YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Canınız isteyince Gümrük Birliği'nden çıkamazsınız"
"Canınız isteyince Gümrük Birliği'nden çıkamazsınız"
28 Mart 2013 17:14
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Sayın Çağlayan'a hatırlatmak istiyorum Gümrük Birliği'ne öyle canınız isteyince girip, canınız isteyince çıkamazsınız'' değerlendirmesinde bulundu.

 

Oran, yazılı açıklamasında, Bakan Çağlayan'ın AB'ye yönelik, ''Ya Gümrük Birliği'nde kalalım, vizeyi, ürünlerimize kotayı kaldırın, 3. ülkelerle anlaşmalara bizi de ekleyin ya da Gümrük Birliği'nden çıkalım bizimle serbest ticaret anlaşması yapın...'' ifadelerini hatırlattı.

Türkiye'nin AB'ye başvuru ve Gümrük Birliği süreçlerini anımsatan Oran, ''Bugün bakıyoruz, tam üyelik müzakerelerinde tamamlanması gereken fasıllardan biri de Gümrük Birliği. Yani Gümrük Birliği'nden çıkmak demek AB'ye tam üyelik hedefinden vazgeçmek demek. Bunun bir yaptırımı var. Sayın Çağlayan'a hatırlatmak istiyorum Gümrük Birliği'ne öyle canınız isteyince girip, canınız isteyince çıkamazsınız'' görüşünü savundu.

Oran, şunları kaydetti:

''Sayın Çağlayan'a hatırlatmak isterim, Gümrük Birliği ile ilgili bazı sorunlar birer neden değil, sonuçtur. Onların bu sonucu yaratan nedenleri ortadan kaldırması gerekiyor. Bugün bir çarpıklık olduğu doğru, burada sorunun bir parçası da bazı anlaşmaların Türkiye'ye etkisini iyi anlatamayan, gereken gücü gösteremeyen hükümettir. Dolayısıyla hükümetin yakınmaktan fazlasını yapması lazım. Olayın bir başka boyutu da AB, üçüncü ülkelerle serbest ticaret anlaşması yapıyor ve biz bu masada yokuz. O zaman bizim o masaya oturmamız lazım. O masaya oturmak için de bütün fasılları tamamlayıp, tam üye olmamız gerekiyor. 2005 yılında tam üyelik süreci başlayınca bunu sadece havai fişek gösterisi ile kutlamak yetmiyor, o yükümlülükleri yerine getirmeyince işte böyle bedeller ortaya çıkıyor.''

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler