YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canikli'den MHP'ye gensoru tepkisi
Canikli'den MHP'ye gensoru tepkisi
05 Kasım 2012 16:45
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, MHP'nin verdiği gensoru önergeleriyle ilgili olarak, ''Bu gerekçelerle gensoru verilmez. Gayriciddi bir yaklaşım olarak görüyoruz'' dedi.

Canikli, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Canikli, MHP'nin gensoru ve genel görüşme önergelerini anlayamadıklarını dile getiren Canikli, ''Çok anlamlı değil. Gensoru, muhalefet açısından sonuç almaya yönelik durum söz konusu olduğunda, ya düşürecek ya da yaralayacak bir araç olarak kullanılabilmeli. Bunların hiçbirinin olmadığını biliyoruz. Böyle bir araç mümkün değil'' diye konuştu.

Gensoru önergelerinin ''altının boş olduğunu'' belirten Canikli, şöyle devam etti:

''Bu gerekçelerle gensoru verilmez. Gensoru, son derece ciddi bir müessese...Bunlar zaten normal olarak her gün Meclis'te gündeme gelen, tartışılan konular.... En çok dikkatimi çeken, 4 4 4 ile ilgili MHP'nin gensoru önergesi vermesine çok şaşırdım. Bir maddesine destek vermişlerdi. Sanki şimdi pişman olmuşlar gibi 4 4 4 ile ilgili sorgulayan, detayına baktığında onu reddeden bir anlayış gibi gözüküyor. Halbuki katkı sağlayıcı, düzenlemenin daha iyi ve etkin uygulamasını sağlamak için katkı sağlayıcı yaklaşım içinde olması beklenirdi. MHP'nin tam tersi bir yaklaşım içinde olduğunu görüyoruz.''

Canikli, ''Gensoruları Büyükşehir Yasa Tasarısı'nı engelleyici bir hareket olarak mı görüyorsunuz '' sorusuna, ''Yok, onu sağlayamaz, kurallar belli. Zaten bunları önümüzdeki hafta görüşmeyi planlıyoruz'' karşılığını verdi.

Gazetecilerin, ''MHP, gensorularla ne amaçlıyor '' sorusuna, ''Bilemiyorum. Açıkçası çok içsel bir yorum yapmak istemiyorum. MHP'nin iç işlerini ilgilendiren gerekçeler var mı yok mu, onlar da konuşuluyor, tartışılıyor, öyle değerlendirmeler de yapılıyor. Kendi iç dengeleri itibarıyla böyle bir politika izledikleri noktasında yorumlar yapılıyor ama bilemiyorum. Hiçbir mantığını bulamadım. Sonuç alıcı adım olmadığı ortada. Dolu dolu gerekçeler olmadığı kesinlikle ortada. Gensoru önergesi verilmesini gerektirecek nedenlerin oluşmadığı da ortada. Buna rağmen vermelerini anlamakta zorlanıyoruz. Gayriciddi bir yaklaşım olarak görüyoruz'' dedi. 


-''Gelecek hafta, iki günde görüşülecek''-


Canikli, gensoru önergelerini gelecek hafta salı ve çarşamba günleri görüşebileceklerini bildirdi.  Canikli, ''10 gün süremiz var. Büyükşehir'i o zamana kadar bitirmiş olacağız. Onu engelleme, sonuç alma kabiliyeti yok. Gensoruda amaç, hakkında gensoru verilen bakan veya Hükümeti düşürmektir. Bunların hiçbirinin gerçekleşme ihtimali yok. O zaman başka neden aranıyor. O nedenle içsel faktörlerin ortaya çıkardığı bir gerekçesi var mıdır, bilemiyorum'' diye konuştu.   

MHP'nin tasarıya karşı muhalefetinde ortaya sürelen gerekçelerin hatırlatılması üzerine Canikli, ''önergelerin bu hafta görüşülmesi için daha önce verilmesinin gerektiğini'' kaydetti. 

Canikli, tasarının görüşmelerinde, ''Çarşamba ve Perşembe günleri bitimine kadar çalışma koyduklarını'' ifade ederek, ancak bitmemesi halinde hafta sonu da çalışabileceklerini hatırlattı. Canikli, 10 Kasım Cumartesi günü grupların konuyla ilgili  konuşmalar yapacağını, ancak o gün Genel Kurul'un daha sonra çalışmayacağını belirterek, tasarının bitmemesi halinde Pazar günü çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Tasarıda değişiklik olup olmayacağı sorusuna Canikli, ''değişiklik düşünmediklerini'' ifade etti.

 

-Yerel seçimlerin öne alınması-


Canikli, yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifinin akıbetinin sorulması üzerine, ''Yoğun gündemimizi bir atlatalım da... Hem Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı'nı hem de gensoruları bir geçelim. Önümüzdeki taşlardan kurtulalım, asfalta çıkalım ondan sonra bunları konuşalım'' dedi.

CHP'den resmi bir yanıt gelmediğini ifade eden Canikli, ''Teklifin rafa kalkma ihtimali söz konusu mu '' sorusuna, ''Bakacağız. Şu anda bir şey söyleyemeyiz. Şu anda öyle bir irade ortaya koymamız, diğer siyasi partilerin iradelerini yönlendirme olarak algılanır. Tek başımıza yapma şansımız yok. En az bir siyasi partinin destek vermesi gerekiyor. Olursa devam ederiz, olmazsa yapacak bir şey yok zaten'' diye konuştu.

Seçilme yaşının 18'e düşürülmesine ilişkin Anayasa değişikliği teklifini verdiklerini hatırlatan Canikli, diğer partilerin kanaatlerinin ortaya çıkmasını beklediklerini anlattı.

Kızılcahamam'da dokunulmazlıklar konusunun gündeme gelmediğini bildiren Canikli, ''Fezlekeler gelsin, bakalım'' karşılığını verdi.

  aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler