YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyükanıt, KKTC gezisini değerlendirdi
Büyükanıt, KKTC gezisini değerlendirdi
Büyükanıt, KKTC gezisini değerlendirdi
29 Mart 2008 / 11:24 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, KKTC'deki temaslarının ardından Ercan Havaalanı'nda basın toplantısı düzenledi.


"Türk Silahlı Kuvvetleri adada adil ve kalıcı çözümün garantisidir" diyen Büyükanıt, bu barışın parametrelerinin iyi belirlenmesi ve kamuoyuna anlatılması gerektiğini vurguladı.


"KKTC egemen bir devlettir" diyen Büyükanıt, Kıbrıslı Türklerin egemenliklerine sahip çıktığını gözlemlediğini ifade etti. Genelkurmay Başkanı, KKTC ve Türk bayraklarının yan yana görmekten de mutluluk duyduğunu vurguladı.


Yaşar Büyükanıt, Lokmacı kapısında incelemelerde bulunduğunu hatırlatarak, KKTC hududunun korunmasının TSK'nın sorumluluğunda olduğunu ifade etti. Lokmacı Kapısı'nın açılmasının adil ve kalıcı barış yönünde çok büyük bir adım olmadığını söyleyen Genelkurmay Başkanı, kapı açılsa dahi KKTC'nin egemenliğine halel verecek adımlar atılmayacağının altını çizdi. Yaşar Büyükanıt, Lokmacı'da sınır güvenliğini sağlayan Türk askerinin bir adım bile geri atmayacağını vurguladı.


Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, ileride yapılabilecek bir anlşmanın Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin egemenliğine de dayanan eşit haklara sahip bir anlayışla oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.


Fenerbahçe - Beşiktaş derbisiyle ilgili bir soruya cevap veren Büyükanıt, "Fenerbahçeli olduğumu toprağın altındaki solucanlar bile biliyor. Hak edenin kazanmasını ve Fenerbahçe'nin hak etmesini diliyorum" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler