YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bülent Arınç'tan çocuklara Facebook uyarısı
Bülent Arınç'tan çocuklara Facebook uyarısı
14 Kasım 2013 20:10
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi”nde çeşitli okullardan 11 öğrenciyi dinledi.

Çocukları facebook konusunda uyaran Arınç, “Facebook ve benzeri paylaşım sitelerinde ömürlerinizi, dakikalarınızı harcamamanız lazım. Çünkü burada o kadar çirkin yorumlar yapılabiliyor ki, insanların kişilik haklarına, özel hayatlarına saygısızlık yapılıyor. Ve hiçbir fikir üretmeden sadece hakaret etmek için o kadar yanlış şeyler söyleniyor ki, bunlardan yararlanmak mümkün değil” dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi”nde moderatörlük yaptı. Çeşitli okullardan gelen 11 öğrenci medya, internet ile yazdığı düşüncelerini Bülent Arınç ile paylaştı. Arınç da bazı çocukların konuşmalarına değinerek yorumlar yaptı.
Çocuklara facebook gibi sosyal paylaşım siteleri hakkında uyarılarda bulunan Arınç, “Biliyorsunuz internette bir haber siteleri bir de paylaşım siteleri var. Haber portallarına mutlaka günlük, aktüel, son dakika haberleriyle yararlanmak çok mümkün ve faydalı. Fakat bu paylaşım siteleri sınırsız ve sorumsuz bir ortam. Facebook ve benzeri paylaşım sitelerinde ömürlerinizi, dakikalarınızı harcamamanız lazım. Çünkü burada o kadar çirkin yorumlar yapılabiliyor. İnsanların kişilik haklarına, özel hayatlarına o kadar saygısızlık yapılıyor.

 

Ve hiçbir fikir üretmeden sadece hakaret etmek için o kadar yanlış şeyler söyleniyor ki, bunlardan yararlanmak mümkün değil. İnsanlar suça da yöneltilebiliyorlar. Facebook’ta tanıştığı kişilerle ilişki kurmaya çalışanların da sonu şiddete varan bazı olumsuz noktalara varan beraberlikleri doğurur. Bunlar sadece çocuklar için değil, herkes için geçerli. Bunlar insanlara çok faydalı şeyler değil. İnternetten bilgilenmek, yerine göre eğlenmek, tüm bilgileri derlemek için istifade edebiliriz” dedi.

 

Bülent Arınç, “Şimdi bir evde 3 tane televizyon olmaya başladı. Böyle bir şeyi 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi, bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Keşke anneler, babalar, çocuklarıyla birlikte izleyebilecekleri, birbirleriyle dostluk ve ilişki kurabilecekleri programlarla karşı karşıya gelseler” diye konuştu.

 

Programın ardından Duru Onbaşılar isimli bir öğrenci, yazdığı “Ne İdim Ne Oldum” adlı kitabını Bülent Arınç’a hediye etti. Bülent Arınç da Onbaşılar’ı yanaklarından öperek, “Görmüş geçirmiş gibi bir de kitap yazmış” dedi. Daha sonra Arınç Onbaşılar’ı tebrik ederek kendi kalemini takdim etti.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler