YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çekilmek 1 dakikalık iş"
"Çekilmek 1 dakikalık iş"
06 Mayıs 2011 18:36
Eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim barajı nedeniyle seçime BDP olarak giremediklerini söyledi. Demirtaş "Askeri ve siyasi operasyonların durdurulmasnı istiyoruz. Seçimden çekilmek 1 dakikalık iş"dedi.

Eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimden çekilmenin 1 dakikalık iş olduğunu söyleyerek, "Ama biz, bütün bu baskıların durması askeri ve siyasi operasyonların durdurulması, herkesin bütün alanlarda özgürce seçim çalışmalarını yürütebilecek bir koşulun oluşturulmasını arzuluyoruz. Hükümetten bunu bekliyoruz." dedi.

Diyarbakır'da seçim bildirgesinin açıklanmasından sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Demirtaş, alternatifleri arasında ''seçime girmemenin'' bulunduğunu ileri sürdü.

BDP'nin parti olarak seçime girmediğini ifade eden Demirtaş, "Sayın Başbakan, BDP seçime giriyormuş gibi konuşuyor. Bu toplumu yanıltmadır. Sizin barajınız, sizin baskılarınız, tutuklamalarınız, engellemeleriniz, nedeniyle BDP seçime girmiyor. Bağımsız adaylarla seçime hazırlanma gayreti içerisindeyiz. Fakat buna rağmen, bizim bu özverili yaklaşımımıza halkımızın bu tahammülüne rağmen, bağımsız adayların da seçim hazırlığı çalışmalarını yürütmesini engellemek için elinizden geleni yapıyorsunuz.'' dedi.
 Gittikleri her yerde, ''Ortada demokratik bir yarış yok. Böyle bir ortamda seçim nasıl olacak?'' sorularıyla karşılaştıklarını söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu:

"Bunu herkes tartışıyor, herkes bize soruyor. Belki bu konuda bir karar alınmış değil. Ama bizler de bağımsız adaylar olarak DTK'nın kararını ortaya koyduğu bu tartışma başlığını tartışıyoruz. Elbette ki seçimden çekilmek 1 dakikalık bir iştir. 1 dakikada yapılacak açıklama ile bu gerçekleşir.

Ama biz, bütün bu baskıların durması askeri ve siyasi operasyonların durdurulması, herkesin bütün alanlarda özgürce seçim çalışmalarını yürütebilecek bir koşulun oluşturulmasını arzuluyoruz. Hükümetten bunu bekliyoruz. Bunu yapmak da hükümetin sorumluluğudur, görevidir."  diye konuştu.

"25 PKK'LIYI ÖLDÜREN BİZ MİYİZ"

Kastamonu'da meydana gelen terörist saldırı ile ilgili soruyu ise Demirtaş, şöyle cevapladı:
 "Bu konuda sessiz falan kaldığımız yok. Biz her ölüm karşısında acı duyduğumuzu, her ölümün bu ülkenin ortak acısı olduğunu ısrarla vurguladık. Bu olayla ilgili de altını çizerek belirttik. Ve şunun da altını çizdik. Son 40 günde bu ülkede 30 insan yaşamını yitirdi. Ben bu 40 gün içerisinde yaşamını yitiren 30 yurttaşımıza da, Allah'tan rahmet diliyorum. Hepsinin ailelerine başsağlığı diliyorum. Hepsi de bu ülkenin ortak acısıdır. Bu ölümleri durdurmak, hükümetin elindedir. Burada 30 insanın ölümüyle BDP arasında nasıl bir bağ kuruyor Sayın Başbakan. Bu vicdansızlığı çıkıp açıklaması lazım. 25 PKK'lıya operasyon yapıp öldüren biz miyiz? Sivilleri öldüren biz miyiz? Bu saldırıları gerçekleştiren biz miyiz?"

Demirtaş, barış, kardeşlik konusunda samimi olduklarını bu nedenle askeri operasyonların durmasını istediklerini belirterek, ''Askeri operasyon yaparsanız çatışma olur. Bu işin doğası gereği böyledir. Ama Başbakan 'askeri operasyonları durdurmayacağız' diyor. Habire operasyonlar gerçekleştiriliyor, ortaya çıkan sonuçtan da hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmiyor." dedi.

Cihan

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler