YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bundan sonra Paralel Yapı iflah olmaz"
Beşir Atalay, HSYK seçimlerinde Paralel Yapı mensuplarının planlarının ters teptiğini ve bundan sonra da yargı içerisinde paralel yapının iflah olmayacağını söyledi.
"Bundan sonra Paralel Yapı iflah olmaz"
16 Ekim 2014 / 08:22 Güncelleme: 16 Ekim 2014 / 09:51

Kanal A'da yayınlanan ve Fatih Şahin'in sunduğu 'Çerçeve' programının bu haftaki konuğu Ak Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Beşir Atalay idi.

Atalay, HSYK seçimlerini değerlendirdi ve Türkiye'yi tehdit eden en şiddetli unsurun bu yapı olduğunu vurguladı. Konuyla ilgili olarak Atalay şunları söyledi:

Paralel yapı çözüm sürecinden rahatsız oluyor

Paralel yapı, çözüm sürecinin, Türkiye'nin başarısızlığa ulaşması veya ekonominin iyi gitmesi vd konularda en büyük rahatsızlığı paralel yapı duyuyor. Her şey kötüye gitsin istiyor. Ortada böyle bir olgu var.

Uluslararası alanda da Türkiye aleyhine en büyük kampanyayı onlar yürütüyor. Hatta diğer lobilerle, İsrail çalışmaları vd ile irtibat içerisinde. Bu çalışmaları en faz bunlar yürütüyor. Bunlar gizli değil, çok açık ve elde veriler var. Bunların MGK'ya gelmesi, ele alınması ve belgelendirilmesi çok normaldir.

Yani bu yapı doğrusu kimlerle, nerelerle irtibat içerisinde olduğuna dair pek çok şey söylenebilir. Ama devlet ile ilgili her konuda sorunların derinleşmesini en çok bunlar istiyor. Çözülmesini değil.

Mesela çözüm sürecinin en başından beri, bu çözüm sürecine karşı o kadar bahaneler ürettiler hatta çözüm süreci yürürken bölgedeki güvenlik zaafı, örgüt mensuplarının yasa dışı faaliyetlerine müdahale etmeme ve bunu çözüm süreci ile irtibatlama şeklinde yorumlar yapıldı.

En şiddetli tahribatı paralel yapı unsurları yapıyor

Şu anda, bütün tespitlerimizle söyleyebiliyoruz ki, Türkiye aleyhinde içeride ve dışarıda, yürütülen politikalar aleyhinde en şiddetli tahribatı paralel yapı unsurları yapıyor. İçeride medyaları ile, dışarıda bağlantılarıyla Türkiye aleyhinde fevkalade en  yıpratıcı politikayı bunlar yürütüyor. Türkiye'nin ulusal güvenliği ile ilgili en olumsuz çalışmayı paralel yapı yürütüyor. Dolayısıyla biz zaten bunun ulusal bir güvenlik sorunu haline geldiğini söylemiştik. Son iki Güvenlik Kurulu toplantısında da gündeme geldi.

Bundan sonra da bunun bu şekilde değerlendirilmesi çok önemli. Devletimiz, milletimiz, ulusal güvenliğimiz aleyhine çalışmalar yaparak odak alınması ve gerekli tedbirlerin ön görülmesi kaçınılmazdır. Milli Güvenlik Kurulu'nda bu şekilde değerlendirilecektir.

Paralel yapı bundan sonra iflah olmaz

Toplumda adalet kurumlarına güven yüksek değil. Gerek HSYK'nın gerek idari yargının en önemli çabası şu olmalı; "Tekrar güvenli adaleti nasıl sağlarız?" Her vatandaşımız hiç tereddüt etmeden 'Adaletin kestiği parmak acımaz' diyebilir mi? Herkes, 'Herhangi bir durumda adalete gidersem adalet yerini bulur, güvenilirdir' diyebilir mi? Bunu sağladığında HSYK görevini yapmış olur. HSYK'dan başka hiçbir şey beklemiyoruz.

Paralel yapının kazanması demek yargının bir kesiminin eline geçmesi demekti. Şu anda o yargının bir kesiminin eline geçmekten kurtuldu. Yargı, adalet mensupları vicdanlarını kullanarak, yargının bir anlamda bir grubun eline geçmekten kurtardılar. Şimdi her kesimden üyelerin olduğu bir yelpaze var.

Orada iktidar yanlıları yok. Birlik bir koalisyon var. Ben şahsen yargı içerisinde seçimi yanlış buluyorum. Yargı içerisinde seçim yargıya zarar verir, veriyor da. Bölünmelere sebep olabilir. Yargıda eğer paralel yapı burada çoğunluğu ele geçirseydi, insanların yargıdan umudu kesilirdi. İnsanları güven kaybına uğratan, paralel yapı ağırlıklı HSYK olmuştur. Dolayısıyla bizim HSYK'dan beklediğimiz, adaletli olmasıdır. Bu sonuç çok hayırlı olmuştur.

HSYK seçimleri öncesinde paralel yapı şantaj yaptı, tehdit etti. Ama bunlar geri tepti. Ben bundan sonra paralel yapının yargı içerisinde iflah olacağını sanmıyorum. Zaten emniyet baştan sona yenileniyor. Yargı içerisinde de barınamayacak. Türkiye'de de yeni unsurlar kazanması mümkün olmaz.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler