YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Büyüme hedefimizi tutturmamız imkansız"
"Büyüme hedefimizi tutturmamız imkansız"
10 Eylül 2013 13:20
CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, yıl sonu için yüzde 4 olan büyüme hedefinin tutturulmasının imkansız olduğunu iddia ederek, "Benim tahminim büyüme bu yıl yüzde 3'ün altında kalacak"

Sarı, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bugün açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 4.4 büyüdüğünü belirten Sarı, yıl sonu büyüme hedefinin yüzde 4 olduğunu anımsattı.

İkinci çeyrek büyümenin yüzde 2.2'sinin kamu sektörü kaynaklı olduğuna dikkati çeken Sarı, ekonominin özel sektörün yatırımı ya da ihracatla büyümediğini iddia etti. Sarı, şunları söyledi:

"Ekonomi daha çok tüketim harcamalarıyla ve kamu kaynaklarının kullanılmasıyla büyümüş. Üretim yerine tüketim harcamalarıyla yapılan bir büyüme. Bu büyümenin kalitesini ciddi şekilde sorgulamamıza neden oluyor. Bu büyüme kalitesiz olduğu için de sürdürülebilir değildir. Yıl sonu yüzde 4 olan büyüme hedefimizi tutturmamız imkansızdır. Benim tahminim büyüme bu yıl yüzde 3'ün altında kalacak."

Sarı, Türkiye'nin çok sert bir küçülmeyle karşı karşıya kalacağını düşünmediğini de dile getirerek, "Türkiye'nin büyümeleri0 ile 3 arasında birkaç yıl daha devam edebilir. Ancak Türkiye genç bir ülke. Yüzde 5'in altındaki her büyüme Türkiye'de işsizlik yaratıyor" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler