YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik'tan Baykal'a sert cevap
Bakan Çelik, Baykal'ın Manisa'daki olaylarla ilgili sözlerine sert tepki gösterdi.
Çelik'tan Baykal'a sert cevap
11 Ocak 2010 / 21:39 Güncelleme: 11 Ocak 2010 / 21:49

Devlet Bakanı Faruk Çelik, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Manisa Selendide yaşanan olayların hükümetin demokratik açılımının ardından olduğu yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak, "Ortada bir olay var ve olayın çıkış sebeplerinin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu lokal hadiseyi o şekle dönüştürmek ve oralara taşımak son derece yanlış ve haksızlıktır" diye tepki gösterdi. 


Bakan Çelik Başbakanlıktaki makamında Roman Dernekleri Yöneticilerini kabul etti. Çelik, göreve geldikleri günden itibaren demokrasinin çıtasını yükseltmek ve insan haklarını geliştirmek, toplumsal barışı güçlendirmek için birçok reforma imza attıklarını söyledi. Amaçlarının bu reformlarla sadece yükümlülükerde değil, haklarda da eşit vatandaşlığın toplumun tüm kesimlerine hakim kılınmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, "Kronik tüm sorunların üzerine kararlılıkla gittik ve gitmeye de devam edeceğiz" dedi. Roman vatandaşlarımız bu güzel ülkemizin asli unsurlarıdır. Yıllardır gerek ön yargılar, ihmaller, gözardı edilmeler neticesinde roman vatandaşlarımızın deztavantajlı bir hayat sürmeleri neticesi ortaya çıkmıştır. Gün bu yılların bu ihmalleri neticesinde oluşan bu yaşam tarzının suçlusunu arama günü değildir. Gün çözüm günüdür" diye konuştu. Bu çerçevede dezavantajlı konumlarının tespiti itibariyle 10 Aralık 2009 tarihinde İstanbulda Roman vatandaşları temsil eden 120 dernek temsilcinin katılımı ile bir çalıştay gerçekleştirdiklerini hatırlatan Çelik, çalıştaydaki amaçlarının roman vatandaşlarının yaşadığı hayat standartlarının ne olduğu, nasıl olduğu ve taleplerinin ne olduğunun tespit edilmesi ve çözümlerinin üretilmesi toplantısı olduğunu söyledi. Tespitlerin yapıldığını ifade eden Çelik, o günkü çalışmaları içerin Roman Çalıştayı kitapçının tamamlandığını ve bunun Başbakan Erdoğan'a sunulacağını bildirdi. Manisa Selendide hiçbir kimsenini tasvip etmediği olayların yaşandığını anlatan Çelik, kendisini ziyaret eden Roman Derneği temsilcilerinin de olaylarla ilgili görüş ve taleplerini dinleyeceklerini belirtti. 


Akhisar dernek Erdoğan Şener de kavga ve çatışma istemediklerini belirterek, "Biz de bu ülkenin gerçek unsurları ve vatandaşlarıyız. Herkesten çok bizde bu vatanı çok seviyoruz. Ülkemizin bu yaşanan olaylardan da kötü etkilenmesini istemiyoruz. Bu olaylardan sonra bizi mutlu eden devletimizin bizim yanımızda olmasıdır. Şu anda yaralar sarılmak üzere. Ortam duruldu. Manisa Valimiz gerektiği gibi ilgileniyor. 18 aile Selendiden ayrıldı. 8 tane ailemiz Salihliye taşındı. Geri kalan aileler de gerekli şartlar sağlandığında taşınacaklar. Selendiye can güvenliğinin olmadığını düşündüler valiliğimiz de bu kapsamda gerekli desteği sağladı. 


Bakan Çelik daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin Alevi Çalıştayı konusunda bazı konularda anlaşıldığı ve Başbakan Erdoğan'ın da bu konuya sıcak baktığı yönündeki bir soru üzerine Çelik, çalıştayların 7.'sine hazırlanırken böyle bir haberin çıkmasını yadırgadığını ifade etti. Çelik böyle bir değerlendirmenin 7. çalıştaydan sonra ortaya çıkabileceğini söyledi. CHP Lideri Baykal'ın Manisa Selendide yaşanan olayların kürt açılımından sonra yaşandığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Çelik, "Bu şekilde ilgili hale getirmek son derece yanlıştır. Ortada bir olay var ve olayın çıkış sebeplerinin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu lokal hadiseyi o şekle dönüştürmek ve oralara taşımak son derece yanlış ve haksızlıktır" dedi.
 

suçluluk pisikolojisi bu
 // harun uçkun
siyasi kurtlarda bir gün bu hallere düşer....
12 Ocak 2010 09:48
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler