YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çavuşoğlu: Kılıçdaroğlu'na yakıştıramadım
Çavuşoğlu: Kılıçdaroğlu'na yakıştıramadım
19 Ekim 2016 02:24
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 43. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı için Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te bulunan Çavuşoğlu, AA ve TRT muhabirlerinin gündeme ilişkin sorularını cevapladı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup toplantısında  hükümetin yürüttüğü dış politikayı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı  eleştiren sözlerini değerlendiren Çavuşoğlu, "Her şeyden önce Sayın  Kılıçdaroğlu'na benim ve Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemlerini ve çalışmalarını  yakından takip ettiği için gerçekten teşekkür ediyoruz. Görüyoruz ki yakından  takip ediyor. Ama burada bir sorun var. Ya Sayın Kılıçdaroğlu sağlıklı  bilgilendirilmiyor, burada 'Türkiye'nin sağlıklı yönetilmediğine' vurgu yaptığı  için söylüyorum. Ya da üzülerek söylüyorum, ben herhangi bir partinin liderine  karşı negatif konuşmak istemem ama sağlıklı anlayamıyor. Burada sanki Sayın  Cumhurbaşkanımız farklı söylüyor, Dışişleri Bakanı olarak ben farklı  söylüyormuşum gibi bir hava estiriyor." dedi.

Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini belirten Çavuşoğlu, "Böyle bir  durumda bu tür algı operasyonlarının bir numaralı aktörü FETÖ'dür. Yani FETÖ  çizgisine doğru kaymaması gerekiyor. Biz, ana muhalefet partisinin ve liderinin  bu ayarlara dönmesini istemeyiz. Halkın son verdiği ve yaptığı ayarda kalmayı  tercih ederiz. Halk, Yenikapı ruhunu koruyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleriyle kendi sözlerinin arasında hiçbir  fark olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız YPG'ye destek veren ülkelere diyor ki 'Eğer  DAEŞ'le mücadele kriterse o zaman El Nusra'ya niye terörist örgüt diyoruz' diyor.  Ama Sayın Cumhurbaşkanımız bunu söylerken El Nusra'nın terör örgütü olmadığını  söylemiyor. Oysa defalarca söyledi, bu kısımları kesiyorlar, hem El Nusra'nın,  hem YPG'nin hem de DAEŞ'in terör örgütü olduğunu söylüyor. Sayın Kılıçdaroğlu ya  bilgi sahibi değil, ya yanındakiler anlatmıyor."

Türkiye'nin 2005 yılında Irak'taki El Kaide'yi terör listesine  aldığını, 10 Ekim 2013'te ise  Bakanlar Kurulu kararıyla hem El Nusra'yı hem de  DEAŞ'ı o dönem başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla  terör listesine aldığını belirten Çavuşoğlu, "Bakanlar Kurulu kararıyla terör  listesine aldığımız El Nusra konusunda Cumhurbaşkanının, Başbakanın ve Dışişleri  Bakanının farklı söylemesi diye bir çelişki de yok. Tam tersi, Sayın  Cumhurbaşkanımız 'O da terör örgütü, bu da terör örgütü. Başka bir terör  örgütüyle mücadele ediyor diye bunlara başka türlü bakamayız' diyor. Bizim  söylemimiz net, sağlıklı. Konuları da sağlıklı değerlendiriyoruz. Sayın  Kılıçdaroğlu ya sağlıklı ekip kursun ya da sağlıklı anlamaya çalışsın." dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun kasıtlı hazırlanan tuzaklara  düşmeden milli duruş sergilemeyi başarması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Böyle  yanlış bilgiler üzerine karşılaştırma yapmasını ben şahsen yakıştıramadım. Bir  çok kişi yakıştırıyor kendisine, doğal hali diyor ama ben yakıştıramadım." diye  konuştu.

İİT 43. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı

Bakan Çavuşoğlu, İİT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında ele  alınanları ve gün boyu yaptığı ikili görüşmelerde Türkiye'nin verdiği mesajları  da değerlendirdi.

Görüşmelerde İİT'ye düşen görevleri anlatmaya çalıştıklarını belirten  Çavuşoğlu, tüm dünyada yaşayan Müslümanların zorluklarla karşı karşıya olduğunu,  bir taraftan İslamofobi ve ırkçılığın arttığını, diğer taraftan da birçok ülkede  azınlık olarak yaşayan Müslümanlara karşı yapılan zulümlerin devam ettiğini  kaydetti.

Zalim rejimler altında inim inim inleyen, Halep'te bombalar altında  kalan ve terör örgütlerinin esiri haline gelmiş Müslümanların olduğunu vurgulayan  Çavuşoğlu, "Tüm bu zorlu süreçte neler yapabiliriz, DAEŞ'in ideolojisini nasıl  öldürebiliriz, terörle nasıl mücadele edebiliriz, fakir insanlara yardım nasıl  ulaştırabiliriz, İİT bu süreçte kendisini nasıl yenileyebilir ve nasıl aktif  olabilir bütün bunları konuştuk." dedi.

Çavuşoğlu, İstanbul'da yapılan İİT zirvesinde, kadınlar ve gençlerle  ilgili alınan kararların yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  önerisiyle Avrupa'daki Müslümanlarla ilgili Temas Grubu oluşturulmasına ilişkin  bir kararın da alındığını hatırlatarak, ilk toplantının bugün gerçekleştiğini  ifade etti.

Myanmar ve dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan Rohingya  Müslümanlarıyla ilgili Temas Grubu toplantısına da katıldıklarını söyleyen Mevlüt  Çavuşoğlu, haziranda, Ramazan ayında arakan'a yaptığı ziyaretteki gözlem ve  tespitleri de Taşkent'teki toplantıda paylaştığını, İslam dünyasında bu kişilere  hangi yardımların ulaştırılabileceğine ilişkin görüşmeler yapıldığını aktardı.

Çavuşoğlu, ayrıca, toplantıda  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15  Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe girişimini,  FETÖ'nün tüm Müslüman ülkelerde  yapılanmaya çalıştığını ve yıllardır yapılandığını özellikle vurguladıklarını  belirterek, "İnşallah FETÖ'yü terör listesine de alıyoruz. Bu çalışmaları da  yaptık." dedi.

İkili görüşmeler çerçevesinde ev sahibi Özbekistan'ın Dışişleri Bakanı  Abdulaziz Kamilov ile görüştüklerini belirten Çavuşoğlu, bundan sonraki süreçte  ikili ilişkilerin nasıl daha fazla geliştirilebileceğine yönelik fikir  alışverişinde bulunduklarını kaydetti. 


DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler