YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canikli'den Papa'ya 'soykırım' tepkisi
Canikli'den Papa'ya 'soykırım' tepkisi
25 Haziran 2016 22:39
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Papa'nın yaptığı açıklama objektif bir açıklama değil. Gerçeklerle bağdaşmayan bir açıklama. Bunu herkes biliyor. Ermeniler de biliyor" dedi.

Giresun Valiliğini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Papa Francesco'nun Ermenistan ziyaretinde yaptığı konuşmada 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımlamasıyla ilgili yöneltilen soruyu, “Papa'nın öyle bir açıklama yapması çok büyük bir talihsizlik. 

Yani tıpkı İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla ortaya çıkan sonuçta veya tabloda olduğu gibi, papalığın faaliyetlerinde de haçlı zihniyetinin izlerini bütün yansımalarını görmek mümkün" diye yanıtladı.

Açıklamaların siyasi olduğunu ve dinsel faktörler dikkate alınarak yapıldığını belirten Canikli, “Papa'nın yaptığı açıklama objektif bir açıklama değil. 

Gerçeklerle bağdaşmayan bir açıklama. Bunu herkes biliyor. Ermeniler de biliyor. 

Almanya Parlamentosu geçtiğimiz günlerde yine buna benzer bir karar aldı. O dönemde yaşananların en canlı tanıkların biri de Almanlardır. 

Biliyorsunuz bu olayların yaşandığı dönemde Osmanlı'nın Genelkurmay Başkanı bir Alman subaydır. 

Onların kayıtlarında da bu hadiselerin hiç bir şekilde soykırım olmadığı, soykırım olarak nitelendirilmesi mümkün olmadığı, sadece bir güvenlik tedbiri olduğu biliniyor" dedi.

BU MİLLETİN TARİHİNDE BÖYLE BİR ŞEY YOK

"Amaç Türkiye'yi köşeye sıkıştırmaktır" diyen Canikli şöyle devam etti: 

"Bu güne kadar Türkiye Avrupa Birliği'ne hangi gerekçeyle alınmamış ise, Papa da bu tür açıklamaları aynı gerekçeyle yapıyor. Tabi ciddiye almıyoruz. 

Kabul etmek zaten söz konusu bile olamaz. Bu milletin tarihinde öyle bir şey yok, olması da mümkün değil. 

Çünkü inancımız, geleneklerimiz, göreneklerimiz bu tür şeyleri baştan reddeder. Ama Avrupa'nın geleneği de uygulamaları da her zaman bu tür olaylara imkan sağlar, fırsat verir."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler