YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bunlarla uzlaşma olmaz artık
Bunlarla uzlaşma olmaz artık
27 Nisan 2010 07:55
Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı'nın Anayasa Mahkemesi ile ilgili teklifini 'ahlaksız teklif' diye değerlendiren CHP lideri Baykal'a tepki gösterdi. Erdoğan "Karşımızda uzlaşmaz bir grup var. Bunlarla böyle bir uzlaşma ihtimali vermiyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in Anayasa Mahkemesi ile ilgili teklifini 'ahlaksız teklif' biçiminde yorumlayana Baykal'a tepki gösterdi. TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, "Adalet Bakanı, CHP anayasa teklifini Anayasa Mahkemesi'ne götürmezse uzlaşma ihtimali var, dedi. Baykal'dan 'ahlaksız teklif' değerlendirmesi geldi. Nasıl değerlendiri-yorsunuz?" sorusuna şu cevabı verdi.

UZLAŞMAZ BİR GRUP VAR

"Karşımızda uzlaşmaz bir grup var. Bunlarla böyle bir uzlaşma ihtimali vermiyorum. Çünkü biz başından itibaren uzlaşma çalışmaların hep aradık bunları beraber yapalım. Ana muhalefet partisi, 'bu parlamento anayasa yapamaz' diye çok çirkin bir yaklaşımla ve siyaset kurumunu inkar edercesine geldi. Yasa organının yetkisini yok farz eden bir muhalefet ile karşı karşıyayız. Bunlarla uzlaşma yapabilir misiniz? Yapamazsınız. Fakat hâlâ biz uzlaşmaya varız. 264 milletvekili arkadaşımızın bu teklifi şu anda görüşülmektedir."

EDEBİMİZ MÜSAADE ETMEZ

"Adalet Bakanımız bu konuda 'buyurun uzlaşma kapısı yine de açıktır' dedi. Ki benim açıklamam da olmuştur. Bakan arkadaşım yine bunu söylemiştir ama gördüğünüz gibi ana muhalefet liderinin yaklaşımı çok çirkindir. Biz onun kullandığı ifadeleri kullanma noktasında değiliz çünkü bizim edebimiz adabımızı buna müsaade etmez."

BU GAZETECİLİK DEĞİL

Bahçeli'nin çocuk suçluların affına yönelik teklifini de bir soru üzerine değerlendiren Erdoğan, şu anda kendilerinin yoğun ve ciddi bir çalışmaları olduğunu söyledi.

Siirt'teki olayların sorulması üzerine de Erdoğan, şöyle konuştu: "Siirt'teki olayla ilgili olarak, son olayları derseniz... Bu konuyla ilgili bütün adımlar atıldı, atılıyor ama bir de bugün bir grubun gazetelerinde çıkan olay var ki... Yani bu çok çirkin bir yaklaşım. Yani bir yıl önce olmuş ve bu olayların içerisinde karışan taraflarla ilgili de bütün adımlar atılmış. Bugün bu tekrar gündeme getiriliyor. Bu gazetecilik değildir. Bu basın ahlak ilkele-rine yakışan bir yaklaşım değildir. Tam aksine, gerek o ilimizle ilgili gerek o olayda adı geçenlerle ilgili psikolojik yıkımlara neden olur. Daha dikkatli olmaya gerek var diye düşünüyorum."

 

Kebap molası

 

Anayasa değişikliğine yoğun bir gündemle devam eden TBMM'de Adana günü yapıldı. AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan'ın ev sahipliği yaptığı organizasyonda Başbakan Erdoğan ve milletvekillerine, Adana kebabı, şalgam, portakal suyu ve halka tatlı ikram edildi. (Yeni Şafak)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler