YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Büyükanıt hesap versin''
DSP Genel Başkanı Masum Türker, esas darbenin DSP'ye karşı yapıldığını belirterek, ''Yaşar Büyükanıt, hesap versin. Neden Kemal Derviş'le birlikte İsmail Cem'i ikna edip DBP'den ayırmak istemiştir'' dedi.
''Büyükanıt hesap versin''
07 Mart 2010 / 19:38 Güncelleme: 07 Mart 2010 / 19:40

Türker, partisinin il kongresine katılmak için geldiği kentte Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti'ni (OGC) ziyaret etti. Türker, OGC'de, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türker, ''Balyoz darbesinin 57. Hükümete karşı yapıldığını'' savunarak, şöyle konuştu:

''Çünkü o zamanki yaklaşım Bülent Ecevit'siz, MHP'siz bir hükümet istedi. O zaman sadece bunlar ABD'nin Irak'a çıkartma, hareket yapmasına 'hayır' dediler. Bu 'Balyoz' planı askerler tarafından hazırlanmış bir plan değil. 3 parçalı bir plandır. Planın birincisi kendine göre CHP'nin parlamento dışında kalmasını hazmedemeyen, CHP'yi tekrar parlamentoya sokmaya çalışanlardı. İkinci grup, o zaman 'Cuma zinciri' yapanlardı. Türban sorunu çözülmemesine rağmen, AK Parti iktidarı seçildikten sonra 8 yıldır 'Cuma zinciri' olmadı. O programı hazırlayan, AK Parti iktidarını güçlendirmeye çalışan, kendi içindeki veya destekçisi güçlerdi.

Üçüncüsü ise o zaman Bülent Ecevit ABD'ye 'hayır' deyince, bu konuda Devlet Bahçeli'de destek verince, Ecevit'siz, MHP'siz bir iktidar isteyenlerin, sivil darbe hazırlayanların planıdır. O darbe amacına ulaştı. DSP ve MHP parlamento dışında kaldı. Onun yerine AK Parti beklenilmeyen bir güçle iktidar oldu, ana muhalefet CHP oldu. Biz bu 'balyoz' darbesini DSP'liler olarak, Ergenekon kapsamında değil, 57. hükümete yapılan darbe kapsamında araştırılmasını talep ediyoruz.

O tarihte bu işleri yapanların kayıtları duruyor, incelensin. Kim kimle gece yarısı ne konuşmuş. Yaşar Büyükanıt hesap versin. Büyükanıt ile Kemal Derviş, İsmail Cem'i ikna edip neden DSP'den ayırmak istemiş. Esas darbe bizlere karşı yapılmıştır. Hak yerini bulsun, bununla ilgili bir çalışma yapılmasını istiyoruz.''


-''KENDİSİNE BAŞARILAR DİLİYORUZ''-


Bir gazetecinin ''DSP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, neden DSP'yi terk etti'' sorusu üzerine, Türker, ''Rahşan Ecevit'e saygımız sonsuzdur. O bizim anamızdır. Analar bazen evlatlarını evden kovar, bazen eve çağırır, bazende evi kendisi terk eder. O evi terk ederek kendi yolunu seçmiştir. Buna saygı duyuyoruz, kendisine başarılar diliyoruz. Gerek gördüğünde her zaman için yanında oluruz'' diye konuştu.

Türker, Erzincan'da yaşanan olayı üzülerek takip ettiğini, bunu Türkiye Cumhuriyeti adına şiddetle kınadığını ve bunun yanlış bir oyun olduğunu öne sürdü.

''DSP'nin Türkiye'de 57. Hükümet döneminde sol ile ülkücü hareketi bir araya getirdiğini, her zaman uzlaşmadan yana olan bir parti olduklarını'' anlatan Türker, ''Biz uzlaşmaya taraf olan bir partiyiz. Biz 57. hükümet döneminde hiç kimsenin aklından geçiremeyeceği solu ve ülkücü hareketi bir araya getirip, iktidar olmuş bir partiyiz. Biz bu iktidar gücümüzü vatandaşla paylaşarak, halkçı anlayışla ama ulusal çizgiden de ödün vermeden yürütebileceğimize inanıyoruz'' dedi.

Türker, Türkiye'de denge kurulması gereken bir sisteme geçilmesi gerektiği görüşünü de dile getirerek, insanların ifade ve örgütlenme özgürlüğünü kullanabilmeleri için seçim barajının kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Dünyanın hiçbir yerinde seçim barajının bu kadar yüksek olmadığını anlatan Türker, ''Türkiye'de seçim barajı yüzde 5 olmalı ki, insanlar ifade ve örgütlenme özgürlüğünü kullansın'' diye konuştu. AA

KİM HESAP VERDİKİ
 // Tuncer Someren
Kim hesap verdi ki Sn Anıt da versin... Rahmetli Menderes'ten başka onu da yanlış hesaptan yargıladılar. Demek ki hesap veren yok şimdiye kadar....
08 Mart 2010 09:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler