YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çatı adayda büyük para uçurumu
CHP ve MHP'nin çatı adayı İhsanoğlu'nun 6 haftalık seçim kampanyası için, 20 milyon lira gerekiyor. İki parti milletvekillerinin kampanya için yapması beklenen bağış 1 milyon 650 bin lira.
Çatı adayda büyük para uçurumu
24 Haziran 2014 / 06:06 Güncelleme: 24 Haziran 2014 / 06:15

Vatan'ın haberine göre; Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu 29 Haziran’da aday gösterilmesinin ardından seçim kampanyası başlayacak. Kanuna göre partiler İhsanoğlu’na kampanyası için yardım edemeyecek. Bu anlamda çare, iki partinin milletvekillerinin kişisel olarak yapacakları ve kanunen 9 bin 82 lirayı geçmeyen bağışlar olacak.

182 vekil var

CHP ve MHP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 182. Eğer hiç fire vermeden iki partinin tüm vekilleri bağış yaparsa 1 milyon 652 bin lira toplanıyor. Bağımsız 14 milletvekili de İhsanoğlu’nu desteklerse bağışlar 1 milyon 780 bin liraya ulaşacak. Peki, kampanyanın mali boyutu ne olacak ve nasıl karşılanacak? Bu soruların cevabını Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Atıf Bir’le konuştuk.

Maliyet hesabı

Prof. Dr. Ali Atıf Bir, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kampanyası için en az 20 milyon liraya ihtiyaç olduğunu belirtiyor: “Kampanyanın medya ayağında 6 hafta televizyon, gazete ve internet reklamları için 10-15 milyon TL paraya ihtiyaç var. Ofisler, yurt içi ve yurt dışı mitingler yani organizasyon için yaklaşık 7.5 milyon lira civarında bir bütçe gerekir. Yani 1.5 ay için en az 15-20 milyon lira civarında bir paraya ihtiyacı var. Türkiye’nin yüzde 80’inine ulaşacak televizyonlarda sadece 30 saniyelik bir reklam filminin döndüğü kampanyanın bir aylık maliyeti 5 milyon liraya mal oluyor.”

‘Seçmen bağış yapmaz’

Prof. Bir, seçmenlerin kampanya için bağış yapmayacağı görüşünde: “Partiler özellikle yurt dışı için şöyle bir yol izleyebilir. Mesela MHP ya da CHP Almanya, Avusturya ya da Fransa’da bir toplantı düzenleyip Ekmeleddin İhsanoğlu’nu konuşmacı olarak davet eder. Genel başkanların ardından da İhsanoğlu konuşmasını yapar. Aksi taktirde Avrupa’da bir organizasyon yapmak zor. İki partinin vekillerinin yapacağı bağışlar yetmez. Seçmenden çok bağış gelmesi lazım.

Ancak kimse öyle ciddi bir bağışta bulunmaz. Bu kampanyanın başarılı olması çok zor. Aslında devlet nasıl siyasi partilere yardım ediyorsa Cumhurbaşkanı adayları için bir formül geliştirerek yardım etmeliydi. Şartları belirleyip 5-10 milyon lira civarında bir para adaya verilmeliydi.”

Her fotoğrafa 5 oy!

İhsanoğlu, eşi Füsun İhsanoğlu’nun yeğeni Ece Oğuzkan’ın Sabancı Üniversitesi’ndeki mezuniyet törenine katıldı. İhsanoğlu, kenisiyle fotoğraf çektirenlere espri yaparak “Her fotoğrafa 5 oy lazım” dedi.

Ekmeleddin İhsanoğlu dün İstanbul Adliyesi’nden sabıka kaydı belgesi aldı. Sıra bekletilmeden kaydı verilen İhsanoğlu’na adliye personeli kahve ikram etti. İhsanoğlu çıkışta, “Bu kaydı arkadaşlarda alabilirlerdi. Fakat kendim gelmek istedim. Ben kendi işimi kendim hallederim” dedi. İhsanoğlu, “Adliye personeli sizi hoş karşıladı. Nasıl buldunuz?” sorusunu “Allaha şükür gittiğimiz her yerde herkes çok hoş şekilde karşılıyor. Eminim bu başlayacak yarış çok medeni, çok seviyeli bir şekilde başlayacaktır ve devam edecektir” diye karşılık verdi. İhsanoğlu sabıkası olup olmadığı sorusuna ise gülerek “Çok, neler yok... Allah’a şükür tertemiz. Ben Yozgatlı’yım. Seçim startına Yozgat’tan başlıyoruz”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler