YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Burhan Kuzu: Başımıza ne geliyorsa...
Mevcut sistemi, 'baş belası, kokuşmuş İngiliz sistemi' diye anlatan Burhan Kuzu, Başkanlık sistemini savundu.
Burhan Kuzu: Başımıza ne geliyorsa...
02 Eylül 2014 / 07:51 Güncelleme: 02 Eylül 2014 / 07:55

A Haber'de Sevilay Yükselir'in sunduğu %100 Siyaset programına konuk olan AK Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu başkanlık sisteminin gerekliliğine işaret ederken çarpıcı örnekler verdi.

Kuzu, koalisyonların bu ülkenin birikimlerini yiyip bitirdiğini söyledi, şu anki parlementer sistem ve koalisyonlar için ise "başımızın belası, bu sistemin mayası bozuk, kokuşmuş İngiliz sistemi" ifadelerini kullandı.

Burhan Kuzu şöyle konuştu:

Ben 30 yıldır başkanlık modeline işte bu yüzden vurgu yapıyorum. Bu uyum her zaman oluşmaz. Ne oluyor bakın; Özal biriktiriyor, koalisyon bitiriyor. Demirel biriktiriyor, koalisyon bitiriyor. Rahmetli Menderes biriktiriyor, başka bir şey bitiriyor bitiriyor.

Şimdi Tayyip Bey, 12 sene içinde Türkiye'yi fersah fersah ileri götürdü. Ama ben korkarım ki, 6 ay içinde bir koalisyon bitirir. Hemen olacak diye bir şey yok ama, bir gün oluyor işte. Bu meret bir gün çıkıp geliyor işte. Başımızın belası. Bu modelin mayası bozuk. Bu sistem kokuşmuş İngiliz sistemi.

"Erdoğan özel yetenekli"

İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve SETA İstanbul Toplum ve Kültür Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Medaim Yanık ise, demokrasilerde güçlü liderliğin önemine vurgu yaparak, AK Parti ve Erdoğan'ın liderliğinin müthiş uyumuyla birlikte Türkiye'nin büyük bir fırsat yakaladığını söyledi. Medaim Yanık, Erdoğan'ın özel yeteneklere sahip bir siyasetçi ve lider olduğunun altını çizdi.

Medaim Yanık sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu süreçlerde liderler çok kritik önem kazanıyor. Bütün toplumlarda, tarihin belli dönemlerinde bir lider çıkıyor, o lider, bir yapıyla seyri etkileyecek, değiştirecek bir şey yapıyor. Erdoğan liderliği ve AK Parti olmasaydı, Türkiye hiç böyle bir süreç de yaşamayabilirdi. Çoklu, parçalı bir yapıyla bir on sene geçirebilirdi.

Öyle kritik bir dönemdeydik ki, Allah korusun, parçalı yapıyla devam ettiğimiz bir dönem olsaydı, dünyanın bu kadar hızla değiştiği bir dönemde, bırakın çıkış yaşamayı, batardı.

Böyle bir dönemde çok güçlü bir liderlik oluştu. Erdoğan öyle bir kişilik ki, seçim sisteminin, demokratik sistemin ustası. Özel yetenekli. Yani seçim kazanmayla ilgili, katkı düzeyinde inanılmaz becerili olan bir insan.

Erdoğan bir davayla, AK Parti kadrolarıyla beraber hareket ediyor ama güçlü liderlik olmadığı zaman yapılar parçalanıp, çok başlılığa dönüşebiliyor.

Bu enteresan bir şey. Yani iyi bir alaşım oldu. Hem bir kadro hareketi, gerçek bir toplumsal tabana dayanıyor, güçlü bir liderlikle de buluşunca böyle bir şey ortaya çıktı. Her zaman oluşmaz böyle bir şey. Bu büyük bir şans oldu.

ALLAH BIZE YETER
 // OSMANLI
KURANA SARILIRSAK, PEYGAMBER EFENDIMIZIN SÜNNETINE HADISLERE GÖRE YASARSAK, ELIMIZDEN GELDIGI KADAR ISLAMI YASAR VE UYGULARSAK, ALLAHIN ISTEDIGI GIBI KULLUK VAZIFEMIZI YERINE YETIRMEYE CALISIRSAK, ALLAHA SIGINIRSAK. INANIN KIMSE BIZE BIR SEY YAPAMAZ! CEMI CÜMLEMIZE ÜMMETI MUHAMMEDE ALLAH NASIP ETSIN....
02 Eylül 2014 Salı 11:28
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler