YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Burhan Kuzu sert çıktı: Gırtlaklamak istiyorum!
AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'dan Başkanlık Sistemi ile ilgili çok sert bir açıklama geldi.
Burhan Kuzu sert çıktı: Gırtlaklamak istiyorum!
04 Şubat 2015 / 11:00 Güncelleme: 04 Şubat 2015 / 11:25

Gerek CHP gerekse MHP'lilerin başkanlık sistemiyle ilgili olarak sık sık dile getirdiği 'Başkanlık sistemi diktatörlüktür' söylemine AK Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu tepki gösterdi. 

Başkanlık sisteminin parlamenter sisteme göre çok daha güçlü olduğunu dile getiren Kuzu, "Başkanlık diktatörlük getirir' diyenleri gırtlaklamak istiyorum" açıklamasında bulundu.

İşte Burhan Kuzu'nun Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a yaptığı o açıklama:

"Eğer biri diktatörlük yapmak istiyorsa parlamenter model, başkanlık modeline göre üç-dört kat daha elverişlidir. Bugün diktatörlük yapıp eline sopa alıp dövemeyeceğine göre... Eline alacağın şey kanundur, yetkidir, paradır. Parlamenter sistemde bunların hepsi başbakanların elinde...

Oysa Başkanlık modelinde bunların hepsi başkanın değil, Meclis'in elinde. Para, yani bütçe yapma yetkisi Meclis'tedir. Kanun yapma yetkisi Meclis'tedir. Başkan da öyle bakar... Meclis verirse uygular, vermezse yapacak bir şeyi yoktur" 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler