YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çavuşoğlu, Komşu'nun seçimini değerlendirdi
Çavuşoğlu, Komşu'nun seçimini değerlendirdi
26 Ocak 2015 12:52
Yunanistan seçim sonuçlarına saygı duyulması gerektiğini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yunanistan halkının demokratik kararıdır. Buna herkesin saygı duyması gerekir. Türkiye'nin AB üyeliğine bugüne kadar Yunanistan'daki bütün iktidarlar öyl

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile heyetler arası çalışma kahvaltısında bir araya geldi. Çavuşoğlu ve Szijjarto, baş başa görüşmenin ardından işbirliği anlaşmasını imzalayarak ortak basın toplantısı düzenledi.

Yunanistan seçimlerini değerlendirmesi istenen Çavuşoğlu, "Yunanistan halkının demokratik kararıdır. Buna herkesin saygı duyması gerekir. Bizim Yunanistan ile olan ilişkilerimizi daha da ileri noktaya götürmek için attığımız adımlar ortada. Özellikle Ege'de gerginliğin azaltılması ve var olan sorunlara çözüm bulmak için yürüttüğümüz görüşmelerin devam etmesini arzu ederiz. Şu anda Kıbrıs müzakerelerinde Rum kesiminin masadan çekilmesinden dolayı bir aksama oldu. Bu müzakerelerin tekrar başlamışını arzu ederiz.

Doğu Akdeniz'deki gaz ve petrol sondaj çalışmaları ya da sismik araştırma çalışmalarının da tek taraflı değil birlikte yapılmasını Kıbrıs Türk halkının haklarını koruyacak bir şekilde devam etmesini arzu ediyoruz. Bu konuda da Yunanistan'a da önemli rol düşüyor. Hem Kıbrıs müzakerelerinin tekrar başlaması ve hızlandırılması hem de var olan sorunların çözümü gerginliğin azaltılması için gerekli adımların atılmasında Yunanistan ile birlikte çalışmayı arzu ediyoruz. Syriza Partisi'nde de bu anlayışın olduğunu gördük.

Yunanistan halkının kararına kesinlikle saygı duyuyoruz. Hangi iktidar iş başına gelirse gelsin onunla çalışmaya hazırız. Yunanistan ve AB ilişkileri bu seçimden nasıl etkilenecek? Onu şimdiden kestirmek mümkün değil. Atılacak adımlar ile bunları göreceğiz. Türkiye'nin AB üyeliğine bugüne kadar Yunanistan'daki bütün iktidarlar öyle ya da böyle destek verdi. En azından karşı olmadıklarını her zaman söylerdiler. Yeni gelecek iktidarın da destek vereceğini, engel olmayacağına inanıyoruz" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler