YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canikli açıkladı: Yatırımcılar için dev paket!
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Yatırım ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacak çok önemli bir paketin meclis gündemine getirileceğini belirtti.
Canikli açıkladı: Yatırımcılar için dev paket!
13 Haziran 2016 / 12:35 Güncelleme: 13 Haziran 2016 / 13:50

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı.

İşte Canikli'nin açıklamalarından satır başları:

NİTRATLI GÜBREYE YASAK GETİRDİK

Yılda 1,5 ton nitratlı gübre kullanılmaktadır. 280 bin ton gübre bloke edilmiştir, satışı yasaklanmıştır. 2017 şubat ayına kadar nitratlı gübrenin takibi için çalışmalar yürütülecek sonrasında takipli olarak serbest bırakılacaktır. 

Kırmızı et üretimi yıllık 1 milyon 150 bin ton. Yaz aylarında tüketim artışı oluyor. 15 bin 500 ton kırmızı et ihlali için çalışma sürüyor. Fiyatların bu aylarda artmaması için çalışmalar yürütülüyor. 

İlk defa mart ayında süt üreticilerinin mağdur edilmemesi için alımlar yapıldı. Bu alımlar devam edecek. 

YATIRIMCILAR İÇİN DEV PAKET

Yatırım ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacak çok önemli paketi TBMM'ye sevk edeceğiz. 

Vergi ile ilgili, ticaret kanunu ile ilgili çalışmalar olacak. Damga vergisi ve harçlar kanununda yatırımcının maliyetini azaltacak düzenlemeler yapacak. Yatırımcılar bu konuyu yatırımın önünde engel olarak görmektedir. 

Sözleşmelerde sadece bir nüsha üzerinden vergi alınacaktır. Bütün nüshalardan alınan vergiler sadece bir nüsha üzerinden alınarak yatırımcıya yansıtılacaktır. Bu uygulama yaklaşık 50 yıldır Türkiye'de uygulanmaktadır.

Her nevi, sözleşme kağıtların değiştirilmesi halinde sadece bedelin artırılmasına ilişkin rakam üzerinden Damga Vergisi alınacaktır.

Yurtdışındaki fuarlara katılım amacıyla yapılan işlemlerde harçlardan ve Damga Vergisi'nden istisna edilmesi sağlanacaktır. 

Şirketlerin kapatılmasının önündeki bürokratik işlemlerin azaltılacak. Şirketlerin tür değişiklikleri, tasfiye süreçleri kolaylaştırılacak. 

Türkiye'de iş yapma kolaylığını artırmak amacıyla bu işlemler Dünya Bankası tarafından takip ediliyor ve her yıl raporlanıyor. 

Türkiye 189 ülkeden iş yapma kolaylığı açısından 59. sırada. Bunu daha da yukarı çekmek için özellikle şirket kuruluş işlemlerinde ortaya çıkan gereksiz bürokratik işlemler bertaraf edilecek.

ARGE faaliyetlerini teşvik potansiyelini artırıyoruz ARGE faaliyetlerini harcamalarını lehe olmak üzere yeniden düzenleniyor. İlgili takvim yılında indirilemeyen kısmın diğer yıla aktarılması.

Bölgesel yönetim merkezlerine teşvik getiriyoruz. Bölgesel yönetim merkezlerine yönelik çalışanlar üzerinden alınan vergilere teşvik getiriyoruz. Birikimli hayat sigortalarından toplu çekmek değil aylık çekimi için teşvik getireceğiz.

Muhtarasar Beyyanname ile Sosyal Güvenlik Kurumu bildirgesini birleştiriyoruz. Bu hem tasarruf hem de kayıt dışılığının azaltılmasına katkı sağlayacak.

Nitekli yabancılara ülkemizde çalışma ve ikamet sağlayan düzenleme yapılacak. 

Şirket ortaklarına Türkiye'de çalışma izni getiriliyor. Kısa süreli hizmet verecek olan yabancı çalışan ve stajyerlere çalışma izni verilecek.

KIRMIZI ET FİYATLARI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Kırmızı et fiyatı son dönemlerde çok tartışılan konuların başında geliyor. Yaz aylarında yüzde 12 civarında bir tüketim artışı gerçekleşiyor. Bunun fiyatlara yansımaması için kırmızı et ithalatı yapılıyor. Yaz aylarındaki talep artışının fiyatlara yansımaması için gereken her türlü çalışma yapıldı ve yapılıyor. 

ALMANYA'NIN İNCİRLİK TALEBİ

Almanya'nın İncirlik Üssü'nden bir talebi söz konusu. Bu taleple ilgili verilmiş hiçbir karar söz konusu değildir. Talep doğru, onun dışındaki değerlendirmeler spekülasyondan ibarettir.

DÜZENLEME TÜRKİYE'DEKİ ÇOK BÜYÜK BİR PROBLEMİ ÇÖZECEK

Teknik çalışmalar devam ediyor Maliye Bakanlığımız bünyesinde, ilgili bütün bakanlıkların da katılımıyla.

Türkiye'de çok büyük bir problemi çözecek olan bir düzenleme. Çok fazla teknik bileşenleri söz konusu. Her biri ayrı ayrı problem olan teknik detaylar var, onların çözülmesi gerekiyor. Şu an o aşamadayız. Takvim vermek istemiyoruz ama çok uzun zaman alacağını tahmin etmiyoruz."

'Turkuaz Kart uygulaması vatandaşlarımızın iş imkanını kısıtlamayacak"

Başbakan Yardımcısı Canikli, "(Turkuaz Kart uygulaması) Hiçbir şekilde Türkiye'deki vatandaşlarımızın iş imkanını kısıtlamayacak, daraltmayacak ya da ortadan kaldırmayacaktır.

Zaten dikkat ederseniz, özellikle Türkiye'de ihtiyaç hasıl olduğu takdirde Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak, Ar-Ge çalışmalarına destek verecek, Türkiye'nin daha üst seviyede teknoloji yoğun mal ve hizmet üretimine katkı sağlayacak ünvanlar, kişiler için söz konusu. Dolayısıyla ihtiyaç olmayan bir alanda çalışma izni verilmesinin hiçbir anlamı olmaz." dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler