YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çağlayan: Allah muhalefete yardım etsin
Çağlayan: Allah muhalefete yardım etsin
16 Mart 2013 20:13
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, muhalefete ateş püskürdü.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Muhalefete kızmayalım. Onlara Allah yardım etsin. Çünkü Türkiye'de neyi eleştirecekler  Kişi başına düşen milli gelirin artmasını mı, dış borcun azalmasını mı, işsizliğin azalmasını mı eleştirecekler  O yüzden Türkiye'de AK Parti böyle güçlü olduğu sürece, muhalefet olmak zor'' dedi.

Çağlayan, partisince düzenlenen teşkilat içi eğitim programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yaşadığı gelişmelerin temelinde güven ve istikrarın yattığını söyledi.

Türkiye'de artık ''mayanın tuttuğunu'' dile getiren Çağlayan, ''Şimdi artık Türkiye'yi Galatasaray ve Fenerbahçe gibi şampiyonlar ligine taşımak zamanı. Türkiye geçmişte ne yazık ki bazı kesimlerden bağımsız davranamadı. Borç aldığı için talimat alıyordu. Türkiye'nin gündemini Türkiye değil, borç veren ülkeler belirlerdi'' dedi.

Bu yüzden Türkiye'ye yakışır 2023 hedefi belirlendiğini anlatan Çağlayan, şöyle konuştu:

''Ülkemizi prangalardan kurtardık. Sadece ekonominin iyi olması yetmez, demokrasinin de güçlü olması lazım. Eğer aksi olsa, Arap Baharı olmazdı. Bu yüzden Türkiye bir taraftan ekonomiyi geliştirirken, öte taraftan da demokrasiyi geliştirmeye çalışıyor. Bu anlamda Türkiye'nin zaman kaybetmeye vakti yok. Durmadan çalışmalıyız. Başbakanımızın önderliğinde dünyayı fellik fellik gezdik. Gezmeye de devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti gelmiş olduğu noktada, bir baskı altında olmaksızın, kurmuş olduğu sistem içerisinde yoluna emin adımlarla yürümeye devam edecek. Çünkü prangalardan kurtuldu. Avrupa'nın birçok ülkesinden daha az borcumuz var. 10 yılda yapılan onca bölünmüş yola, iletişime yapılan yatırım, sağlık sistemine yapılan yatırım ve borçları kapatmayla Merkez Bankası'nı zenginleştirerek, bunu başardık. Bizim bu yaptıklarımızı bazıları hayal bile edemez ama biz başarıyoruz.''

Zaman zaman çok sık yurt dışı ziyareti yapması nedeniyle eleştirildiğini ifade eden Çağlayan, ''Bunlar hep böyle yaptıkları için, Ankara'da Cebeci'den öteye geçemedikleri için Türkiye'yi zora soktular. Biz bu yola başımızı koyduk'' diye konuştu.

Yerel seçimlere de değinen Çağlayan, partililerden çok çalışmalarını isteyerek, Mersin'de başta büyükşehir olmak üzere tüm belediyeleri almak istediklerini, bu anlamda teşkilat mensuplarına da çok güvendiğini dile getirdi.
    
''Türkiye'de muhalefet etmek zor''
    
Muhalefet partisi olmanın siyaset açısından önemli olduğunu anlatan Çağlayan, şöyle devam etti:

''Türkiye'de AK Parti iktidar olduğu sürece muhalefet olmak zor. Geçen gün ana muhalefet partisinin genel başkan yardımcısı çıkıp, kendi alacağı oyları söylemiyor, 'iktidar olacağız' demiyor da, AK Parti'nin alacağı oyun gerçeği yansıtmadığını söylüyor. Hadi oradan. Muhalefete kızmayalım. Onlara Allah yardım etsin. Çünkü Türkiye'de neyi eleştirecekler  Kişi başına düşen milli gelirin artmasını mı, dış borcun azalmasını mı, işsizliğin azalmasını mı eleştirecekler  O yüzden Türkiye'de AK Parti böyle güçlü olduğu sürece, muhalefet olmak zor.''

Türkiye'nin hızla gelişmesinden bazı kesimlerin rahatsız olduğunu dile getiren Çağlayan, ''Hani inşaatların girişinde ''Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz' diye yazar ya... Biz verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dilemiyoruz. Türkiye'nin gelişmesinden rahatsız olanları rahatsız etmeye devam edeceğiz'' dedi.
    
Çözüm süreci

Çözüm sürecinin Türkiye için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Alevi, Sünni, Türk veya Kürt olsun, kalbi şerefli Türk Bayrağının bölünmez bütünlüğü için çarpan herkesin başımızın üstünde yeri var. Yıllarca analarımızın gözlerindeki yaşı kurutan terör belasından Türkiye kurtulacaktır. Bunu başardığımızda evvel Allah, değil ekonomide ilk 10, ilk 5'e gireriz. Benim sizden isteğim, bu sürece zarar verecek şeylerden ve insanlardan uzak durmaktır. Bu bazı kesimleri mutlak suretle rahatsız edecektir. Ama biz doğru olduğuna inanıyoruz ve görüyoruz. Bu çalışma ve gayret önce Allah'ın izni ve milletimizin takdiriyle sonuca ulaşacaktır. Bu ülke hepimizin. Birbirimizi kafatası milliyetçiliğiyle ayırt etmemeliyiz. Biz milliyetçilikten kafatasçılığını anlamıyoruz. Bizim milliyetçiliğimiz kişi başına düşen geliri artırmak, ihracatı artırmaktır.''

Bakan Çağlayan, tarımı geliştirmek için çaba gösterdiklerini vurgulayarak, kısa bir süre sonra yürürlüğe girecek kararname ile narenciyeye 200 lira, ayrıca domates, kabak ve salatalık için 80 lira ihracat desteği verileceğini sözlerine ekledi.

 

AA

22:45
 // Kenan Akkuş
Muhalefet, muhalefetliğini yapmıyorki... Birisi ulusalcılığı, diğerleri milliyetçiliği diline dolamış. E tabi iktidara da at oynatmak düşer... Ne milli geliri, ne refahı?.. Adam gibi bir muhalefet olsaydı, her şey böyle toz pembe gösterilmezdi. Tek literatürleri 'gericilik', 'alayınız' gibi abuk sabuk terim kullanmak. Türkiyedeki muhalefet, ne yazıkki bu....
16 Mart 2013 22:45
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler