YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çavuşoğlu Kanada'da Tillerson ile görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "YPG/PKK'ya yönelik alacağımız tedbirler sadece Afrin'le sınırlı olamaz, burada Münbiç ve Fırat'ın doğusu da var" dedi.
Çavuşoğlu Kanada'da Tillerson ile görüştü
17 Ocak 2018 / 07:00 Güncelleme: 17 Ocak 2018 / 09:10

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği, Kanada ve ABD dışişleri bakanlarının ortak ev sahipliğinde düzenlenen Kore Yarımadası'nın Güvenlik ve İstikrarı İçin Vancouver Dışişleri Bakanları Zirvesi sona erdi.

Bakan Çavuşoğlu, Kanada'nın Vancouver kentinde düzenlenen Kuzey Kore konulu Dışişleri Bakanları Zirvesi'nde ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile görüşmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

kgp.jpg

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, SDG ismini kullanan PYD/PKK terör örgütü öncülüğünde Suriye'nin kuzeyinde kurulması planlanan "Sınır Güvenliği Gücü" konusunda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile net bir şekilde konuştuğunu vurgulayarak, "Böyle bir oluşumda Türk-Amerikan ilişkileri geri dönülmez bir şekilde zarar görür." dedi.

Çavuşoğlu, Tillerson ile görüşmesinde "ABD'nin terör örgütü YPG'ye desteği" ve "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iade edilmemesi" gibi iki sorunun ilişkilere zarar verdiğini anlattığını belirtti.

"GERİ DÖNÜLMEZ BİR SÜRECE GİREBİLİR"

"Bu iki sorunun yanı sıra bu durumun çok ciddi vahim bir durum olduğunu ve ilişkilerimizi ciddi şekilde tehlikeye sokacak bir adım olduğunu ve geri dönülmez bir sürece girebileceğimizi (Tillerson'a) açık bir şekilde söyledim." ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, Tillerson'ın "gazetelerde çıkan haberlere itimat edilmemesi gerektiğini söylediğini" aktardı.

Çavuşoğlu ise Tillerson'a, bunların sadece gazete haberleri olmadığını, bazı Amerikalı komutanların ifadeleri olduğunu hatırlattığını söyleyerek, "Biz ilişkilerimizin o noktalara gitmesini arzu etmeyiz. Ancak o noktaya giderse çok ciddi karşılığı da olur dedim." yorumunu yaptı.

"ATACAĞIMIZ ADIMLAR AFRİN İLE SINIRLI OLMAZ"

Türkiye'nin Afrin'e yönelik muhtemel operasyonuyla ilgili de muhataplarıyla konuştuğunu kaydeden Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Afrin'de bulunan YPG/PKK teröristlerinin hem İdlib'deki gözlemcilerimize, hem Fırat Kalkanı bölgesindeki askerlerimize, hem Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarına yönelik hem de Türkiye'ye yönelik saldırılarına karşılık vereceğimizi ve karşımıza kimsenin çıkmaması gerektiğini söyledik. YPG/PKK'ya yönelik alacağımız tedbirler sadece Afrin'le sınırlı olamaz, burada Münbiç ve Fırat'ın doğusu da var."

"DAHA ÖNCE VERİLEN SÖZLER TUTULMADI"

ABD'nin daha önceki "YPG stratejik ortağımız değil, sadece DEAŞ'la mücadele için işbirliği yaptık" açıklamasını hatırlatan Çavuşoğlu, "Madem stratejik ortağınız değil, bu desteğinizi sonlandırın, verdiğiniz silahları geri alın. Hatta seri numaralarını aldıklarını ve bu silahları toplayacaklarını söylemişlerdi. Ancak bizim şüpheci olmamız için çok sebebimiz var. Münbiç'te verilen söz tutulmadı. Rakka'da bize ve Batı Avrupa ülkelerine verilen söz tutulmadı." şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu ayrıca dün akşam ABD Savunma Bakanı James Mattis ile de Suriye konusunu konuştuklarını, hem muhtemel sınır birlikleri hem de Türkiye'nin Afrin'e düzenleyeceği operasyonu ele aldıklarını kaydetti.

MATTİS'TEN 'HABERLERE İNANMAYIN' YORUMU

Çavuşoğlu, Mattis ile görüşmesine ilişkin, "Dün akşam yemekte olası kuzey ordusu oluşturulma konusunu konuştuk. Kendisi bu konudaki haberlere inanmamamızı ve bu konuyu bizzat takip ettiğini söyledi." dedi.

Bakan Mattis'in Türkiye'yi seven ve önemini anlayan bir kişi olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, olası bir sınır güvenliği gücüne ilişkin, "Ben kendisine böyle bir oluşumda Türk-Amerikan ilişkilerinin geri dönülmez bir şekilde zarar göreceğini, hasar göreceğini net bir şekilde anlattım. Mattis de Kanada'ya gelirken bile bu konuyu yakından takip ettiğini, bundan sonra da edeceğini ve bizimle de temas içinde olacağını söyledi." değerlendirmesini yaptı.

ABD içinde farklı kurumlar arasında farklı bazı açıklamaların yapıldığını gördüklerini kaydeden Çavuşoğlu, konuyla ilgili daha önce ABD Başkanı Donald Trump'ın da sözlerinin "havada kaldığını" ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, "Kore Yarımadası'nın Güvenlik ve İstikrarı İçin Vancouver Dışişleri Bakanları Zirvesi"ne katılmak üzere Kanada'nın Vancouver kentinde bulunuyor.

hgkd.jpg

Toplantıda konuşan Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, "Kanada, barışçıl bir diplomatik çözüm için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır." dedi.

Zirveye 20 ülkeden bakanların katılımının Kuzey Kore krizi için önemli bir mesaj olduğunu söyleyen Freeland, krizin tüm dünyayı etkilediğine işaret etti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da bölge güvenliğinin ciddi tehdit altında olduğuna dikkati çekerek, Kore Yarımadası üzerinde günde 700'den fazla askeri hareketlilik yaşandığını kaydetti.

Tillerson, Kuzey Kore'nin sahip olduğu nükleer kapasitenin, aralarında Ankara'nın da bulunduğu birçok Avrupa başkentini, Kuzey Amerika topraklarını ve sonuçta geniş bir coğrafyayı tehdit ettiğini belirterek, yaptırımların Kuzey Kore'nin nükleer programını terk etmeye zorlayacak şekilde uygulanması gerektiğini söyledi.

Vancouver'daki Kore Yarımadası'nın Güvenlik ve İstikrarı İçin Vancouver Dışişleri Bakanları Zirvesi'ne, ev sahibi Kanada ve ABD'nin yanı sıra Türkiye, Avustralya, Belçika, Kolombiya, Danimarka, Fransa, Yunanistan, Hindistan, İtalya, Japonya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Filipinler, Güney Kore, İsveç, Tayland ve İngiltere'nin dışişleri bakanları katıldı.

dgj.jpg

Sevgili A.Kadir Kardeşim!-3
 // Ahmet Y.
Hatta o gece, twetter dan Çavuşoğlu'na direck mesaj göndermiş ve "beni kurayza gazası" hadisesini hatırlatarak, "siz sevgili Peygamberimizden ve hatta merhametlilerin en merhametlisi Yüce Mevla'dan daha mı merhametlisiniz" diye sorumu da tepkimi de belirtmiştim. Diyeceğim şudur ki, Türkiye de acilen alınması önlemler ve yapılması gereken operasyonlar zamanında yapılmıyorsa, halkın idam isteği yerine getirilmiyorsa, Sn Çavuşoğlu gibi engelleyiciler tarafından yapılamıyor. Yoksa RTE' ye canım feda....
17 Ocak 2018 Çarşamba 17:25
Sevgili A.Kadir Kardeşim!-2
 // Ahmet Y.
++etmeyiz" gibi laf etti. Hemen o gece, RTE, Rize de ki konuşmasında, "anası, babası, bacısı kurşun yağmuruna tutulup öldürülen benim milletimdir. Milletim istiyorsa tabii ki idamı getiririz"e benzer bir şekilde düzeltme yaparak, hem AB ye ve hemde Çavuşoğlu'na dersini vermişti. O gün idam cezasını istemediğine yönelik, hanımıyla da yaptığı bir polemikten de bahsetmişti. Şimdi söyleyeceğim şudur ki; dış politika da haddinden fazla sulandırırsan, karşında ki hadsize haddini bildirmezsen, elini verir kolunu alamazsın....
17 Ocak 2018 Çarşamba 16:59
Sevgili A.Kadir Kardeşim!-1
 // Ahmet Y.
Bu olay, Sn Çavuşoğlu'nun ilk devirdiği çam değil.
Daha önce de buna benzer bir gaflar yaptı. Mesela aklımda kalan bir tanesini söyliyeyim. Tam tarih olarak veremiyecem. Ancak 15 temmuz olayından sanırım bir kaç aysonraydı ve kış mevsimine girerkenmiydi neydi. O gün hatta RTE, önce Konya da bir mitinge katılmış, oradan da gece Rize'ye geçip, Rize de bir konuşma yapmıştı. İşte o günün akşam üzeri de Sn Çavuşoğlu AP'unda kendisine bir ispanyol parlementerin sorduğu bir soru vardı. Demişti ki(dilimin döndüğünce); siz darbeciler için idam getirmeyi düşünüyormuşsunuz? Çavuşoğlu'nun verdiği cevap ise, "O darbe de milletimiz büyük bir travma geçirdi, onun için istiyor ama biz buna müsade ++...
17 Ocak 2018 Çarşamba 16:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler