YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyükerşen'den şok sözler
DSP'den istifa ederek bu pazar CHP'ye geçecek olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in daha önce başka partiye geçen DSP'liler için söylediği sözler yneilir yutulur cinsten değil...
Büyükerşen'den şok sözler
25 Şubat 2011 / 16:09 Güncelleme: 25 Şubat 2011 / 16:09
Önümüzdeki pazar günü CHP'ye geçecek olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in, 2002 yılında DSP'den ayrılıp CHP'ye katılanları hakkında şok ithamlarda bulunduğu ortaya çıktı. Büyükerşen, DSP'ye verilen oylarla bir makama oturanların, başka partiye geçtiğinde o makamlardan istifa etmesi gerektiğini vurguluyor. Büyükerşen, ''Eğer seçildikleri DSP'den, işgal ettikleri makamlardan istifa edecek insanların ki haysiyet ve şeref sahibi insanlar öyle hareket eder. Bunu belirtmek istiyorum. Haysiyetleri ve şerefleri varsa aldıkları o emaneti de DSP'ye iade ederler.'' diyor. Genel merkezin talebi üzerine geçtiğimiz günlerde DSP'den istifa etmek zorunda kalıp CHP'ye geçme kararı alan Büyükerşen, 2002 yılında partisinin Taşbaşı Kültür Merkezi'ndeki bir toplantısında konuşuyor. Büyükerşen, o tarihte DSP'nin baraj altında kalacağı iddialarına tepki gösterip, partisinden istifa edip görevini partisine iade etmeyenleri şerefsiz, haysiyetsiz ve dönek olmakla suçluyor. DSP bayrakları ve merhum Bülent Ecevit'in posteri altında konuşan Büyükerşen, DSP'lileri birlik olmaya çağırırken, ''Herkes diyor ki, (DSP) anketlerde sonda. Milletvekillerinin yarısı gitti. DSP teşkilatı duruyor bütün Türkiye'de. DSP'nin sizin gibi kaya gibi sağlam, güvercinimizin beyazı gibi alnı ak, yüreği ak, üyeleri, partilileri, askerleri duruyor.'' şeklinde konuşuyor.

BÜYÜKERŞEN: O MAKAMLARI İADE ETSİNLER

''Sayın ilçe başkanımızla Sayın Albay da dün DSP'den istifa ederek büyük bir şovla bazıların Eskişehir'de yerel yönetimimizin bir kesiminden ayrıldığını ifade ettiler.'' ifadesini kullanan Büyükerşen, konuşmasında DSP'den istifa eden milletvekillerinin yanı sıra, Eskişehir'de istifa eden DSP'lilere de sert bir dille eleştiriyor. 1999 yerel seçimlerinden DSP'den Odunpazarı Belediye Başkanı seçilen ve 2002 bir süre sonra partisinden istifa ederek CHP'ye geçen dönemin belediye başkanı Haşim Ateş ve Odunpazarı Meclis üyelerine 'dönek' diyen Büyükerşen, konuşmasından siyaset tarihinin Brütüslerle, ihanetlerle dolu olduğunun önemle altını çiziyor. Bu nedenle DSP'de yaşanan söz konusu istifaların o kadar önemli olaylar olmadığını kaydeden Büyükerşen, şöyle diyor: ''O kadar ihanetler vardır ki, bunların ihanetinin lafı bile olmaz bunların içerisinde. Layık oldukları yere gittiler. Güle güle kullansınlar.'' DSP'ye verilen oylarla o makama oturanların, başkan seçilenlerin, o makamlarından istifa etmesi gerektiğini vurgulayan Büyükerşen, ''Eğer seçildikleri DSP'den, işgal ettikleri makamlardan istifa edecek insanların ki haysiyet ve şeref sahibi insanlar öyle hareket eder. Bunu belirtmek istiyorum. Haysiyetleri ve şerefleri varsa aldıkları o emaneti de DSP'ye iade ederler.'' diyor. O tarihlerde yapılacak genel seçimler için de iddialı açıklamalarda bulunan Büyükerşen, partililerinden morallerini bozmamalarını isteyerek, DSP'nin seçimlerde birinci parti olacağını belirtiyor.

ATAÇ: BU MAKAMLARA DSP SAYESİNDE GELDİM


Büyükerşen'le birlikte geçtiğimiz günlerde partisinden istifa ederek CHP'ye katılma kararı alan eski DSP Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da DSP'den istifa edenler için şok ifadeler kullanıyor. O dönem yine DSP'den başkan seçilen Ataç'ın, DSP'den istifaları kaydıraklık olarak değerlendiriyor. Ataç'ın bu yakıştırmaları yaptığı sırada Büyükerşen oturduğu yerden istifa edenler için ''Kaydırak, dönek'' diyor. Ataç sözlerine, ''Bunlar fırıldak Kubi ile başladı, arkadan Truva atı Derviş'le devam etti, yerelde de malumunuz kişiler var. Siyasette vefasızlık, vefa, sevgi bağlılığı yok. Sadakat yok. Sebat yok. İstikrar yok. Yüreklilik yok. Hakkaniyet yok. Nedeni makam, para, hırs, esen rüzgâr, halk dalkavukluğu ve döneklik.'' ifadelerini kullanıyor. Büyükerşen'le birlikte 27 Şubat'ta CHP'ye geçecek olan Ataç, DSP sayesinde bulunduğu makama geldiğini dikkat çekerek, ''Yarın bir gün bu yaptıklarınızı önünüze koyarlar. Şaşırırsınız başka esen rüzgârlara eğilmek zorunda kalırsınız.'' diyor. Ataç, bu sözleriyle DSP'den istifa edenlere ileride karşılaşacakları olumsuz durumlar hakkında uyarılarda bulunurken, ilkeli insanların dimdik ayakta olduğunu dikkat çekiyor. (Cihan)
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler