiçek, şunları söyledi:
 

"Olay olalı dört ay oldu. Olay sıcaklığını sürdürürken genellikle bu bu tip önergeler verilir. Olay sıcaklığını kaybettikten sonra basındaki bir kısım haberlere bakılarak verirliyorsa, hukuken sorunlu birisinin sorumsuz açıklamaları üzerinden bu beyanlar getirilecekse 'biri attı biri tuttu' gibi manşette var bugün, bu gensorunun önemiyle bağdaşmaz. İçeriğini bilebilersek onunla ilgili sözümüz olur. Hükümet olarak ve ilgili bakanlık olarak bunu o gün Meclis'te değerlendirmiş olacağız."
 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yargıya yönelik sözlerini de isim verdemeden eleştiren Çiçek, konuşmasına şöyle devam etti: "Türk yargısı bağımsız bir yargıdır. Buna her dafasında vurgu yapıyoruz. Yargıyı zan altında, töhmet altında bırakacak hiçbir beyanı doğru kabul etmeyiz. Bu doğru değildir. Türkiye'nin hakimleri, savcıları canını dişine takarak bu ülkede görev yapıyorlar. Özellikle bu türlü bölgelerde kamu düzenini tesis etmeye, yasaları uygulamaya, suç işleyenler varsa hukuk çerçevesinde yargılamaya çalışıyorlar. Bunların moralini bozacak, zan altında bırakacak değerlendirmeler yanlış olur. Bu değerlendirmelerin temelinde hukuken sorunlu ve sorumsuz birinin beyanı altında olursa bunu da açıkça beyan etmekte fayda var."

 "ÖĞRENCİLERİN BASKI ALTINDA TUTULMASI DA DOĞRU DEĞİLDİR"
"YÖK, Danıştay'ın kararına itiraz etti. Bir belirsizlik olacağı yönündeki değerlendirmeler var." yönündeki bir basın mensubunun sorusu üzerine Çiçek, "Bu YÖK'ün konusu. YÖK ile Danıştay arasında bir konu. Danıştay ne karar verecek, bilmiyorum. YÖK ne karar verecek bilmiyoruz. Özellikle sınav sürecinin başladığı insanların heyecanlarının başladığı bir dönemde bu tür belirsizliğin ortadan kaldırılması gerekir. Öğrencilerin baskı altında tutulması da doğru değildir." şeklinde konuştu.
 

Devlet Bakanı Egemen Bağış'ın dini inanç gruplarıyla görüşmesiyle ilgili bir soruya ise Çiçek, şu cevabı verdi: "Çok önemli düzenlemeler yaptık. Vakıflar da dahil. Önemli yasal düzenlemeler yapıldı. Bu diyalog da sürüyor. Büyükada'da toplantılar yapıldı. Bu toplantılarla ilgili olarak Bakanlar Kurulu'na bilgi verdi. Bir kısım talepleri üzerinde zaten çalışıyoruz. Dinlenip gözardı edilecek talepler olmadığı için bakanlıklar, belli arkadaşlar çalışma yapıyor. Bunların bir bölümü de Türkiye'nin demokratik standartlarının yükseltilmesiyle ilgilidir. Ruhban okulu da bunlardan bir tanesidir. Bunlar değerlendirme konusu, üzerinde çalıştığımız konular." CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler