YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çalışmalar, 1-2 gün içinde bitebilir"
"Çalışmalar, 1-2 gün içinde bitebilir"
"Çalışmalar, 1-2 gün içinde bitebilir"
25 Mart 2008 / 08:07 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

AKP, parti kapatmayı zorlaştıracak Anayasa değişikliği teklifini bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunmayı planlıyor.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün, Anayasa değişikliğinin "zaruret" haline geldiğini, çalışmaların 1-2 gün içinde bitebileceğini belirtti.

Ergün, "1-2 gün içinde bu çalışmalar tamamlanacaktır. Büyük ihtimalle bu hafta sonuna doğru bir Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Başkanlığına sunulabilecektir" diye konuştu.

Başta MHP olmak üzere Meclis'teki diğer siyasi partilerle değişiklik için uzlaşma arayacaklarını anlatan Ergün "Uzlaşma için gayret sarfedeceğiz ama olmazsa referandum seçeneğini gündeme alacağız" dedi.

Ergün, daha çok 69'uncu maddeye odaklanan bir Anayasa değişikliğinin söz konusu olabileceğini, daha sonra Siyasi Partiler Kanunu'nda kapsamlı bir değişikliğin gündeme gelebileceğini belirtti.

"MHP de gözaltı sürecinde"

Ergün, TBMM'de grubu bulunan 4 partiden DTP hakkında kapatma davasının devam ettiğini, AK Parti'nin kapatılması için iddianame hazırlandığını, MHP'nin de "gözaltı sürecine" girdiğini ifade etti.

Meclis'in iddianame ile "önemli bir sıkıntı içine girdiğini" iddia eden Ergün, "Yasama faaliyetlerinin bir anlamda baskı altına alındığını hissetmektedir. Öbür yandan siyasetçiler, düşünceyi açıklama hürriyetinin sınırları konusunda çok endişeli hale gelmişlerdir" diye konuştu.

Olası ek iddianame kaygısı

Ergün, türban düzenlemesine ilişkin Anayasa değişiklik teklifinde AKP'li tüm vekillerin imzası bulunduğuna dikkat çekti ve Başsavcı'nın ek iddianame ile AKP'li tüm milletvekillerinin ismini dosyaya koyabilme ihtimalini hatırlattı.

"Bir tek kişinin, parti kapatma davası yoluyla TBMM'nin yasama faaliyetlerinin sona ermesi neticesini verecek bir girişimde bulunabilmesi yetkisi ne kadar büyük bir yetkidir" diyen Ergün, "Eğer Anayasa değişikliğinin altına imza koymak ya da bir kanun değişikliğinin altına imza koymak bir siyasi partinin kapatma davasına gerekçe teşkil edilebiliyor ve o kişinin siyasi yasaklı haline gelmesi sağlanabiliyorsa, bu Anayasa değişikliği teklifinin altında 350 kadar milletvekilinin imzası vardır. 300 milletvekilinin siyasi yasaklı haline gelmesini yazmak da mümkündür iddianameye" dedi.

Ergün, mahkemenin bu istikamette karar vermesi halinde, bunun sonucunun parlamentonun yasama faaliyetlerinin sona ermesi olduğunu kaydetti.

AKP'nin üzerinde çalıştığı Anayasa değişikliğinde siyasi partilere kapatma davası öncesinde uyarı cezası verilmesi öngörülüyor.

Anayasa'nın 138'inci maddesi

Ergün, yapılacak değişikliklerin Anayasa'nın 138'inci maddesine aykırılık oluşturmayacağını savunarak, bu maddenin Meclis'in "denetim faaliyetlerini" kapsadığını bildirdi.

TBMM'nin yasama faaliyetlerini yapmaya devam edeceğini kaydeden Ergün, "Yargıdaki konular, bu yasama faaliyetinden etkileniyorsa etkilenir, etkilenmiyorsa da etkilenmez. 138'inci maddeyi 'Meclis yasama faaliyeti yapamaz' diye düşünürsek o zaman Meclis'in hemen stop ettirilmesi lazım" dedi.

MHP: "Teklif beklemiyoruz"


MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise, parti kapatmanın engellenmesi için ilkesel düzeyde önerilerini yaptıklarını belirterek, "Bununla ile ilgili olarak ne CHP'den, ne de AK Parti'den herhangi bir görüş bize intikal etmiş değildir. Böyle bir teklif de beklemiyoruz" dedi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Şandır, "65 aydır Türkiye'yi yönetiyorlar. Bugün bizatihi kendisini ilgilendiren parti kapatma konusunda bugüne kadar bir çözüm üretmemiş. Bugün de böyle bir dava ile karşılaşınca bir anlamda yargıyı ve toplumu tehdit ediyor" ifadesini kullandı.

AKP hakkında kapatma istemi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, ''laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği'' iddiasıyla AK Parti'nin kapatılması istemiyle 14 Mart 2008'de Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler