YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Burhan Kuzu: "Saldırıya içeriden destek verildiğini düşünüyorum"
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, dün Savcı Mehmet Kiraz'ın ölümüyle sonuçlanan terör saldırısı için; "Bunlar sokakta serseri mayın gibi mi gezecekler? Sorun kökünden çözülmelidir" dedi.
Burhan Kuzu: "Saldırıya içeriden destek verildiğini düşünüyorum"
01 Nisan 2015 / 19:05 Güncelleme: 01 Nisan 2015 / 21:13

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, Kanal A'da yayınlanan ve Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu İşte Haber programının canlı yayın konuğu oldu.

Gündeme dair açıklamalar yapan Burhan Kuzu, dün yaşanan terör saldırısı ile ilgili olarak, Türkiye'de teröre başka devletlerce destek verildiğini, bunun yıllardır bilindiğini ve soruna kökünden çözüm üretilmesi gerektiğini belirtti.

Kuzu, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

Mehmet Selim Kiraz benim üniversiteden öğrencimdi. Olayın oluş biçimi Türkiye'de önceden olmuş bazı olaylara benziyor ama önemli hususlar var. Giriş nasıl sağlandı? İçeriden destek sağlandığını düşünüyorum. Bunu bulmamız gerek aksi taktirde benzer olaylar yaşanacak. Bugün de ilçe başkanlığımıza saldırı oldu. Birileri sorunların çözülmemesini istiyor.

"Muhalefetin tavrı dehşet verici"

Muhalefet bu olaylar karşısında diğer olaylara nazaran daha ılımlı, daha sakin, 'Olabilir' cinsinden bir tavır sergiliyor. Bunu dehşet verici buluyorum. Bu süreçte benzer olayların olabileceği düşünülüyor. Tabi devletimiz elinden ne geliyorsa yapacak. Terör dünyanın başının belası, sadece bize has değil.

Büyük devletler büyük devletliğini göstermiyorlar. Komşu Yunanistan'da DHKP-C yıllardan beri eğitim görüyor, bu biliniyor. Komşu komşu değil. IŞİD bir taraftan, PKK bir taraftan bu devlette senelerdir beslendi. Terör bir sektör olmuş. Konuya topyekun bakmak lazım. Bataklığa batmadan sineklerle uğraşmayı doğru bulmuyorum. Konuyu kökünden çözmek için tüm dünya savaş açmalı ama öyle olmuyor. Bazı devletler yardım ediyor, bu net ve açık.

"Bunlar sokakta serseri mayın gibi mi gezecekler?"

Özeleştiri yapayım. Bu saldırgan iki genç daha önce hapiste yatmışlar, çıkmışlar. Nasıl takip edilmez? Nasıl çıkar? Bunlar sokakta serseri mayın gibi mi gezecekler? Burada sorunlar var. Güvenlik boyutu var. Avukatlarımız meslektaşlarımız, düzgünce çalışan insanlardır ama daha önceki yıllarda da avukatların silah soktuğu görüldü. Ne gerekiyorsa yapılmalı, aramaysa arama, şüpheli ise şüpheli davranma... Salt örgüt kurmak suçtur. Bu adamlar içeride altı sene yatıp çıksaydı bu cinayeti yine işlerdi. İçeride yatıp çıkması bu adamları ıslah etmiyor. Ceza arıtırımı çözüm değil. Bence bundan ziyade, mimli kişilerin takip edilmesi gerekiyor. Bu memleketin istihbaratı var. Çıkan yangını söndürmekle yol almamız çok zor.

Çıkarılan dersler ne olabilir?

Adalette sorunlar olabilir, düzeltebilir. Bunun çözümü bu yöntemle olmamalı. Çıkarılan dersler derken, güvenlik açısından, giriş çıkışla ilgili konulardan bahsedilmiş olabilir.

Savcı dosya ile ilgileniyordu, sanki üzerine yatmıştı da bu olay oldu. Öyle bir şey de yok ortada. Tamamen Türkiye'yi karıştırmaya yönelik.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

Destek
 // sadi
Destek adliyede, baroda ve muhalefette aranmalı.....
02 Nisan 2015 Perşembe 06:32
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler