YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çavuşoğlu: O zaman ABD teröre destek veren ülke durumuna düşer
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "(Clinton'ın PYD'ye silah yardımı yapılacağı açıklaması) O zaman ABD teröre destek veren ülke durumuna düşer. Bir dost olarak söylüyoruz teröristlerle işbirliği yapan, birlikte çalışan bir ülke durumuna düşer" dedi.
Çavuşoğlu: O zaman ABD teröre destek veren ülke durumuna düşer
11 Ekim 2016 / 16:32 Güncelleme: 11 Ekim 2016 / 17:06

Reuters haber ajansı, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun sözlerini 'acil' koduyla dünyaya geçti.

ABD'NİN TEKLİFİ

Çavuşoğlu, ABD'nin Ankara'ya Rakka operasyonunu birlikte yürütmeyi teklif ettiğini söyledi. Dışişleri Bakanı'nın verdiği bilgiye göre, Türkiye operasyonu destekleyecek ancak PYD güçlerinin cephede olmasını kabul etmeyecek.

Rakka, DAEŞ'in Suriye'deki kalesi konumunda ve yakın zamanda terör örgütünün kentten süpürülmesi için bir operasyon bekleniyor.

Rakka'yı 2013'te Suriyeli muhaliflerden ele geçiren DAEŞ, 2014'te halifelik ilan etmişti. İdari merkezini burada kuran örgüt, kentte kendi devlet vizyonunu yaşama geçirerek şeriata dayalı bir düzen oluşturdu.

ABD'YE UYARI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "(Clinton'ın PYD'ye silah yardımı  yapılacağı açıklaması) O zaman ABD teröre destek veren ülke durumuna düşer.  Bizden uyarması. Bir dost olarak söylüyoruz teröristlerle işbirliği yapan,  teröristlerle birlikte çalışan bir ülke durumuna düşer."

İLK KEZ ERDOĞAN DUYURMUŞTU

Washington'ın Rakka ile teklifini ilk kez Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Eylül ayı başında duyurmuştu. Çin'de düzenlenen G-20 Zirvesi'ndeki temaslarının detaylarını Ankara yolunda uçakta gazetecilere anlatan Erdoğan, "ABD Başkanı Barack Obama, özellikle Rakka konusunda beraber bir şeyler yapmak istiyor. Bizim açımızdan bir sıkıntı olmayacağını belirttik. 'Askerlerimiz bir araya gelsinler, ne gerekiyorsa bu yapılır' dedik" ifadelerini kullanmıştı.

DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay Dorrian da, Eylül ayı başında Rakka operasyonuna atıf yaparak, "Biz bu konuda Türk ordusu ve Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte ne tür bir hazırlık yapmamız gerektiğini planlamaya çalışıyoruz" demişti.

Albay Dorrian 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı'nı "Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde bir güvenlik kordonu oluşturması, sonraki adımda Rakka'nın geri alınmasının koşullarını hazırlıyor" sözleriyle değerlendirmişti.

Rakka'ya karşı yapılması planlanan saldırının, Ankara ile Washington arasındaki PYD kaynaklı anlaşmazlık sebebiyle bekletilip bekletilmediği yönündeki soruya kapsamlı bir yanıt vermeyen Albay Dorrian, DAEŞ'e karşı savaşan tüm unsurlar arasında bir koordinasyonun olması için çaba gösterdiklerini söylemekle yetinmişti.AA

KRAL ÇIBLAK
 // CEM
Hemde en büyük destek...
11 Ekim 2016 Salı 23:22
 // Mustafa kale
Sevgilierol eksikbıraktın onlarailaveten selloşu chpdeki tanrıkullarınıunutmayalımsaygılar...
11 Ekim 2016 22:12
...
 // Yahya RAMİ
Bizim terörist olarak kabul ettiğimiz bir örgüt ve hele hele en kaypak ve en güvenilmez ve sözüm ona dost(!?) ülke olan ABD'nin de bulunduğu bir ortamda onlarla birlikte mücadeleye girişmek arkadan vurulmayı göze almak demektir ki ABD de zaten bizi böyle bir tuzağa düşürmeye çalışmaktadır!...
11 Ekim 2016 20:16
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler