YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik: AK Parti'nin 'Laiklik' tutumu nettir
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, "Laiklik konusunda AK Parti'nin politikası ve resmi görüşü ve şimdiye kadar ki tutumu nettir" dedi.
Çelik: AK Parti'nin 'Laiklik' tutumu nettir
26 Nisan 2016 / 21:30 Güncelleme: 26 Nisan 2016 / 21:33

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, İsmail Kahraman'ın 'Laiklik' açıklamaları konusunda değerlendirmelerde bulundu. 

LAİKLİK KONUSUNDA AK PARTİ'NİN TUTUMU NETTİR

Laiklik konusunda AK Parti'nin politikası ve resmi görüşü ve şimdiye kadar ki tutumu nettir. AK Parti, gerek parti programında gerek parti tüzüğünde, laiklik kavramının özgürlükçü bir laiklik tanımı çerçevesinde altını çizmiştir. Laikliği bir toplumsal hakemlik kurumu, bir toplumsal barış kurumu olarak görüyoruz.

Tıpkı demokrasi gibi, tıpkı hukuk devleti gibi altını çizdiğimiz bir kavramdır. Bizim anayasa metnimizde laikliğin olmayacağı gibi herhangi bir yorum ya da değerlendirme söz konusu değildir.

Laiklik kavramı, bizim anayasa tekliflerimizde daha önce de yer almıştır, yeni vereceğimiz teklifte de kuşkusuz demokrasi gibi, hukuk devleti gibi yer alacaktır.

DİNİ ANAYASA YA DA DİN DIŞI ANAYASA DİYE BİR KAVRAM OLAMAZ

Dini anayasa ya da din dışı anayasa diye bir kavram olmaz. Öyle bir değerlendirme yapılamaz.

Şu olabilir; din ve vicdan hürriyetini teminat altına alan, yüksek demokratik standartlarla yazılmış bir anayasa olabilir, din ve vicdan hürriyetini teminat altına alma konusunda demokratik standartları düşük olan zayıf olan anayasa olabilir. Ama anayasalar dindar ya da dindar olmayan dini ya da dini olmayan şeklinde ayrılamaz.

....
 // Rızvan
Allah'ın Şeriatını reddetmeye devam edin yarın ahirette de yüksek demokratik standartları görürsünüz......
27 Nisan 2016 02:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler