YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemal Toptancı: Erken seçim söz konusu olabilir
Cemal Toptancı, "Önümüzde zorunlu bir erken seçim görüyorum. Bu durumda bugünkü AK Parti teşkilatlarıyla, AK Parti'nin tek başına anayasa çıkarabilmesi için AK Parti'nin teşkilatlarının yeniden dizayn edilmesi gerekiyor" dedi.
Cemal Toptancı: Erken seçim söz konusu olabilir
07 Mayıs 2016 / 06:00 Güncelleme: 07 Mayıs 2016 / 08:40

Kanal A'da yayınlanan Fahrettin Damga'nın sunduğu 'Gözden Kaçanlar' programına konuk olan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç Yazıcı ve Diyarbakır Sur Belediyesi Eski Başkanı Cemal Toptancı Ak Parti'de yaşanan son gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

"İki güçlü bir arada olamadı"

Toptancı, Davutoğlu'nun olağanüstü genel kurulda aday olmayacağını açıklamasının nedenini, "Ak Parti'de yaşanan son gelişmelere bakarsak, tartışma ve sıkıntı, Erdoğan ve Davutoğlu arasındaki bir sıkıntı değil. Sistemin kendi doğasından kaynaklanan bir sıkıntı olarak yansıdı. 

Sayın Davutoğlu dün yaptığı veda konuşması 1. Olağanüstü Genel Kongre'de Erdoğan'ın 'Güçlü Başbakan, güçlü Cumhurbaşkanı' sözlerini anımsattı. Erdoğan gerçekten güçlü bir lider çıkardı. Davutoğlu gibi dürüstlüğü, becerisiyle, çalışkanlığıyla öne çıkan bir Başbakan çıkardı.

Fakat iki güçlünün bir arada olması durumu siyasi hayatımızda tanık olmadığımız bir sıkıntıyı beraberinde getirdi. İstişare ederek bu sistemin bu şekilde devam etmesi ülkemizin menfaatlerine aykırı düşeceği düşüncesiyle, Başbakan bu analizleri yaparak ayrılma mecburiyeti hissetti" şeklinde değerlendirdi.

"Erken seçim söz konusu olabilir"

Erken seçimin zorunlu olarak ortaya çıkabileceğini söyleyen Toptancı, "Önümüzde zorunlu bir erken seçim görüyorum. Bu durumda bugünkü Ak Parti teşkilatlarıyla, Ak Parti'nin tek başına anayasa çıkarabilmesi ve istediği düzenlemeleri yapabilmesi için Ak Parti'nin teşkilatlarının yeniden dizayn edilmesi gerekiyor. Bu anlamda tahmin ediyorum Davutoğlu'nun kırılmaları olmuştur. 

Siyaset ekip işidir, ekip çalışmasıyla insan başarır. İki insanın da her şeyi aynı perspektiften görmesi mümkün değildir. Erdoğan'ın liderlik duruşunun Ak Parti'nin bütün teşkilatlarında hâlâ hakim olduğunu bugün Davutoğlu'nun Konya ziyaretlerinde onu karşılayan hemşehrilerinden gördük. 'Liderimiz Erdoğan, Reisimiz Davutoğlu' dediler. 

Ak Parti'nin bütün teşkilatları bu durumun farkında. Davutoğlu ve Erdoğan arasında bir yarış değil, sistemden kaynaklanan bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik bir strateji olarak görebiliriz" dedi.

"Başbakan adayı beklenenlerin aksine sürpriz bir isim olabilir"

Toptancı başbakan adaylarıyla ilgili kamuoyunda konuşulan isimlerden farklı bir ismin söz konusu olabileceğini belirten Toptancı, "Ak Parti'de yeni Başbakan adayını belirtilenlerin aksine sürpriz olacağını düşünüyorum. Ak Parti dışında başkan adayları üzerine konuşmalar yapıp kendince fikir yürütenler muhalefettir. Türkiye'nin en büyük sorunu da iktidar değil muhalefttir. Muhalefetin akil olmayışı, çatışmacı, iktidarı yıpratma üzerine bir siyaset anlayışı benimsemiş muhalefetin eseridir bu. 

Kişisel kanaatim Ak Parti içerisindeki 17 milletvekilinden birini önerecektir. İsim verebilmek şu an için doğru değildir. Bir isim vereceksek bu Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'tır. Bulunduğu konum itibariyle Albayrak, bakanlık konumunda. Bakanlık konumu yakıştırılmış bir genç kardeşimize başbakanlıkta yakışır. 

Özellikle Berat Albayrak'ın isminin gündemde tutulmasının, daha karar alınmadan bile her yerde bu ismin konuşulmasının bütün bir nedeni halkın teveccühünü kazanmış Cumhurbaşkanımızı yıpratmak amacıyladır" şeklinde değerlendirdi. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Umarım Doğru değil
 // faik
Berat Albayrak ismini ön plana çıkarmak cumhurbaşkanını yıpratma çabası. Kifayetsiz muhalefete mahalle dedikodusu yapmak için malzeme verme...
07 Mayıs 2016 09:06
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler