YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik'ten CHP'ye sert sözler...
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Birinci Meclis önünde düzenlenen 29 Ekim kutlamalarını eleştirdi, CHP'ye yüklendi.
Çelik'ten CHP'ye sert sözler...
29 Ekim 2012 / 17:01 Güncelleme: 29 Ekim 2012 / 17:04

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Bürokratik cumhuriyet alışkanlıklarını terk etmek istemeyenler, Türkiye'nin bürokratik cumhuriyetten demokratik cumhuriyete geçişini hazmedemeyenler seslerini yükseltiyorlar'' dedi.

Çelik, Kanal 24'te canlı yayında, Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlaması sırasında Anıtkabir'e yürümek isteyenlere müdahalede bulunulmasını değerlendirdi.

Türkiye'de cumhuriyetin tehlikede olmadığını belirten Çelik, dünyada totaliter, sosyalist, teokratik, bürokratik ve demokratik cumhuriyetler olduğunu dile getirdi. Türkiye'de her geçen gün her şeyin normalleştiğini ve olması gerektiği hale geldiğini söyleyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye, bürokratik cumhuriyetten demokratik cumhuriyete doğru değişiyor ve dönüşüyor. Bürokratik cumhuriyet alışkanlıklarını terk etmek istemeyenler, Türkiye'nin bürokratik cumhuriyetten demokratik cumhuriyete geçişini hazmedemeyenler seslerini yükseltiyorlar. Esas kaygılı dedikleriniz bunlardır. Bakın, CHP İstanbul İl Başkanı tören alanındaki askerlere diyor ki 'Sizin korumanız gereken cumhuriyete biz sahip çıkıyoruz'. Allah aşkına, asker cumhuriyeti nasıl korur  Cumhuriyet cumhura aittir. CHP'nin genlerinde şöyle bir alışkanlık var; cumhura rağmen cumhuriyet, halka rağmen halkçılık ve birileri eğer milletin iradesiyle iş başına gelir de onların hoşuna gitmez tarzda icraatı olursa, onu asker vasıtasıyla alaşağı edeceksiniz.''

CHP'nin askerin arkasına sığınarak siyaset yaptığını iddia eden Çelik, ''Bu zihniyet, milletin koruduğu, sahiplendiği, milletin kendisini ait hissettiği bir cumhuriyeti istemiyor. Belli bir zümrenin cumhuriyeti olacak, sivil ve askeri bürokrasinin hegemonyası altında olacak, şeklen seçim de parlamento da olacak ve halk adam edilecek, halka devlet ideolojisi dayatılacak. Arzu ettikleri, özlemini duydukları cumhuriyet aslında bu cumhuriyettir. Yoksa Türkiye'de cumhuriyetten vazgeçip geriye gitme gibi bir şey söz konusu değil'' diye konuştu. aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler