YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyükanıt'a ağır sözler
CHP Grup Başkanvekili İnce, emekli Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a sert eleştirilerde bulundu.
Büyükanıt'a ağır sözler
02 Eylül 2010 / 16:37 Güncelleme: 02 Eylül 2010 / 16:46

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, CHP olarak ''Türkiye laiktir laik kalacak'' sloganının ötesine geçmeleri gerektiğini belirterek, ''30 yıldır aynı nakaratı söyleyemeyiz'' dedi.

Çiğli Belediyesinde düzenlenen ''Demokrasi ve Anayasa'' konulu toplantıya katılan İnce, anayasa paketinin değişiklik getirmediğini savunarak, hükümeti eleştirdi.

Anayasanın özgürlük getirmediğini, 12 Eylülcülerle hesaplaşma olayının olmadığını ve hükümetin söylediğinin aksine, bazı kazanımların da kaybedildiğini ileri süren İnce, ''Bana elle tutulur 12 Eylül ile hesaplaşma, özgürlüklerle ilgili bir tane madde göstersinler, ben de 'evet' diyeceğim'' dedi.

Hükümetin 12 Eylülcülerden farkı olmadığını, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün YÖK'ün kurucularından olduğunu, kabinedeki bazı bakanların da 12 Eylül yönetimi tarafından görevlendirildiğini öne süren İnce, ''Bunlar 12 Eylülcüleri yargılayamaz. Çünkü bunların kendisi 12 Eylülcü'' diye konuştu.

Hükümetin kendilerini, sürekli Anayasa Mahkemesine gitmekle suçladığını dile getiren İnce, ''Evet 8 yılda 160 kez Anayasa Mahkemesine gittik. 75'inde mahkeme bizi haklı gördü, 45'inde haksız buldu'' dedi.


-ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI BÜYÜKANIT'A TEPKİ-


Partililere, ''Halkı cahil görmeyin'' diyen İnce, şöyle konuştu:

''(Ordu göreve) pankartları açıldı. Ordu göreve yok, sen göreve geleceksin. Askerden medet uman, şeriatçılardan daha tehlikelidir. Büyükanıt'ın yaptığını bu ülkeye şeriatçılar yapmamıştır. Sana kim e-muhtıra yap dedi? Hükümet Büyükanıt'a bir zırhlı araç aldı, bir de şeref madalyası verdi. CHP 2011'de iktidara gelirse şeref madalyası takılı yakasına, mahkeme celbini takacağız. E-muhtıra olduğu zaman bazı arkadaşlarımız 'Oh olsun' dedi. Ama buna halk tepki gösterdi. 'Türkiye laiktir laik kalacak' sloganının ötesine geçmeliyiz. Aynı nakaratı 30 yıldır söyleyemeyiz.''


-TÜRBANLI KADINLARA HAKARETE KADINLARDAN TEPKİ-


Avukat Rıfat Özer'in yönettiği toplantıda konuşan araştırmacı yazar Vecihi Timuroğlu da anayasa paketini ağır dille eleştirdi.

Timuroğlu'nun, kadınlara yönelik hakaret içerikli sözlerine salondan bazı dinleyiciler tepki gösterdi.

Aralarında başörtülülerin de bulunduğu kadınların salonu terk etmesi üzerine sözlü sataşma yaşandı. Kadınların, ''Biz buraya fikirlerinizi dinlemeye geldik. Siz hakaret ediyorsunuz. Ayıp ettiniz. Bunlar ne biçim sözler?'' demesi üzerine, salondan ''Türkiye laiktir laik kalacak'' sloganı atıldı.

Olay üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili İnce, ''Katı anlayış içinde olup insanları incitirseniz, taraftar kazanmaz, kaybedersiniz. Yanlış bir olay oldu. Slogan atmaya gerek yok. Bence bayanlar incindiler. Konuya dahil olmamama rağmen onlardan özür diliyorum'' dedi.

Salonu terk eden kadınlardan bazıları, İnce'nin özür dilemesinden sonra yeniden salona girdi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler