YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Cebinizde senet mi var'
MHP Grup Başkanvekili Şandır, Hükümetin KHK çıkarma istiğini eleştirerek, '6 ay diyorsunuz. İktidar olacağınıza dair cebinizde senet mi var.' dedi.
'Cebinizde senet mi var'
05 Nisan 2011 / 19:42 Güncelleme: 05 Nisan 2011 / 21:15

TBMM Genel Kurulu, bugün, Hükümete KHK çıkarma yetkisi veren tasarının görüşmeleri tamamlanıncaya kadar çalışacak.

Hükümete, KHK çıkarma yetkisi veren bir tasarıyı eleştiren CHP Grup Başkanvekili İnce, hükümetin 8,5 yılda yapamadıklarını 6 ayda yapmak istediğini öne sürdü. 23. dönemde 503 kez toplantı yeter sayısı istendiğini bunun 137'sinde bulunmadığını, 768 karar yeter sayısı talep edildiğini bunun 412'sinde yeter sayı sağlanamadığını belirten İnce, ''Karar yeter sayısında 138 milletvekili bulunduramamışsınız. Bu, siz yatmışsınız demektir'' dedi. İnce, bu yetkiyi istemenin aslında iktidara bir hakaret anlamına geldiğini savundu.

Kürsüde, AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç'ın 2000 yılında yazdığı ''Son Ispartalı'' adlı kitabı gösteren İnce, kitabın önsözünü Tuncay Özkan'ın yazdığını belirterek, ''Biz selam verdiğimiz zaman Tuncay Özkan'a darbeci, Silivrici ama siz önsöz yazdırdığınız zaman eyvallah... Pişkinlik bu kadar olur'' dedi.


-''DARBE PLANLARININ NE ZAMAN YAPILDIĞI BELLİ''


Daha sonra söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kürsüye giderken, İnce'den söz konusu kitabı istedi.

Elitaş, Suat Kılıç'ın, kitabı yazdığı yıllarda Tuncay Özkan'ın editörlüğünü yaptığı bir televizyonda muhabir olarak görev yaptığını belirterek, şöyle devam etti:

''Muhabir olarak çalıştığı kurumun editörünün önsöz yazması kadar rahat ve hoş olan bir şeye karşılık nasıl olur da böyle bir iddiada bulunabilirsiniz  Türkiye'de darbe geleneği 1960 yılında itibaren başladı. 3 Kasım 2002 tarihinde itibaren AK Parti'nin önlenemez yükselişi birilerini aşırı derecede rahatsız ettiğinden dolayı, planlar yapılmaya başlandı. O darbe planlarının ne zaman yapıldığı da belli. Türkiye'de milletin bağrından çıkmış insanların iktidara gelmesi birilerini rahatsız etmeye başladığı andan itibaren, 'Bu iktidarı biz nasıl önleyebiliriz ' diye planlar yapıldığını gördük. Darbenin ayak seslerini meşru hale getirmek için birilerinin nasıl gayret etiğini gördük.''


-''CEBİNİZDE SENET Mİ VAR''-


MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa sahip olan AK Parti'nin, 8,5 yıldır yapamadığını, yetki alarak 6 ayda gerçekleştirmeyi talep etiğini savunarak, ''6 ay diyorsunuz. İktidar olacağınıza dair cebinizde senet mi var '' dedi.

AK Parti iktidarının, bu yetkiyi isteyerek kendi başarısızlığını gösterdiğini savunan Şandır, ''Kimsenin sizin durumunuza düşmesini tavsiye etmem. 8,5 yıl sonra 'kamu yönetiminin hantal yapısından kurtaramadık, gerekli yasal düzenlemeleri de yapamadık' diyorsunuz. Peki siz ne yaptınız '' diye sordu.

İktidarın, söz konusu tasarıyla devletin tüm yapısını değiştirmek için yetki istediğini savunan Şandır, ''Siz Başkanlık sistemine geçiş için idari bir zemin mi hazırlıyorsunuz '' dedi. AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler