YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canikli: Demirtaş'ı parlatmaya çalışıyorlar
Canikli: Demirtaş'ı parlatmaya çalışıyorlar
05 Haziran 2015 14:24
Nurettin Canikli, seçim öncesi algı yanılmasıyla HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sevimli gösterildiğine ve parlatılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Özellikle son günlerde Demirtaş'ın cici olarak gösterilmesi, parlatılması, sevdirilme çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Halbuki bizim bildiğimiz Demirtaş" dedi.

Bakan Canikli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulunun denetiminde yurtdışında belli tarihler arasında yapılan oy kullanma işlemlerinin tamamlandığını, gümrük kapılarında ise devam ettiğini hatırlattı. 

İnsanların hareket halindeyken oylarını kullanabilme ve tercihlerini ortaya koyabilme gerekçesi ile bu düzenlemenin yapıldığını anlatan Canikli, "Uzun yıllardan beri yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, Türkiye'deki seçimlerle ilgili olarak oy kullanmak istiyorlardı. Kendi demokratik tercihlerini ifade etmek ve katkıda bulunmak istiyorlardı ama bu bir türlü yapılamamıştı. AK Parti hükümeti tarafından yurtdışındaki vatandaşlarımızın yurtdışında oy kullanmalarının önü açıldı. Gümrük kapılarındaki oy kullanma imkanı genişletildi ve onun sonucunda bugün çok ciddi, bir milyonun üzerinde oy kullanılmıştır. Bu önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise Türkiye'de olması ya da yurtdışında olması fark etmez. En demokratik hakkıdır. Aynı zamanda vatandaşlarımızın görevidir" diye konuştu.

Canikli, yurtdışındaki vatandaşlara oy hakkı tanınmasının, AK Parti'nin samimiyetinin, demokratik standart ve ilkelere olan inancının yansıması olduğunu söyledi. 

Açık ve şeffaf bir seçim sürecinin yaşandığını dile getiren Canikli, Türkiye'nin artık demokratik olgunluğa ulaştığını, bu konuda Türkiye'de kurumsal bir yapı oluştuğunu, demokratik standartları büyük oranda sağlıklı şekilde uygulayan bir ülke konumuna geldiğini kaydetti. 

"Çelik gibi irademizin karşısında tuz buz oldu" 

Türkiye'nin gündeminden artık askeri darbelerin çıktığını vurgulayan Canikli, şunları söyledi:

"Son 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde e-muhtıra olarak hükümetimize yönelik olarak 2007'de verilen o tür muhtıralarda, geçmiş dönemlerde sonuç alabilen, hükümetleri devirebilen muhtıralar adeta bizim çelik gibi irademizin karşısında tuz buz oldu, gitti. Bundan sonra da hiçbir şekilde, yeni dönemde veya önümüzdeki dönemlerde milli iradeye bu şekilde ortadan kaldırılamayacak. Artık onların kapısı kapandı. Onun da temel nedeni, 13 yılda ortaya koyduğumuz sivil iradenin egemen olmasını, hakim olmasını sağlayan hem düzenlemelerin yapılması hem de siyasi kararlılığın ortaya konulmasından kaynaklandı." 

Canikli, bundan sonraki süreçte seçimlerin meşruiyeti ya da buna benzer birtakım sıkıntılı durumların oluşmasının gündeme gelmeyeceğini kaydetti.

"Demirtaş'ı cilalamaya çalışıyorlar"

1999 seçimlerinde 5 siyasi partinin barajı geçtiğini, siyasi yelpazenin solundaki partilerin yüzde 22, sağındakilerin ise yüzde 78 oranında oy aldığını hatırlatan Canikli, "Doğal olan Sayın Bahçeli'nin başkanlığında Milliyetçi Hareket Partisi'nin büyük ortak olacağı bir koalisyon hükümetinin kurulmasıydı ama hiç tahmin edilmeyen gerçekleşti. Demokratik Sol Partisine başbakanlık verildi. Doğal olmayan, tahmin edilmeyen, hayal bile edilmeyen ihtimal gerçekleşti. Yine birileri, ipleri yönetenler, ipleri elinde bulunduran ya da 'üst akıl' dediğimiz, talimatı verdi. Bu şekilde hükümet oluşumu gerçekleştirdi" dedi.

Canikli, 7 Haziran itibarıyla buna benzer bir hükümet modeli üzerinde ve "üst akıllar"ın talimatıyla çalışıldığını dile getirerek, "O nedenle HDP'yi, daha doğrusu Demirtaş'ı parlatmaya, onu cilalamaya çalışıyorlar ve onu barajı geçirmeye çalışıyorlar. Bunu Milliyetçi Hareket Partisi, CHP ile birlikte yapıyor" şeklinde konuştu.

"Hiç olmaz' denilen gerçekleşmişti"

"Hiç olmaz" denilen Demokratik Sol Parti ve MHP birlikteliğinin gerçekleştiğini belirten Canikli, 7 Haziran seçimleri sonrasında da hiç kimsenin "HDP ile MHP bir araya gelir mi" diye sormaması gerektiğini söyledi. 

Canikli, "Özellikle son günlerde Demirtaş'ın cici olarak gösterilmesi, parlatılması, sevdirilme çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Halbuki bizim bildiğimiz Demirtaş. Tüm Türkiye'nin bildiği Demirtaş" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye'de kirli ve ahlak dışı projelerin hayata geçirilmeye çalışıldığına dikkati çeken Canikli, "Kara, beyaz olarak gösterilmeye çalışılıyor. Tabii onları hep yapanlar belli. Her dönemde yapanlar belli ama bunların hiçbir tanesi gerçekleşmeyecek" ifadesini kullandı. 
 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler