YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bunu yapan AK Partili Belediyeler yandı
Bunu yapan AK Partili Belediyeler yandı
03 Şubat 2015 07:25
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla fazla harcama yapan belediye başkanları için düğmeye basılıyor. AK Parti tarafından kurulacak etik kurulu, her harcamanın hesabını soracak.

AK Parti, fazla harcama yapan belediye başkanları için düğmeye basıyor. Oluşturulacak "etik kurulu" sayesinde belediye başkanları belli periyotlarla Genel Merkez'e çağırılarak yaptıkları harcamaların hesabını verecek. Başbakan Davutoğlu'ndan da destek gören sistem sayesinde belediyelerin tasarruf öncelikli çalışmalar yapması hedeflenecek. Çalışma, bazı belediyelerde fazla harcama yapıldığını dile getiren milletvekillerinin şikâyeti üzerine yapılacak.

Genel Merkez denetlesin 

Bazı milletvekilleri durumu Başbakan Ahmet Davutoğlu'na anlatarak; büyükşehir belediyelerinde makam aracı kiralamak yerine yeni makam araçları alındığı, personel ihtiyacı olmamasına rağmen belediyelere yeni işçi alınarak personel giderlerinde artış olduğu, belediyelere aktarılan kaynakların projelerden çok belediye giderleri için kullanıldığı gibi şikayetlerde bulundu.

Fazla faturaları denetleyecek bir sistemin olmadığını belirten vekiller, en azından AK Partili belediyeleri denetleyecek bir iç mekanizma kurulması teklifinde bulundu. Milletvekilleri, başkanların belli periyotlarla yaptıkları bütün harcamaların hesabını Genel Merkez'e vermesini istedi. Ankara'da bir denetim mekanizmasının varlığını hissedecek belediye başkanlarının, böylece gereksiz harcamalardan kaçınacağı ifade edildi. 

Başbakan'dan destek

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun milletvekillerinden gelen bu öneriyi yerinde bulduğu ve desteklediği öğrenildi. Bu konuda bir "etik kurul" oluşturulabileceğini söyleyen Davutoğlu'nun, parti içinde bir çalışma yapılmasını istediği belirtiliyor. 

Amaç şeffaf belediye

Böylece, bir belediye başkanının 6 ayda bir Genel Merkez'e gelerek gelir-gider harcamaları hakkında kurula bilgi sunması, yapılan harcamaların faturalarını da Ankara'ya getirerek harcamalar hakkında hesap vermesinin istenmesi planlanıyor. 

Tecrübeli isimler olacak

Belediye başkanlarının yılda en az iki defa Genel Merkez'in yolunu tutarak harcamalar hakkında kurula bilgi sunması planlanırken, Başbakan Davutoğlu'nun da kurulacak etik kurul için bir tavsiyede bulunduğu öğrenildi. Konu Ankara'ya aktarılınca, Davutoğlu'nun da "Binali Yıldırım gibi partinin tecrübeli isimleri de oluşturulacak bu etik kurulda görev yapabilir. Böylece belediyelerin tasarrufu öncelik alacak şekilde çalışmasını sağlayabiliriz" dediği belirtiliyor.

 

SABAH

Etiketler: ,
doğru bir karar..
 // atiker
ak partili bir çok belediye devletten istediği yardımları aldığı için fütursuzca para harcamaları yapıyor karşılığıda yok mesela alt yapısı olmayan bir il veya ilçenin üstü kaldırımları süsleniyor havuzlar anlamsız binalar ben yaptım oldu cadde ve sokak düzenlemeleri ağır masraflı misafir ağırlamalar yakınlarına sokak ve caddelerde büfeler ve seyyar satış noktaları ayarlamalar şirketlere yandaşları doldurmak gibi sayın başbakanım bunu geçmişe yani bir öncekileri bir adil şekilde denetletsen şaşı...
03 Şubat 2015 Salı 10:54
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler