YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik: Avrupa’nın FETÖ şüphesi kalmadı
Çelik: Avrupa’nın FETÖ şüphesi kalmadı
09 Eylül 2016 07:30
Türkiye’den yükselen demokrasi sesinin Avrupa’da iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Bakan Çelik, “AB, Türk halkının güvenini kazanmak için yeni adımlar atmalı” dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Portekiz’in başkenti Lizbon’da iki gün süren görüşmelerinin ardından temaslarını takip eden Türk gazetecilere önemli değerlendirmelerde buldu.

Bakan Çelik’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:  

Avrupa tarihte kavimler göçü olarak bilinen büyük bir göç kriziyle karşı karşıya. Avrupa’yı şimdiye kadar bu büyük krizden Türkiye korudu. Türkiye, bire bir anlaşmasını tam kapasite ile yürürlüğe geçirerek Avrupa’yı korumuştur. 1 günde 7 bin kişi Akdeniz’e açılırken şu anda bu sayı 20-30 civarındadır.

Üstelik en sevindirici şey geçen Mayıs ayında Akdeniz’de hiç kimse ölmemiştir. Ama şimdi Halep, Humus gibi yerlerin rejim tarafından kuşatılması göç dalgasının geçici değil kalıcı olacağını gösteriyor. Bizim gördüğümüz, bire bir mekanizmasının çok yakın zamanda yetersiz kalacağıdır. Yeni mekanizmalar getirilmezse bu durum Avrupa’nın önüne büyük acı faturalar koyabilir.

AFAD ARACI OLSUN

AB yetkililerin dile getirdiği, ‘Türkiye’ye vaat edilen 3 milyar avroluk yardımın 2 milyar avrosunun serbest bırakıldığı’ sözlerinin gerçeği yansıtmamaktadır. 2 milyar avro bir retorik tabirdir. Biz, AFAD ve ya Sağlık Bakanlığı’na para girişi olmadan böyle bir serbest bırakmayı kabul etmiyoruz.

Çünkü AB’nin savunduğu gibi STK’lar aracılığıyla yardım ulaştırmak demek etkisiz ve uzun vadeli bir şeydir. AB, yardımını AFAD ve Sağlık Bakanlığı aracılığıyla yapsın ve tüm kurumlarıyla bunu denetlesin. Diğer türlü AB’nin yavaşlığı sadece trajedi doğurur. 

FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karalamaya yönelik Avrupa basınında bir kampanya yürütülüyor. Sayın Cumhurbaşkanı hakkında otoriter, diktatör deniliyor. Ancak tarih boyunca bildiğimiz diktatörler hep tankların arkasında olur.

Oysa bizim Cumhurbaşkanımız halkıyla beraber tankların, savaş uçaklarının önüne çıkmıştır. Türkiye birinci sınıf demokrasi anlayışı vardır. Türkiye’den yükselen demokrasi sesi Avrupa’da iyi değerlendirilemedi. Demek ki Avrupa’da demokrasi krizi de var.

Türkiye olarak FETÖ’nün Avrupa’daki yapılanmalarına karşı da adımlar atılacak. Avrupa’da çok sayıda şirketleri ve yapılanmaları var. Bunlarla ilgili dosyaları paylaşıyoruz. Bu çabalarımızı sürdüreceğiz.

GERÇEK YÜZLERİ GÖRÜLDÜ

FETÖ’nün Avrupa’ya ‘hoş görü ve barış’ kılıfında girdiğini söyleyen AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupalıların şu an da şaşırmış durumda olduğunu, özellikle FETÖ’nün parayla rapor hazırlattıklarını duyunca örgütün gerçek yüzünü gördüklerini söyledi. AB’nin Türk halkının güvenini kazanmak için atması gereken adımlar olduğunu söyleyen Bakan Çelik, “Türk halkı, AB yöneticilerinden beklediği desteği göremedi. Batı’dan gelen her kısık sesli kınamaya uzun bir şartlar ve bahaneler listesi eklenmesi şaşırtıcı” dedi. 

Türkiye’nin Suriye’de DAEŞ’e karşı yürüttüğü operasyonu da değerlendiren Çelik, “Bu operasyonu dünyanın ayakta alkışlaması gerekir.  Suriye’de bu zamana kadar koalisyon güçlerinin yürüttüğü politikanın ne kadar yanlış olduğunu Türkiye göstermiş oldu.

Koalisyon güçleri, Afganistan’daki hatayı Suriye’de tekrarladı ve bir terör örgütüne karşı başka bir terör örgütünü kullandı. Oysa DAEŞ’e karşı PYD değil, Özgür Suriye Ordusu ve diğer muhalif güçler faaliyete geçirilmeliydi.”

VİZE OLMAZSA OLMAZ

Birçok Avrupalı liderin dile getirdiği ‘Türkiye üzerine düşeni yapsın biz de adım atarız’ sözü, jenerik bir sözdür ve çok fazla reel anlamı olmadığı görülmüştür. Türkiye üzerine düşeni yapmıştır ve kimsenin yapmadığını yapmıştır.

Dünyadan hiçbir yardım görmeden 3 milyon kişiyi misafir eden Türkiye, aynı zamanda DAEŞ’e karşı olduğu gibi terörle de mücadele etmiştir. Dolayısıyla adım atma sırası AB’dedir. Biz 18 Mart mutabakatının çerçevesine bağlıyız. Ama yeni mekanizmalar gerekmektedir. Vize serbestisini anahtar konu olarak görüyoruz. Bu olmazsa bire bir anlaşması artık işlevsiz hâle gelecektir.

‘Vize serbestisi bugün mü yarın mı olacak’ onların işi. Tarih geçti. Ama bu Türkiye’ye verilmeden geri kabul anlaşması konusunda hiçbir adım atmayacağız. Türkiye’nin AB’ye üyelik hedefi aynı çizgide devam ediyor. 31 Aralık tarihine kadar Slovenya’nın yürüteceği AB dönem başkanlığında 23. ve 24. fasılların müzakereye açılmasını bekliyoruz.

Tarih gecti Türkiye kapilari acmali acmaliki Avrupa ya tenezül etmedigim
 // patates
Aksi taktirde bu konusmalari kimse ciddiye almayacaktir.
Yani sen konus biz bildigimizi okuruz dediler zaten.
Neyi bekliyorsunuz.........
09 Eylül 2016 20:27
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler