YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Burhan Kuzu: Palamanter sistem diktatör olmaya müsait
Kanal A canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Anayasa Profesörü Burhan Kuzu Başkanlık Sistemi'ni değerlendirdi. Kuzu parlamenter sistemin diktatörlüğe müsait olduğunu söyledi.
Burhan Kuzu: Palamanter sistem diktatör olmaya müsait
07 Ocak 2016 / 09:05 Güncelleme: 07 Ocak 2016 / 09:09

Kanal A da yayınlanan Mehmet Toprak'ın hazırlayıp sunduğu A Politik programına Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Anayasa Profesörü Burhan Kuzu katıldı. Gündeme ilikşin değerlendirmelerde bulunan Kuzu Başkanlık Sistemi konusunda görüşlerini söyledi. 

Buhan Kuzu "Franco diktatördü hangi model de çıktı parlamenterde. Hitler diktatördü hangi modelde çıktı parlamenterde. Peki Musolini diktatördü hangi modelde çıktı parlamenterde. Parlamenter model diktatör olmaya misait bir model. Neden? Çünkü parlamenter model de kuvvetler ayrımı yok. Adı var kendi yok. parlamenter sistem de oy değişmez başkanlık sisteminde oy değişir" dedi.

Burhan Kuzu'nun konuşmasından satır başları:

KOALİSYON BELİRLİ KESİMLERE YARIYOR

Özellikle bir bölüm var. Basının o iş dünyasının patronları bunlar zayıf hükümetlerden ihale alırlar. Üçlü dörtlü koalisyon vardır birtanesini ayarlar Başbakan'a derki: Bak bu benim adamım yıkarım seni ha. İhaleyi bana vereceksin. Hükümeti evinde belirler. Kendine has kıyafetiyle karşılar. Ve o da hükümetini öbür tarafta kurdum diyerek ilan eder. Vesayet ve oligarşik yapı içerisinde arkadak güçler bunun her zaman takipçisi bunlar istemez bir grup böyle var.  İkinci bir grup küçük partilerin sorunu. Küçük partiler diyorki kendilerince ya bu sistem gelirse Başkanlık sistemi, haklı olarak ve doğru olarak bence. Toplumda bir ılımlılık başlar iki tarafta da merkez sağ ve merkez sol parti olur. Mecburen merkez olur çünkü yüzde elli artı bir alacaksınız bu çok zor birşey. Mecburen en küçük etnik grubun bile gönlünü almak zorundasın. Kucağı kim çok açarsa o başkanlık sisteminde başarılı olur kazanır. 

ENVER AYSEVER'İN AÇIKLAMASI DELİ SAÇMASI

Ne diyim yani başı sonu deli saçması birşey. Ne diyeceksin buna ya tamam görüş görüştür. İnsan görüşlerine benim saygım varda. Bu iş mi Allah aşkına biz kimseyi zorla cumaya göndermiyoruz. Gitmek isteyene de imkan sağlıyorsun. Ordaki baskı özgürlük noktasında yanlış olan cumaya gitmeyi zorlamaktır. Başı açmayı ve kapatmayı zorlamaktır. 

SOL NEDEN BAŞKANLIĞI İSTEMİYOR?

Gerek sağda gerek soldaki gelecek adam. Özal gibi Tayyip bey gibi herkesi kucaklayan bunların farklı versiyonu olabilir. Yani iki tarafında farlı versiyonu. Şimdi sol neden bunu söylüyor. Sol diyorki yüzde 65 sağ var yüz 35 sol var. Ben gelemem diyor rakam olarak. Sizi temin ederim bak. Sol başkanlık modelinde kesinlikle gelir. Ilımlı sol mutlaka gelir. nerden belli solun yumuşamak zorunda kalacağı. Ekmelettin İhsanoğlu'nu aday göstermelerinden belli. Normal de sağın adayı olması gereken bir adamı getirdiler soldan aday yaptılar.

BAŞKANLIK SİSTEMİ BÖLÜNMENİN PANZEHİRİDİR

Federal yapı korkusunun sebebi şu: Bu model nerede var Amerika da var. Amerika ne federal yapı. Demekki bunlar anlaştılar HDP ile BDP ile Öcalan falan. Bir zamanlar yazdılar bunları. Memlekette özerk yönetim, eyalet falan bunları getirecekler diye bir takım deli saçması korkularla milleti ürkütüyorlar. Ve tabi bu ulusalçı kesim ile milliyetçi kesimde yankı buluyor maalesef. Milliyetçi kardeşlerime benim söyleyeceğim. Rahmetli Türkeş bunu net olarak savunurdu. Kitaplarında bu vardı hala da o kitaplar vardır. Daha önce de söyledim. Başkanlık sistemi bölünmenin panzehirdir. Her zaman söylüyorum. Bunu yürekten söylüyorum. Dolayısıyla meseleyi sonra başka birşey söyleyeyim. Bugün başkanlık yok Türkiye'e parlamenter sistem var. Otuz yıldan beri Türkiye'yi bölünme, özerklik lafları var. Hani başkanlık geldi de bu tartışmalar geldi desek neyse. Otuz senedir var bu tartışmalar. Öyle birşey yokki. 

ÖZERKLİĞİ TARTIŞMAK SUÇ DEĞİL

Özerkliği tartışmak suçlu meselesi değil. Şimdi mesele burada şu: Elbette demokraside herşey tartışılır. Sen gelirsin anayasa, meclis var çıkarsın dersin ki ya. Federal yapılı bir sistem getirsek acaba daha mı kalkınırız şöyle bir modelimiz var. Belediyelere özerklik yetkilerini versek ne dersiniz. Öyle değilki adam gidiyor PKK'nın yanına vurun gençleri açın hendekleri anca bu iş böyle gelir diyor. Biz bunu eleştriyoruz. Suç olan bu. Dolayısıyla Demirtaş ipe un seriyor. Sen git Kobani bahanesiyle milleti sokağa dök. 50-60 vatandaşımızın canına kıy. Ondan sonra da ben öldürün mü dedim. Yok efendim bide onu deseydin. Sonuç itibariyle suç olan bunlar. Yoksa sen gelirsin meclis çatısı altında. Doksanların yılları değilki Doksanlı yıllarda Leyla Zanaların kafalarına basıldı sürüm sürüm götürüldüler. Onlar yok. İstemiyoruz böyle birşey zaten.

Ama sana 80 vekil verecek millet eline bir saz alacaksın doğu da farklı batıda farklı türkü söyleyeceksin barış çığlığı atacaksın ama orta da barışın b'sinin zerresi yok. Gideceksin milletin çocuklarını hendeklere süreceksin. Kendi çocuklarını yurt dışında okutacaksınız. Burda teröre destek olmak anlamında suç olan bu. bir partinin liderisin sen. HDP'nin vekilleri ve HDP suç makinasına dönmüş suç. Geçen dönem bin 200 dosyanın 960'ı HDP'ye ait. Bu kanun tanımazlıktır bu aymazlıktır. 

Eyalet modeli getiriyorsa bu başkanlık sistemi niye bu Demirtaş sahip çıkmıyor. Burdan da MHP'lilere sözüm. Madem ya federal yapı getiriyorsa öz yönetim özerklik getiriyorsa bu Demirtaş'ın buna sarılması gerekmez mi mantiken. Niye karşı çıkıyor o da biliyorki bu model de federal yapı falan yok. 

PARLAMENTER MODEL DİKTATÖR OLMAYA MÜSAİT

Franco diktatördü hangi model de çıktı parlamenterde. Hitler diktatördü hangi modelde çıktı parlamenterde. Peki Musolini diktatördü hangi modelde çıktı parlamenterde. Parlamenter model diktatör olmaya misait bir model. Neden? Çünkü parlamenter model de kuvvetler ayrımı yok. Adı var kendi yok. parlamenter sistem de oy değişmez başkanlık sisteminde oy değişir. İki tane milletvekili yan yana oturur birisi muhalefetten yana oy kullanır oteki de kendi partisine oy kullanır. Hiç hesap soramazsın. Palmanter model de sen muhalafetle beraber olacaksın ya da muhalefet benle beraber olacak yok böyle birşey. 

BU SİSTEMDE ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU OBAMA'DAN DAHA GÜÇLÜ

Dolayısıyla diktatörlük dediğiniz şey. Kaç defa söyledim benim başbakanım bugün Davutoğlu dün Erdoğan, Almanya'nın başbakanı, İngiltere'nin başbakanı yani parlamenter rejimlerin başbakanları özellikle tek partili olduğu dönemlere baktığınız zaman Amerika'dan üç kat daha yektilidir. Benim Başbakanım Obama'dan üç kat daha yetkilidir. Zavallı Obama güçlü Erdoğan lafı bana ait. Şahlık, Padişahlık, Sultanlık parlamenter sistemle özdeşdir bunu herkes bilsin. Yani başkanlık sisteminde gelen başkan sekiz ya da on yıl gelir toplamda başka yok. Ama otuz yıllık başbakanlar var. 

BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN VAZGEÇMEYİZ

AK Parti uzlaşmak zorunda başkanlık sistemini getirmek için. Çünkü rakam yetmiyor. 317 rakam var 13 eksik Meclis Başkanı'nı da yönetimin başında olduğu zaman oy kullanamaz. Sonuç olarak 14 oy eksik var. Muhalefetin aklını başına toplayıp bu memleketi iki de bir krize sokan parlamenter model yerine iki başlılıktan doğan sorunları da dikkate alarak demesi lazımki: Bu memlekette başkanlık sistemi denilen modelden söz ediliyor. 317 milletvekili olan bir parti var burda. Adamların 13 tane vekil eksikliği var. Ben bunu kötüye kullanmıyım al arkadaş 13 vekil destek benden. Refaranduma gitmek kaydıyla ama ben aleyhine konuşacağım sistemin dersin. CHP olsun MHP olsun farketmez. Kaybetse de kazanır o parti kazansa da kazanır. Ama hiçbir ışık yok bu yönde. Dolayısıyla bunu değerlendirecek olan birisi kazanır. Ama onu bu muhalefet dikkate alır mı zannetmem. O pratik zeka yok onlarda. Başkanlıktan vazgeçmeyiz de ertelenmiş olur.  

Bilen de bilmeyen de yani başkanlık sistemine taraftar olan da olmayan da çok bilerek yaptığını zannetmiyorum. Yani çok sistemi iyi bildiğinden değil Tayyip Bey'e güveniyor tamam diyor kızıyor yok diyor. Ama anlattıkça daha bilinçli daha şuurlu olduğunu görüyorum ben. Halka anlattığın zaman etkili oluyor. Halkın içerisinde bilen azdır. Açıkça söylüyorum milletvekilleri içerisinde de genel başkanlar içerisinde de modeli bilen çok azdır. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler