21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,713
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2560
 • İstanbul24 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya17 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa31 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canikli: 19 canlı bomba saldırısı engellendi!
Başbakan Yardımcısı Canikli, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, 39 bombalı araç patlatma teşebbüsü ve 19 canlı bomba hadisesinin engellendiğini açıkladı.
Canikli: 19 canlı bomba saldırısı engellendi!
07 Eylül 2016 / 18:08 Güncelleme: 07 Eylül 2016 / 19:05

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

İşte Canikli'nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

229 TANE ÖNEMLİ OLAY ÖNCEDEN ENGELLENDİ

15 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında bölücü terör örgütüyle mücadele çerçevesinde 13,1 ton amonyum nitrat ele geçirilmiş, 339 adet patlayıcı yapımında kullanılan tüp ele geçirilmiş ve 129 el yapımı patlayıcı bulunarak imha edilmiştir.

Yine aynı faaliyet kapsamında güvenlik güçlerimizin ve istihbarat birimlerimizin yaptığı çalışmalar neticesinde 229 tane önemli olay engellenmiştir.Bu olayların 155 tanesi patlayıcıların engellenmesi, 39 tanesi bombalı araç patlatma teşebbüsünün engellenmesi, 19 tane canlı bomba hadisesinin engellenmesi ve 24 olay da eylem yapma hazırlığındaki örgüt mensuplarının ele geçirilmesi şeklinde ortaya çıkmıştır.

TÜRKİYE'DE OPERASYON YAPILMAYAN YER KALMADI

Kars Kağızman, Bingöl Merkez, Tunceli Merkez, Diyarbakır Hani, Şırnak Ilıcak, Şırnak Merkez, Hakkari Şemdilli ve Çukurca bölgelerinde operasyon düzenlenmiştir. Bu bölgeler uzun süredir operasyon yapılmayan bölgelerdir. Türkiye'de operasyon yapılmayan bölge kalmamıştır. Operasyonlar ve çalışmalar devam etmektedir. 

FIRAT KALKANI OPERASYONU SINIR GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN

24 ağustos saat 04.00'te başlatılan Fırat Kalkanı operasyonu yürütülüyor. Temel amacı sınır güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu uluslararası imkanın hakkın sonucu yapılıyor. Bir top atışı, 27 havan atışı ve 2 roket atışı gerçekleştirilmiş ve 21 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir, Türkiye toprakları içinde, Suriye'den yapılan saldırılarla. Gaziantep'te de Suriye'den gelen canlı bomba ile 54 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Temel amaç hudut güvenliğinin sağlanmasıdır. 

CERABLUS'A TÜRKİYE'DEN SU VE ELEKTRİK VERİLECEK

2015-2016 sınırlarımızdan 62 farklı ülkeden 1400 savaşçı Türkiye sınırlarından geçiş yapmıştır. Türkiye de sınır güvenliği için bu operasyona başlamıştır. DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadele için başlamıştır. BM kararları DEAŞ'le mücadele konusunda sorumluluk da yüklemektedir.

Bu mücadele yürütülmektedir. Bu çerçevede yapılan operasyonun amaçlarının biri de koalisyona yardım sağlamaktır. Temel amaç olmamakla birlikte Suriyeli göçmenlerin kendi topraklarına dönmelerini sağlamak amacıyla uygun ortam oluşturmak amaçlardan bir tanesi de budur.

Celabrus'a dönmeye başladıklarını görüyoruz. Ve teşekkür ediyoruz. Orada sistem tamamen oturana kadar devam edecek. Pazartesi gününe kadar Cerablus'a su verilecek, cumartesi gününe kadar da enerjileri karşılanacak. Kendi ülkelerinde yaşama imkanı sağlanacak. Bunları destekliyoruz. 

KAPATILAN EĞİTİM KURUMLARI

Canikli, FETÖ soruşturması kapsamındaki kamudan görevden almalar konusuna da değinerek, "Bu kararlar verildikten sonra eğer hatalı olduğu daha sonra yapılan bu çalışmalarda anlaşılan olursa, onları yine hangi yöntemle görevden almışsak aynı yöntemle görevlerine iade edeceğiz.

En son yayınlanan KHK’da, daha önceki KHK’larda FETÖ’ye bağlı olduğu gerekçesiyle kapatılan 15’e yakın eğitim öğretim kurumunu biz tekrar açtık ve iade ettik ilgililerine, sahiplerine" açıklamasında bulundu.

RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZ İVME KAZANACAK

Bu operasyonlarla ilgili bütün aktörleri bilgilendiriyoruz. Önümüzdeki dönemde Rusya Federasyonu ile ilişkimiz daha da ivme kazanacak. 10-12 Ekim tarihlerinde Türk-Rus karma ekonomi toplantısı için toplanacağız.

Yine bu çerçevede Halep'te ateşkesin sağlanması ve orada mahsur kalmış bulunan 500 bin insana insani yardımların önünün açılması için görüşmelerimiz devam ediyor. ABD ve Rusya arasında görüşmeler var mutabakat noktasına gelindi.

Sayın Cumhurbaşkanımzın da yoğun görüşmeler gerçekleştirdiğini biliyoruz. Ümit ediyoruz önümüzdeki kısa sürede bu konuda bir karara varılır.

RAKKA'YA OPERASYONA SICAK BAKIYORUZ

Rakka'ya yapılacak operasyonda Sayın Obama'nın sayın Cumhurbaşknımızdan bir talebi oldu. Talebe sıcak baktığını ifade etti. teknik görüşmeler yapılması için karara varıldı. Bu görüşmeler devam ediyor. Henüz bir takvimlendirme anlamında netlik kazanmadı. Türkiye ile bu operasyona sıcak baktığımızı belirtmek isterim.

PYD'NİN FIRAT'IN DOĞUSUNA GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ

ABD ile mutabakata vardığımız noktaya gelmiş değiliz. Arazideki durum bu. Görüşmeler, konuşmalar, anlaşmalar ortada. Herkes tarafından biliniyor. 

Biz müttefiklerimizin verilen sözler çerçevesinde PYD ve YPG'nin tamamen Fırat'ın doğusuna geçmesini bekliyoruz. Geçmeleri de gerekir. 

Orada kalmaları gibi bir durum söz konusu olamaz. Bunun altını kalın harflerle çiziyorum. Şu an olarak bunu söyleyemiyoruz. OHAL'in uzaması gündeme gelmedi.

OPERASYONLAR AYNI ŞİDDETTE DEVAM EDECEK

Orta ölçek askeri bir tabir. Yoksa bu mücadelenin ağırlığını önemini yansıtan bir kelime değil. Tamamen askeri bir tabir. Ağır ölçekli olan topyekün savaşlarda birliklerin kaydırılması durumunda kullanılan bir tabir. Yoksa mücadelenin şiddetini gösteren bir kavram değil. 

Terör örgütünün buralarda üs kurara Türkiye içlerine müdahale etme imkanı, mahkemeleri kurmasından tutunda kontrol amaçlı alan olarak kullandığı yerlerin büyük bölümü ortadan kaldırıldı. 

Bir kısmı da devam ediyor. Önümüzdeki günlerde operasyonlar aynı kararlılıkta, aynı şiddette devam edecek. Siyasi bir söylem değil, bu kararlılığımız ortada.

İTİRAZ EDENLERİN ORANI YÜZDE 1'İN ALTINDA

50 binin üzerinde personelin görevine KHK ile son verildi, şu ana kadar 'ben FETÖ mensubu değilim, yanlış işlem yapıldı' diyerek bize gelenlerin oranı yüzde 1'in bile altında. Bunlardan itirazları değerlendirilip haklı bulunanların oranı şu an itibarıyla yüzde 3-5 arasında bile değil. Bu, yaptığımız işin isabet oranının yüksek olduğunu gösteriyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler