YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bundan sonra neler olacak?
Bundan sonra neler olacak?
Bundan sonra neler olacak?
01 Nisan 2008 / 09:07 Güncelleme: 01 Nisan 2008 / 00:00

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın hazırladığı iddianamenin kabulüyle kapatma davası resmen başladı


BUNDAN SONRA NELER OLACAK?


Anayasa Mahkemesi şimdi ön savunmasını yapması için iddianameyi AK Parti’ye gönderecek. AK Parti yasal olarak 1 ay içinde ön savunmasını verecek. Ek süre talebinde bulunulursa bunu da Anayasa Mahkemesi değerlendirecek. Ön savunmanın mahkemeye verilmesinin ardından Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü bildirecek. Bu görüş, AK Parti’ye gönderilecek.


 


KAPATMA KARARI İÇİN EN AZ 7 ÜYENİN OYU GEREKLİ


Belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, AKP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Raporun, Anayasa Mahkemesi’nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar. AKP hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Kapatma kararı verilmesi için en az 7 üyenin oyu gerekecek.


GÜL KRİTİK ATAMALAR YAPACAK
Anayasa Mahkemesi heyetini büyük ölçüde 10. Cumhurbaşkanı Sezer belirlemişti


Yüce Mahkeme’nin 11 asıl üyesinin 2’si Özal, 1’i Demirel ve 8’i de Sezer tarafından atanan üyelerden oluşuyor. 4 yedek üyenin tamamı da yine Sezer tarafından atanmıştı. Üyeler 65 yaşında resen emekli olana kadar görevlerinde kalıyorlar. Üyelerden Sacit Adalı, Necmi Özler ve Şevket Apalak’ın görev süreleri 2 yıl sonra doluyor. Bunların yerine üye atamayı Cumhurbaşkanı Gül yapacak. Yedek üye Ali Güzel’in görev süresi de 15 Ekim’de dolacak. Güzel’in yerine atanacak yedek üyeyi de Gül seçecek.


KAPATILAN 4 PARTİNİN DAVA SÜRELERİ


Başsavcı'nın açtığı kapatma davası, AKP’nin içinden geldiği Milli Görüş çizgisine yönelik 5’inci parti kapatma girişimi oldu. 3’ü Anayasa Mahkemesi kararıyla, 1’i de askeri yönetimin bütün partiler için aldığı kararla kapatılan milli görüş çizgisinden 4 parti şöyle:


MNP (Milli Nizam Partisi): Parti 1 yıl yaşadı, dava 43 gün sürdü.


MSP (Milli Selamet Partisi): Parti 8 yıl yaşadı, 12 Eylül’de kapandı.


RP (Refah Partisi): Parti 5 yıl yaşadı, dava 7 ay sürdü.


FP (Fazilet Partisi): Parti 4 yıl yaşadı, dava 25 ay sürdü.


AK PARTİ'NİN HAZİNE YARDIMI KESİLECEK Mİ?


YargItay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın AKP hakkında açtığı davanın Anayasa Mahkemesi’nce kabul edilmesinin ardından kararla ilgili olasılıklar da masaya yatırılmaya başlandı. Anaya Mahkemesi, Anayasa’nın 69. maddesine göre, AKP hakkında “temelli kapatma” kararı yerine dava konusu fiillerin ağırlığına göre “Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma” kararı da verebiliyor. Bu yönde bir kararın 2006 yılı bitmeden verilmesi halinde AKP, 2008 yılı Ocak ayında Hazine’den aldığı yaklaşık 46 milyon YTL’lik Hazine yardımını geri ödemek zorunda kalacak. Kararın 2009 yılına kalması halinde, AKP’nin 2009 yılı Ocak ayında alacağı yardım, Hazine’ye kalacak. Ancak Yerel Seçim yılı olduğu için AKP, 2009 yılında normalde alması gerekenin 2 katı tutarında daha fazla Hazine yardımı alacak. AKP, yerel seçimin de etkisiyle bu tutarın 98 milyon YTL’sini alacak. Böylece AKP, Yüksek Mahkeme’nin bu yöndeki kararının 2009 yılına kalması halinde 98 milyon YTL’den olacak.VATAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler