YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celalettin Güvenç: Hendek siyaseti HDP'yi bitirecek
Kanal A canlı yayınına katılan TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, hendek siyasetinin HDP'yi bitireceğini söyledi.
Celalettin Güvenç: Hendek siyaseti HDP'yi bitirecek
15 Aralık 2015 / 08:23 Güncelleme: 15 Aralık 2015 / 08:24

Kanal A da yayınlanan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın hazırlayıp sunduğu Sivil Düşünce programına TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç konuk oldu. Güvenç gündeme ilişkin değerlendirdiği konularda son günlerde doğu da kazılan hendeklerle ilgili çarpıcı bir değerlendirme de bulundu. 

Güvenç "Hendek siyaseti HDP'yi bitirecek. Şuan itibariyle HDP hendek siyasetinin altında kalmış durumda. 30-40 yıllık bir şiddet kültürü var. Birdenbire bu şiddet kültüründen vazgeçmeleri kolay değil. Dolayısıyla çokta hesap etmeden inatla bunu devam ettiriyor" dedi.

Celalettin Güvenç'in konuşmasından öne çıkanlar:

Hendek siyaseti HDP'yi bitirecek. Şuan itibariyle HDP hendek siyasetinin altında kalmış durumda. 30-40 yıllık bir şiddet kültürü var. Birdenbire bu şiddet kültüründen vazgeçmeleri kolay değil. Dolayısıyla çokta hesap etmeden inatla bunu devam ettiriyor. İlk bedelini 1 Kasım'da ödediler zaten. 1 Kasım ile 7 Haziran seçimleri arasındaki farka baktığımızda sadece bölgede de değil, İstanbul'da İzmir'de Manisa'da baktığımızda kürt vatandaşlarımızın yoğun olduğu yerlerde çok ciddi oy kaybettiler. Çünkü 40 yıllık bu PKK saldırısının kırılma noktası 23 Temmuz'dur bence.  

HDP YÜZDE 13 OY ALINCA ŞIMARDI

HDP'nin yüzde 13 oy aldıktan sonra nasıl oy aldı barışı getireceiğim diye oy aldı, şiddeti bitireceğim diye oy aldı, Türkiyelileşeceğim diye oy aldı. Çünkü sokaktaki kürt kardeşimin istediği şeyler normal şeyler. Artık yorulmuş, ezilmiş, çocuğunu kaybetmiş, kardeşini kaybetmiş, huzur istiyor, rahat istiyor refah istiyor. Alt yapı eksikliklerinin tamamlanmasını istiyor. Bizim üst akıl dediğimiz akıl bunu gördüğü için HDP'nin ağzından 7 haziranda AK Parti'yi sendeletebilmek için bunu söylettiler. Bize oy ver, savaş bitsin, silah bitsin, barış gelsin Türkiyelileşelim dediler. Ve sonuçta aldılar. Bölgede çok ciddi oy aldılar. Bu sonucu aldıklarında şımarma yerine iyi değerlendirselerdi Tükriye'nin önü açılabilirdi.

DEMİRTAŞ AK PARTİ DIŞINDA BİR HÜKÜMET ARAYIŞINA GİRDİ

Oysa daha ilk gün Selahattin Demirtaş AK Parti dışında bir hükümet arayışına girdi. Oysa millet AK Parti ile hesaplaş diye kendisine oy vermedi. AK Partiyle anlaş diye, sorunu çöz diye, barışı getir, yeter artık 30 yıldır çocuklarımız ölüyor bölge savaş alanı, bölgeye yatırım gelmiyor. Şimdi bunu kötüye kullandıkları için 23 Temmuz'da da devrimci halk savaşı başlatıyoruz öz yönetim kuruyoruz Cizre'de, Silvan'da, Silopi'de dediğinde bölge tekrar eski günlere döndü. Bunlar şunu hesap etti ilk çıkışta biz bunu AK Parti seçimden istediği oyu alamadığı için Tayyip Erdoğan'ın ve AK Parti'nin üzerine yıkarız başlayan çatışma ortamını diye düşündüler. Ama aklı selim herkes görüyorki hiçbir devlet kendi sınırları içerisindeki topraklarını hiçbir silahlı unsura tek bir metrekaresini terk edemez. Terk ettiğin an devletliğin biter. Dünya'da örneği yoktur. Gücün varsa müdahale edersin. halk görüyor sokaktaki Suruçlu da görüyor, Şırnaklı da görüyor. Sen gidip hendek kazarsan elinde keleşle seni buraya sokmam dersen devletin askerine polisine orada çatışma çıkar. Öz yönetim ilan ettiği yerlerde de son dönemde yapılan reformarla doğudaki üç önemli kentte büyükşehir ilan edilmiş. Van büyükşehir olmuş. Yapılan reformla büyükşehir kurulmuş eskisi gibi de değil. Büyük ölçüde yetki belediyelere geçmiş, belediye meclislerine geçmiş. Sen oranın refah seviyesini artıracağına var olan sorunları azaltacağına hendek kazıyorsun hayatı çekilmez hale getiriyorsun.  

HDP'LİLER YAPILAN İŞTEN MEMNUN DEĞİL

Mecliste ben HDP'li arkadaşları dikkatle izliyorum, bir çoğuyla da görüşüyorum bölgede ben çok kalmış bir insanım mutlu değiller. Yapılan işten memnun değiller. Bire bir konuştuklarında aklı selim sağduyulu konuşuyorlar zatenm. Ama tabana hitap ederken siyaset yaparken gençlere ve özellikle radikal unsurlara iyi görünme adına farklı davranıyorlar. 

HDP VE PKK SİYASETİ KÜRT AYDINLARI İÇERİSİNDE SORGULANIYOR

HDP ve PKK siyaseti Kürt aydınları içerisinde çok ciddi bir şekilde sorgulanıyor. Çok ciddi şekilde sorgulanmaya vaşladı. Hendek siyaseitini siz anlamıyorsunuz biz anlamıyoruz bölgede yaşayan hiç anlamıyor bunun bize ne faydası var diyor. Ne olduki bize böyle perişan hale getirdiniz. Hani barış diyorduk, hani çözüm diyorduk, sivil anayasa diyorduk e maalesef hepsi rafa kalktı. Kendileri bozdu.

PARALEL YAPIYLA GERÇEK ANLAMDA MÜCADELE EDİLİYOR MU?

Bu illegal örgütler saf temiz insan aklının ürünü değil. Altı çizilmesi gereken konu o.Bunlar bir üst aklın formasyonları üst aklın onlarca yıl emek vererek ortaya çıakrdığı yapılar. Dolayısıyla böyle örgütle mücadele bu PKK olsun Paralel olsun Fethullah Gülen yapılanması olsun. Uzun emekler vererek ortak akılla örgütlendikleri için yapılandıkları için. Bunlarla mücadele eşyanın tabiatı gereği çok zordur. Çünkü komplike yapılanıyorlar. Sosyal yanı var, kültürel yanı var, sportif yani var, halk katmanları var, zenginle irtibatı var fakirle irtibatı var, memurla irtibatı var, hakimle irtibatı var üniversite ile irtibatı var. Debletin içince dolayısıyla bunlarla mücadele gerçekten zor ve bunlarla mücadele ederken kurunun yanında yaş yanma mücadelesi de bizim öncelikli işlerimiz. PKK içinde aynısı geçerli. 

PARALELİN DEŞİFRE OLMASI EN BÜYÜK KAZANÇ

Paralel ile ilgili en büyük kazanç şu: Deşifre oldular. Bu çok önemli. Çünkü 17-25 Aralık'a kadar bir kısmımız için veya bir kısmımız için 7 Şubat MİT müsrteşarına yapılan harekete kadar genel kanı sayın Reisi Cumhurumuz tarafından bile eğitim yapıyorlar çocuklar ateist dinsiz olacağına dinini kitabını bilsin vatan sevgisi aşılansın fakir çocuklarını sahip çıkılsın gibi bir yaklaşımımız vardı. hepimizindı. Ama bugün gelinen nokta da  olan için 17-25 aralık ve ondan sonra yaşananlar. 17-25 aralıktan sonra 30 mart seçimlerine girmişim burda hala paralel yapıya iinanan mütedeyyin vatandaşlarımız varsa onlara sesleniyorum. 17-25 aralıktan sonra ben 30 seçimlerine girmişim kimleri desteklemişler, çok net bir şekilde cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir tavır koymuşlar kimleri desteklemişler. 1 Haziran seçimlerinde kimleri desteklemişler. Üst akıl AK Parti'ye nasıl zarar verirsen git ona ver diyor. Urfa'da HDP'ye vver diyor HDP'ye veriyor. Dört seçimin tamamında bu ülkenin istikrarına kast edecek şekilde siyası tavır koydu bunlar. 1 Kasımda kaybettiler. Bu ülkemiz adına son derece önemli kazanım. Artk çok böyle beyni uyuşmamış geçmişte bu yapıya para vertmiş himmet etmiş burs vermiş gitmiş gelmiş insanların ben kahir ekseriyetinin bir yanlışlık içerisinde bir ihanet içerisinde olan bir şebekenin kontrolünde olduklarını gördüler görmek zorundalar. Görmeyenlerede anlatmak zorundayız. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

Hendek kazanlar
 // Orhan
Yerinde tespit, tebrik edrim.Bugüne kadar anlamayanlar, anlarlar isallah?...
15 Aralık 2015 Salı 13:54
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler