YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik'ten Kurtulmuş açıklaması
AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Numan Kurtulmuş ile ilgili açıklama yaptı.
Çelik'ten Kurtulmuş açıklaması
19 Temmuz 2012 / 15:53 Güncelleme: 19 Temmuz 2012 / 15:58

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Biz demokratik değerler platformunda siyaset yapan, prensipleri olan bir partiyiz. Bu prensipleri kabul eden herkesin aramızda yeri var. Bizim prensiplerimizi kabul eden herkese bağrımız da, yüreğimiz de, kapımız da açıktır'' dedi.

Çelik, düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''Bize yetki verin, analar ağlamasın. Kürt sorununu biz çözeriz'' dediğini belirterek, problemin sebebi olanların sorunların çözümleyicisi olamayacaklarını söyledi.

Çelik, ''Türkiye'deki red, inkar ve asimilasyon politikalarının sebebi de mucidi de CHP'dir ve onun zihniyetidir. Türkiye'de gayrımüslimleri, Kürtleri, Alevileri ve mütedeyyin insanları ötekileştiren, yıllarca bu ülkenin dostları ve düşmanları kategorizasyonu yapan CHP ve zihniyetidir. Eğer terör sorunundan bahsediyorsa terörle mücadele farklıdır. Kürt sorunundan bahsediyorsa Kürt sorunun sebebi de, mucidi de CHP ve O'nun zihniyetidir'' dedi.

Hüseyin Çelik, Kılıçdaroğlu'nun yurt dışına doktora için 10 bin öğrenci gönderileceği yönündeki sözlerini eleştirerek, bunun belli bir kalite gerektirdiğini ve her önüne gelen kişinin yurt dışına gönderilemeyeceğini anlattı. Bunun kaynak gerektirdiğini vurgulayan Çelik, Türkiye'de bu kadar sayıda potansiyel olmadığını, mevcut bin kişilik başvurunun da alınamadığını dile getirdi.

Hüseyin Çelik, Irak'ın hava sahasını tamamen Türkiye'ye kapattığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı.


-''Tüzükte değişiklik yapılacak''-


Yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çelik, ''30 Eylül'de yapılacak AK Parti kongresinde 3 dönem kuralının yumuşatılacağı konuşuluyor. Bakanların da büyükşehir belediyelerine aday yapılacağı konuşuluyor. Bu konu MYK'da görüşüldü mü  sorusuna şu yanıtı verdi:

''Tüzükte bir değişiklik yapılacağı doğrudur. Bizim tüzüğümüzde milletvekili ve belediye başkanları üstüste ancak 3 dönem bu işi yapabileceği yazılıdır. Fakat bir dönem bekledikten sonra tekrar aday olabilir şeklinde bir hüküm olmadığı için bu kafa karışıklığına yol açıyor. Burada olmayan netliği sağlayacak bir değişiklik yapılacak. Bir tüzük komisyonu oluşturulacak. O komisyon bu konuda gerekli gördüğü değişiklikleri yapacak. 3 dönem kuralı ortadan kaldırılmıyor.

Bakanların belediye başkanı olmasına fırsat verilmesi meselesine gelince, bakanlarla ilgili bir değişiklik yapılmıyor. Bu kural değiştirildiği zaman bakanlar da, diğer milletvekilleri de tekrar belediye başkanlığına aday olabilir, ama olacak anlamına gelmiyor.''


-''Bu tamamen hayal mahsulü, uydurma, yalan bir haber''-


Çelik, ''Numan Kurtulmuş'un AK Parti'ye katılma süreciyle ilgili gelinen son nokta nedir  Ayrıca kongre sürecinde başka isimlere de teklif götürüldüğü yönünde bilgiler var. Bu isimler doğru mu'' sorusu üzerine şunları kaydetti:

''Numan Kurtulmuş ile ilgili olarak daha önce MYK'da bu konu konuşuldu. Ben bu konuda hayretimi sizinle paylaşmak istiyorum. Şöyle bir haber çıktı, MYK'da Sayın Başbakan bu konuyu gündeme getirtiği zaman ben ve Sayın Bülent Arınç buna şiddetle karşı çıkmışız. Sayın Başbakan da bize demiş ki bugüne kadar hepimizin şahsi taleplerini aldım. Gereğini yaptım. Bugüne kadar benden talepte bulunmayan bir kişi vardır. O da Numan Bey'dir'... Biz de başımızı öne eğmekle kalmışız.

Ben hayretler içerisinde kaldım. Bunun neresini düzelteceğimi bilmiyorum. Sayın Bülent Arınç MYK üyesi değil, MYK toplantılarına katılmıyor. Birarada bulunduğu hiçbir toplantıda bu konu açılmadı. Hiç böyle bir şey söz konusu olmadı. Sayın Başbakan'ın da böyle bir beyanı olmadı. Bu tamamen hayal mahsulü, uydurma, yalan bir haber.''

Çelik, Numan Kurtulmuş ile yapılan görüşmeyle ilgili olarak, ''Bir bütünleşmeden söz edildi ama topyekun iki partinin birleşmesinden kimse söz etmedi. Başbakan da söz etmedi. Sayın Kurtulmuş da söz etmedi. Bu süreç devam ediyor'' diye konuştu. Çelik, ''biz demokratik değerler platformunda siyaset yapan, prensipleri olan bir partiyiz. Bu prensipleri kabul eden herkesin aramızda yeri var. Bizim prensiplerimizi kabul eden herkese bağrımız da, yüreğimiz de, kapımız da açıktır'' dedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler