YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik'ten yargıya sert eleştiri
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, yargıya sert eleştirilerde bulundu. Çelik, 'Yüksek yargı gerici bir siyasi parti gibi davranıyor ve konuşuyor.' dedi.
Çelik'ten yargıya sert eleştiri
29 Ocak 2011 / 22:56 Güncelleme: 29 Ocak 2011 / 23:03

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ''Yüksek yargı gerici bir siyasi parti gibi davranıyor ve konuşuyor. İleri demokrasilerde yüksek yargının böyle davranma ve konuşma hakkı yoktur'' dedi.

Çelik, AK Parti Adana İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, ''Adalet mülkün temelidir'' denilmesine rağmen Türkiye'de adaletin mülkün temeli olmaktan çıktığını belirtti.

Birilerinin eliyle adaletsizliğin mülkün temeli haline getirilmeye çalışıldığını ifade eden Çelik, şunları söyledi:

''Allah'tan AK Parti iktidara geldi de adaleti mülkün temeli yapmaya çalışıyoruz. Bugünlerde en çok konuşan yüksek yargı organı kurumu, Yargıtay. Neden bahsediyor bunlar. Daire sayılarının artırılmasından bahsediyor. Bunlar 'yargıya karşı darbe yapılıyor', 'yargıya karşı bir takım teşebbüslerde bulunuluyor' diye konuşuyorlar. Bu ülkede, bu yüksek yargı organları başkanlarının verdiği kararların adalet dağıttığına inanan kimse kaldı mı? Kendi içlerindeki hakimlere bakıyorsunuz, çeşitli yargı olaylarıyla ilgili başkalarıyla pazarlık yapan üyeleri var, o üyeleriyle ilgili sesleri çıkmıyor. Sadece 'Gereğini yaparız' diyorlar.

Siyasetçi kendi meşru hakları içerisinde bir şey getirdiği zaman ekran ekran gezip siyasi parti gibi davranıyorlar. Bakın çok açık söylüyorum. Kelimemi hiç sakınmadan söylüyorum. Hiç saklamadan, çok açık bir şekilde söylüyorum. Yüksek yargı, gerici bir siyasi parti gibi davranıyor ve konuşuyor. İleri demokrasilerde yüksek yargının böyle davranma ve konuşma hakkı yoktur.''

''Yargı, yüksek yargı, 12 Eylül darbesi olduğu zaman, faşist darbe olduğu zaman, gidip de faşist darbeyi yapan generaller önünde 'hazır ol'da duruşunun hesabını vermeden, kimseye demokrasi dersi vermesin'' diye konuşan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yüksek yargı, kendi içindeki hakimlerin antidemokratik, Ergenekonvari işlerle ya da yargı kararlarını çıkarlar karşısında satılığa çıkaran konuşmalarıyla hesaplaşmadan bize demokrasi dersi vermeye kalkmasın. Ve en önemlisi de şudur. 28 Şubat sürecinde gidip cuntadan brifing alan yüksek yargı, cuntanın lojistik merkezi olmaktan çıkmadan bize demokrasi dersi vermeye kalkmasın.''

Çelik, ''hem gerici bir parti gibi davranan hem de cuntaların lojistik merkezi gibi hareket edenlerin kendilerine demokrasi dersi vermeye kalktığını'' belirterek, ''Sonra da Türkiye'ye diktatörlük geliyor diyeceksin. Diktatörlükten bahsediyorsan 1960 ihtilalinden beri diktatörlüğe soyunan CHP'ye bakacaksın. Diktatörlüğü orada ara'' dedi.

CHP yöneticilerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı ''sultanlık'' ve ''padişahlık'' gibi benzetmeler yaptığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

''Düne kadar bu ülkede ''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, ama millet ancak bizim istediğimiz gibi düşünürse, ancak bizim istediğimiz gibi davranırsa, egemenliği CHP eliyle kullanırsa iradesini doğru kullanır' anlayışına sahip olan sizler değil misiniz? Siz kime demokrasi dersi veriyorsunuz. Siz demokrasiye karşı işlenen her suçun arkasında değil misiniz? Demokrasiye karşı işlenen her suça siyasi ve ideolojik olarak yardım ve yataklık yapan CHP değil midir? Bu ülkede, 1960 darbesi başta olmak üzere demokrasiye karşı, milli iradeye karşı ne zaman bir suç işlenmişse buna yardım ve yataklık yapan odak CHP'dir.'' AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler