YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çavuşoğlu: Suriye'ye girme planımız yok
Çavuşoğlu: Suriye'ye girme planımız yok
26 Mayıs 2015 08:56
Çavuşoğlu, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Suriye’ye girmeyi düşünmediklerini söyledi.

Antalya-Londra yolunda Habertürk’e konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’de Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programına ve Türkiye ile Suudi Arabistan2ın Suriye'ye girmeleri konusunda basına yansıyan haberler hakkında konuştu.

İşte Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamaları:

Gecikmenin sebebi lojistik

"Eğit-donat programına az bir sayıyla başladık. Gecikmenin sebebi lojistikti. ABD’den gelecek tesisat ve personel ile ilgiliydi. Eğitimi bizim askerlerimiz ve ABD askerleri veriyor. Yılda 2 bin kişinin eğit-donat programını bitirmesi planlanıyor ama bu yıl kaç kişi olur bilmiyorum."

Güvenli bölge

"Eğitip donattıklarımızın her şeyden önce güvenli bölgeden içeriye girmesi lazım. Bunların DAİŞ’in kontrolündeki bir bölgeden girmesini beklemek yanlış olur. Neresi daha güvenli, bunu ABD ve Türk askerleri ve istihbarat birimleri değerlendiriyor. İkinci konu bu insanlara koruma sağlanması. Özellikle de hava koruması. Uyarı mı yapılır başka bir şey mi, bunlara teknik olarak çalışılıyor."

Predatörler saldırı amaçlı değil

"İncirlik’teki Predatörler istihbarat topluyor ve arazi gözlemleri yapıyor. Saldırı amaçlı değiller."

Suriye'ye girme planımız yok

"Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Suriye’ye girmek gibi bir planı yok. Böyle bir anlaşma da yok. Körfez ülkeleri kara harekâtı konusunda sürekli ısrar ediyor. Çünkü onlar arazideki gerçeği daha iyi biliyorlar. 2 Haziran’da Fransa’nın başkenti Paris’te çekirdek grup toplantısı var. Esad’ın gitmesi ve kapsamlı çözüme en soğuk ülkelerin bize yaklaştığını görüyoruz. Rusya’nın genel yaklaşımı şu: “Biz Esad’ın hayranı değiliz. Onun için de ısrar etmiyoruz ama Esad sonrası kim gelecek?” İran’ın da mezhepsel kaygıları var. Biz de diyoruz ki; bu ülkelerin de kaygıları giderilmeli. Bunun en iyi yöntemi hiç kimseyi dışlamayan ulusal birlik hükümeti kurmak."

Radar kilidir biraz çocukça

"Yunanistan’la bugüne kadar atılan adımları heba etmemek için sabırlı ve olgun davrandık. Ama uyarılarımızı da yaptık. Küçük jestler yapabiliriz ama bunlar taviz anlamına gelmesin. Uçaklar uçarken radar kilidi atıyorlar. Bunun karşılığı aslında başka hakkın da var ama yapmıyoruz. Ben bunu biraz çocukça buluyorum."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler