YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Can güvenliğin yok' tebligatı
Baydemir Emniyetin uyasına şu cevabı verdi: Canım önce hakka sonra halka emanettir
"Can güvenliğin yok' tebligatı
22 Ocak 2010 / 16:48 Güncelleme: 22 Ocak 2010 / 16:54

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e Diyarbakır Emniyet müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şubesi tarafından "Can güvenliğiniz yok. Başvurmanız halinde can güvenliğinizi sağlaya biliriz" uyarısı yapıldığı öğrenilirken, Baydemir ise "Canım önce hakka sonra halka emanettir" dedi. 
 

2 günden bu yana Diyarbakır'da cezaevinde bulunan belediye Başkanları ile görüşen BDP Grup Başkan Vekili Nuri Yaman, Milletvekillerinden Akın Birdal, Bengi Yıldız, Sabahat Tuncer, Üyla Akat Ata ile birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret ettiler. Baydemir Belediye'nin kapısında misafirleri karşılarken, Belediye'nin girişinde bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantı'da konuşan Nuri Yaman, KCK operasyonu adı altında Kürt halkı ve bu halkın seçilmiş temsilcilerine yönelik hukuk dışı uygulamaları yerinde incelemek üzere bölgedeki temaslarını sürdürdüklerini söyledi. Kürt halkının bu hak ve özgürlük mücadelesinde bedel ödemesi gerekiyorsa bunu ödemekten geri kalmayacağını söyleyen Yaman "Çağdışı kalmış dönemleri ve Nazi kampını anımsatan belediye başkanlarının kelepçelenerek tutuklanması, bu vicdanları sızlatan hukuk dışı uygulamalar bir yüzkarası olarak tarihe geçecektir. 1 yıla yaklaşan 14 Nisan KCK uygulaması ve bugüne kadar devam eden uygulamalarda zorlama bir takım yan besleyici deliller ile ortak bir şablon ile KCK'yla ilişkilendirilmesini kamu vicdanına ve hukuka sığmıyor. Eğer KCK'yı arıyorlarsa KCK'nın kadrolarıda yeride bellidir. Bunun kimsenin kimseye referans vermesine gerek yoktur. Bizim tüzüklerimiz ile Belediye Başkanlarımızın, Gençlik kolları üyelerimizin zorlama bir uygulama ile hukuk dışı bir şekilde KCK'nın içine konması tamamiyle hukuk dışıdır" dedi.  
 

Yaman, Baydemir'e Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Terörle Mücadele Şubesi'nden can güvenliği nedeniyle koruma verilmesine ilişkin resmi bir tebligat verildiğini bildirdi. Bu tebligat bir baskı, bir yıldırma, bir çekidüzen verme amacıyla yapıldığını ifade eden Yaman "Hrant Dink için de aynı şey yapılmıştı. Sonrasında 'bakın biz sizi uyardık' demek için kendilerini temize çıkartmak için yapılan bir uygulama olması açısından son derece tehlikeli bir senaryodur. Bu nedenle endişe duyuyoruz" dedi. Yaman, Baydemir'in de Terörle Mücadele Şubesi yetkililerine yanıt olarak korumaya ihtiyaç duymadığını ifade ettiğini belirtti. Konuya ilişkin görüşü sorulan Baydemir de "Önce hakkın sonra halkın hepimizi koruyacağına inanıyorum" dedi.  
 

Yaman daha sonra son günlerde gazetelere manşet olan darbe planları ile ilgili olarak'ta Devletin kademesinden gelmiş biri olarak hükümetin haberdar olduğunu belirterek "Eğer zamanında susurluğun hesabı sorulsaydı eğer Şemdinlinin hesabı sorulsaydı 12 Eylül cuntacılarına hesap sorulsaydı bugün bunları yaşamazdık. Hükümet bu projeyi hayata geçirmek istiyorsa evela kürt halkı ile barışması lazım. Buradan iddia ediyorum devletin yönetim kademelerinden gelen bir kişi olarak diyiyorum ki bütün bu uygulamalar, darbe planları başta TSK'nın İç Hizmet kanunundaki 35'inci madde olmak üzere buna dayalı olarak yine Milli Güvenlik Siyaset Belgesinin satır başlarında ve bunların uygulama alanı olan Emasya gizli planında saklıdır, onlarda yazılıdır. Bunu bilen, bunu gören, bunu inceleyen bir insan olarak iddia ediyorum ve tez elden yasal dayanağı bulunmayan Emasya planının derhal yürürlükten kaldırılması ve TSK İç Hizmet Kanununda ki Cumhuriyeti kollama ve koruma ile ilgili durumdan vazife çıkartmasına neden olan 35'inci maddesinin süratle değiştirilmesini ve kürt halkı üzerindeki bu baskıları kaldıracak iç hukukla ilgili yasal düzenlemelerin tez elden yapılması, toplumun bu gergin ortamdan bu sıkıntılı ortamdan çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi. 
 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler