YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çavuşoğlu: İncirlik’i Rusya’ya açabiliriz
Moskova ile yaşanan jet normalleşme sonrası Ankara'nın işbirliği adımları sürüyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sürpriz bir çıkış daha yaparak İncirlik Üssü'nün Ruslara açılabileceği mesajı verdi.
Çavuşoğlu: İncirlik’i Rusya’ya açabiliriz
03 Temmuz 2016 / 08:34 Güncelleme: 04 Temmuz 2016 / 14:01

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme süreci sonrası Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldiği Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüşmesinin detayları sorulan Çavuşoğlu, görüşmenin ikili ve ekonomik ilişkilerle bölgesel konular bakımından son derece faydalı olduğunu belirtti.

GÖRÜŞME TEMMUZDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in temmuz ayının sonunda ya da ağustos ayının başında görüşeceğini belirten Çavuşoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı'mızla Putin, 'Belki G-20'den önce yani eylül başından önce de görüşebiliriz' demişlerdi. Esasen bu kararlılığı görüyoruz.

Büyük olasılıkla temmuz sonuna doğru ya da ağustos başında Sayın Cumhurbaşkanı'mızla Putin arasında bir görüşme olacak. Bu görüşmenin hazırlığını da bakan arkadaşlarımızla birlikte yapacağız. Ekonomiyle ilgili adımlar atılacak, kararlar alınacak. Yine enerjiyle ilgili diğer konular da dolayısıyla ilgili bakanlarımızla Rusya'dan ilgili bakanlar bir araya gelecek" dedi.

ANTALYA'YA DAVET ETTİ

Türkiye ile Rusya arasında 'ortak bakanlar kurulu' anlamına gelen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizmasının hazırlıklarını Rus mevkidaşı Lavrov'la birlikte yapacağını söyleyen Çavuşoğlu, kendisini Soçi'de ağırlayan meslekdaşını Antalya'ya davet ettiğini anlattı.

IŞİD'le mücadele konusunda Türkiye'nin Rusya ile işbirliğine hazır olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, İncirlik Üssü'nün Kremlin'e açılabileceği mesajını vererek şöyle konuştu:

LAVROV'LA MUTABIK KALDIK

“DEAŞ terör örgütüne karşı biz herkesle işbirliği yaparız. Başında beri biz mücadelemizi yapıyoruz ve DEAŞ'a karşı aktif mücadeleye katılmak isteyenlere de biliyorsunuz İncirlik Hava Üssü'müzü açtık. Rusya ile de aynı işbirliğini niye yapmayalım?

Çünkü bu terör örgütü hepimizin düşmanıdır ve bununla da mücadele etmemiz gerekiyor. O nedenle bu mekanizmaların tekrar hayata geçirilmesi bölge için de terörle mücadelemiz için de herhangi bir olumsuz vakanın yaşanamaması bakımından da son derece önemlidir. Bu konuda da Sergey Lavrov'un da söylediği gibi mutabık kaldık."

MISIR HALKI KARDEŞİMİZ

İsrail ve Rusya'nın ardından önümüzdeki süreçte Mısır'la ilişkilerin normalleşmenin ne kadar mümkün olduğu sorulan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şöyle yanıt verdi:

“Biz nerede olursa olsun darbeye karşıyız. Prensipli tutumumuzu her zaman söyleriz. Mısır halkı bizim kardeşimizdir. Biz güçlü bir Mısır istiyoruz. İstikrarlı, güvenli tesis edilmiş bir Mısır istiyoruz. Ortadoğu için Arap dünyası için Müslüman dünyası için özellikle de Filistin için katkı sağlayabilecek bir Mısır istiyoruz.

Maalesef bugünkü Mısır bu söylediklerimizin hepsinden çok uzak. Kardeş bir ülke. Mısır halkı bizim kardeşimizdir. Şu andaki rejime karşı tutumumuz böyle olsa da biz Mısır'ı kardeş bir ülke olarak görüyoruz. Kardeş bir ülkenin bu durumda olması bizi de rahatsız ediyor.

Benim söylediğim 'Mısır'la görüşmeye hazırım' demem aslında yeni bir şey değil. Ama şu bir gerçek ki Mısır, bu şekilde gidemez. Mısır'ın olumlu adımlar atması lazım. Ben tabii ki her zaman bunları muhatabımla görüşebilirim. Bu konuda hiçbir problem yok. Bizim amacımız Mısır'ı cezalandırmak, Mısır'a düşmanlık yapmak değil. Böyle bir şey sözkonusu olamaz. Ama yanlış bir şey varsa söylüyoruz."

Güzel hamle
 // Rasim DUMAN
Şer Cephesi/İttifakı dediğimiz bu üç ülke, Türkiye ve Rusya'nın DAEŞ/İŞİD'e karşı beraberce mücâdele etmesinden "şiddetle" rahatsız olacaklar ve bu mücdeleyi akamete uğratmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Bu "ellerinden gelen"in ilk safhası, acımasız bir "psikolojik harp" olacaktır. Nitekim şimdiden emâreleri görülmeye başladı. Siyâsî/Askerî târih ve Strateji ilminden behresi olmayan bir kısım insanlarımız maalesef şimdiden Hükümetimizi tenkide başladılar....
04 Temmuz 2016 Pazartesi 13:19
Güzel hamle
 // Rasim DUMAN
DAEŞ veya İŞİD, her ne ise, bu terör örgütünün bir ABD-İNGİLTERE-İSRAİL "Ortak yapımı" olduğunu ve 60 ülkeden müteşekkil koalisyonun güya bu orgütle mücâdele ettiğini - ama, aslında koruduklarını - bilmeyen yok. Bu üç ülkenin oluşturduğu "Şer Cephesi" bu örgütü dünyanın her yerinde kendi siyâsetlerini başka ülkelere dikte etmek için bir silâh/maymuncuk gibi kullanıyorlar. ...
04 Temmuz 2016 Pazartesi 12:56
 // Tnr
Türkiye dış siyasette tek kelime ile mükemmel hareket ediyor, zaten turkiyenin ne yaptığını anlayamayanlar hemen ortaya çıkıp veryansın etmeye başlıyorlar.turkiyenin bölgesinde her geçen gün büyüyen devlesen bir güç olduğunu goremiyorlar.inşallah önümüz açık......
04 Temmuz 2016 12:39
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler