YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çankaya seçimlerinde MHP bombası
Çankaya seçimlerinde MHP bombası
01 Temmuz 2014 19:15
Vatan gazetesi yazarı Hüseyin Yayman, ünlü anket şirketlerinin tepe isimleri ile köşk seçimlerine dair görüşmeler yaptı. İşte o isimlerden seçimlere dair çarpıcı tahminler.

Bekir Ağırdır (KONDA), İbrahim Uslu (ANAR) ve Adil Gür’le (AG) konuşan Hüseyin Yayman, seçmenlerin Köşk seçimlerindeki olası oy tercihlerine dair çarpıcı analizler aktardı. KONDA'dan Bekir Ağırdır, Erdoğan’ın yaklaşık 23 milyon oy alacağını ve yerel seçimlerde MHP’ye giden 2 milyon oyun Erdoğan’a döneceğini belirtirken ANAR'dan İbrahim Uslu ise "muhalefetin Erdoğan karşıtlığının bumerang etkisi yapıp kendilerini vuracağını" iddia etti. AG'den Adil Gür ise "insanların aslı varken taklide gitmeyeceğini, eğer muhafazakarlıkta bir yarış olacaksa bunda Erdoğan’ın şanslı olduğunu" dile getirdi.

İşte Yayman'ın yazısıdnaki ilgili bölüm:

MHP'ye giden 2 milyon oy Erdoğan'a dönecek

Bu değerlendirmeyi yazarken Bekir Ağırdır (KONDA), İbrahim Uslu (ANAR) ve Adil Gür’le (AG) konuştum. Bekir Ağırdır, Tayyip Erdoğan’ın ilk turda seçileceğini ifade ediyor. Israrla oran sorduğumda % 51 rakamını söylüyor. Ağırdır Erdoğan’ın yaklaşık 23 milyon oy alacağını ve yerel seçimlerde MHP’ye giden 2 milyon oyun Erdoğan’a döneceğini belirtti.

MHP Tabanından bir kısım oy Erdoğan'a gidebilir
 
Ağırdır, seçimin kaderini yurt dışı oyların ile katılım oranın belirleyeceğini vurgularken Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’nun kendi seçmenlerini garanti görme hatasına düştüklerini ve E.İhsanoğlu muhafazakâr ve İslamcı seçmenlerden de oy alır.’ yanlışına sürüklendiklerini söylüyor. Ağırdır, ‘..ne yazık ki iki varsayım da yanlış. MHP tabanının bir kısmı R.T.Erdoğan’a kayabilir. CHP tabanının bir kısmı için bu adaya Erdoğan karşıtlığı ile bile olsa oy vermesi kolayca kabul edilemeyebilir.’ dedi.
 
"Erdoğan karşıtlığı buneragn etkisi yapacak"
 
ANAR’ın sahibi İbrahim Uslu Cumhurbaşkanlığı sürecinde henüz bir anket yapmadıklarını ancak adaylar belli olduktan sonra sahaya çıkacaklarını söylüyor. Uslu politik tecrübelerine dayanarak, Erdoğan’ın ilk turda seçileceğini ve muhalefetin Erdoğan karşıtlığının bumerang etkisi yapıp kendilerini vuracağını, de facto biçimde ülkenin yeni bir sisteme geçeceğini ifade etti.
 
Uslu, Tayyip Erdoğan’ın % 52-54, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun en fazla % 40 ulaşacağını, Selahattin Demirtaş’ın ise 6-7 oranında bir oy alacağını öngörüyor.
 
"Aslı varken insanlar taklidine gitmez"

 
AG Araştırma Şirketinin sahibi Adil Gür, CHP/MHP’nin yanlış aday gösterdiğini, Tayyip Erdoğan’ın kendisine rakip seçmesi istense ancak böyle bir adayı tercih edeceğini ve dolayısıyla Erdoğan’ın ilk turda seçileceğini ifade ediyor. Gür, ‘insanların aslı varken taklide gitmeyeceğini, eğer muhafazakarlıkta bir yarış olacaksa bunda Erdoğan’ın şanslı olduğunu’ dile getiriyor.
 
E.İhsanoğlu’nun halk tarafından tanınmaması ve siyasetçi olmamasını dezavantaj olduğunu belirten Gür, seçime katılımın düşük olması durumunda Erdoğan’ın % 53-54, İhsanoğlu’nun % 37-39, Demirtaş’ın ise % 7-8 bandında bir oy alacaklarını belirtiyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler