YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik: Daha vurgulu anlatılmalı
Çelik: Daha vurgulu anlatılmalı
07 Ocak 2015 07:24
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, "Mezhep temelli çatışmalar, Türkiye’nin laiklik deneyiminin ne kadar üstün olduğunu gösteriyor" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 7. Büyükelçiler Konferansı'nda, "Kültürel Diplomasi" başlıklı panelde bir sunum gerçekleştirdi.

Konuşmasına Sultanahmet'teki bombalı saldırıda şehit olan polis memuru Kenan Kumaş'a Allah'tan rahmet dileyerek başlayan ve yaralı polis memuru için de acil şifa dileğini ileten Çelik, "Bu saldırıyı, bu alçakça cinayeti gerçekleştirenleri de hep beraber, bu toplantı vesilesiyle lanetliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin büyük bir çatışma bölgesinin ortasında olduğuna işaret eden Çelik, "Etrafımızda dokuza yakın ülke fiilen yönetilemez duruma gelmiştir. Bunların bir kısmından 10 yıllık, 20 yıllık perspektiflerle umudumuzu kesmiş bulunmaktayız. Önümüzdeki 10 yıl, 15 yıl içinde bazılarının toparlanmasına dair umutlarımızı korumakta zorlanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin etrafındaki düzen ve istikrar arayışında Türkiye'nin rolünün giderek daha merkezi bir yer aldığını vurgulayan Çelik, bu bağlamda karşılıklı anlayış geliştirilebilmesi, "küresel anlayış" kavramının, diplomasinin ve dış politikanın merkezine oturtulmasının önemli hale geldiğini, küresel anlayışın geliştirilmesinde de Bakanlığının ilgilendiği kültürel diplomasi kavramının stratejik bir rol oynadığını dile getirdi.

Küresel anlayış zemini kurabilmek için ülkeler ve halklar arasındaki fikir, bilgi, sanat ve kültürün diğer yönlerinin karşılıklı paylaşımının daha büyük bir ajanda olarak ülkelerin önüne geleceğini söyleyen Çelik, uluslararası ve ulusal örgütlerin, çok uluslu şirketlerin, sivil toplum örgütleri ve dini grupların uluslararası ilişkilerin önemli bir unsurları haline geldiğine vurgu yaptı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler